برای نصب ویندوز XP دو شیوه وجود دارد. در حالت اول ممکن است شما در سیستمتان نسخه های دیگری از ویندوز را نصب کرده باشید. در این حالت با قرار دادن سی دی ویندوز XP می توانید شروع به نصب این برنامه بکنید. در حالت دوم که ما در اینجا به توضیح جامع آن می پردازیم یا در سیستم تان از قبل ویندوز نصب نشده است یا دچار مشکل شده و قابل اجرا نیست یا اینکه شما می خواهید خودتان کنترل کامل بر روی فرآیند نصب اعمال کنید.

حالت اول

در این وضعیت شما باید ابتدا سیستم را از طریق CD-ROM بوت کنید. بسته به نوع سیستم تان باید درایو راه انداز سیستم خود را از هارد به CD-ROM تغییر دهید. (برای این کار با روشن کردن سیستم و زدن دکمه Delete وارد محیط Bios می شوید و بعد از آن در منوی Boot گزینه بوت اول رو بر روی CD-ROM قرار می دهید و با زدن گزینه Save and Exit تنظیمات را ذخیره نموده و از آن خارج می شوید)

حالا CD ویندوز XP را CD-ROM قرار دهید و سیستم را ریست کنید حالا وقتی سیستم با این CD بوت شد جمله زیر می آید که شما باید قبل از این که نقطه ها به پایان برسند ENTER کنید در غیر این صورت وارد محیط نصب نمی شوید. ولی پس از این که در حین نصب سیستم ریست شد دیگر نباید این کار را انجام دهیم.

PRESS ANY KEY TO BOOT FROM CD .. در اینجا اینتر کنید (فقط برای اولین بار)

برنامه شروع به کپی فایلهای مورد نیاز خود می کند.

سپس مطابق شکل زیر با پنجره ای با سه گزینه مواجه خواهید شد که با فشار دادن کلید ENTER ویندوز شروع به نصب می کند. فشردن کلید R در سیستم باعث مرمت و بازسازی اطلاعات ویندوز قبلی شما می شود ( این گزینه برای مواردی استفاده می شود که شما از قبل بر روی سیستم خود ویندوز XP نصب کرده اید ولی با بروز مشکلاتی نمی توانید به درستی از آن استفاده کنید و این قسمت سعی در کپی و بازسازی برخی فایلهای مورد نیاز کرده و سیستم را مجدداً در وضعیت اجرایی و عملیاتی قرار می دهد)

فشردن کلید F3 نیز امکان خروج از مراحل نصب را فراهم می کند.

برای ادامه نصب کلید ENTER را فشار دهید . پنجره ای مطابق شکل زیر نمایان شده که شرح توضیحات مربوط به توافق نامه استفاده از این سیستم عامل است . با انتخاب کلید F8 از این صفحه عبور کنید.

برنامه Setup شروع به بررسی سیستم شما کرده تا نسخه های قبلی سیستم عامل ویندوز را در صورت وجود در سیستم تشخیص می دهد. پس از بررسی سیستم پنجره ای همانند شکل زیر نمایان شده و درایو های سیستم شما را لیست می کند. شما در این قسمت می توانید مسیری که برای نصب ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد را تعیین کنید.

اگر از قبل سیستم شما پارتیشن بندی شده یا اگر سیستم عاملی از قبل بر روی آن نصب می باشد شما می توانید درایو مورد نظر خود را جهت نصب ویندوز انتخاب کنید.

توجه : در صورتی که می خواهید سیستم عامل ویندوز قدیمی خود ( مثلاً ۹۸ یا ۲۰۰۰ یا ME یا … ) را حفظ کنید، نباید ویندوز XP را بر روی درایوی که این سیستم عامل ها در آن نصب شده اند ، نصب کنید . انجام این کار با تداخل در برنامه ها و پوشه های شما بالاخص پوشه Program Files، باعث بروز برخی ایرادات خواهد شد.

برای شروع نصب بر روی نام درایو مورد نظر رفته و کلید ENTER را فشار دهید .

در صورتی که در این مرحله قصد اتمام فرایند نصب را دارید و می خواهید از این برنامه خارج شوید کلید F3 را انتخاب کنید.

(شما در این تصویر حتما تعداد درایو های بیشتری دارید )

پس از این مرحله با صفحه ای مواجه خواهید شد که چهار گزینه مختلف Format در آن قابل انتخاب است. مطابق استاندارد های کامپیوتری دو نوع قالب بندی و فرمت برای هارد ها مورد استفاده قرار می گیرد. حالت اول و قدیمی که مورد استفاده سیستم عامل های ویندوز ۹۸ بود که با عنوان FAT از آنها نام برده می شود و در حالت بعدی که از لحاظ امنیتی و سرعت عملکرد بهتری دارد که NTFS نامیده می شود.

گزینه اول و سوم در این صفحه هر دو به حالت قالب بندی NTFS اشاره دارد. انتخاب گزینه اول فرمت هارد را در وضعیت Quick و به سرعت انجام می دهد ولی حالت سوم مدت زمان بیشتری به خود اختصاص داده و درایو تعیین شده را بطور کامل فرمت می کند ( اگر شما از قبل دراوی خود را فرمت نکرده اید یا اگر پارتیشن بندی خود را تغییر داده اید باید از حالت سوم استفاده کنید.

به همین ترتیب گزینه دوم و چهارم نیز مربوط به قالب بندی FAT است.

توجه : اگر شما در سیسیتم تان ویندوز ۹۸ یا ME داشته باشید و گزینه NTFS را انتخاب کنید، پس از اتمام مرحله نصب ویندوز و با اجرای ویندوز ۹۸ یا … دیگر به پارتیشن NTFS دسترسی نخواهید داشت و این درایو تنها از طریق ویندوز XP در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

(البته اگر برای بار اول است که XP نصب می کنید گزینه آخر بهترین گزینه برای شما است) با توجه به توضیحات فوق نوع فرمت و قالب بندی سیستم را انتخاب کرده و کلید ENTER را فشار دهید.

برای صرفنظر کردن از مرحله نصب می توانید کلید ESC را فشار دهید.

پس از این مرحله پنجره دیگری نمایان شده و سسیستم شما پس از مدتی Restart می شود.

از این قسمت فرایند اصلی نصب ویندوز با نمایان شدن شکل زیر آغاز می شود.

بطور معمول مدت زمان بالای ۵۰ دقیقه جهت نصب به شما نشان داده می شود.

پس از اتمام مراحل Collecting information ، Dynamic Update، Preparing installation به مرحله Installing Windows می رسیم.

پنجره ای که در این قسمت دیده می شود مربوط به تنظیمات Regionaland Language Options می باشد. در این قسمت با انتخاب گزینه Customize و Details کشور و زبان خود را انتخاب کنید ( ایران ، فارسی) . البته پس از انجام نصب و از طریق Control Panel نیز می توان این تغییرات را اعمال کرد. اگر مشکلی با این قسمت دارید می توانید بدون اعمال تغییری گزینه Next را انتخاب کنید.

در پنجره Personalize your Software نام خود را در قسمت Name و کلمه ای دلخواه به عنوان نام سازمان یا موسسه خود در قسمت Organaize وارد کنید ( این اسامی اختیاری است و هر چیزی می تواند باشد. مثلاً Home).

در قسمت بعد شما باید رمز یا سریالی که برای نصب ویندوز XP مورد استفاده قرار می گیرد را وارد کنید.

پس از بررسی رمز وارد شده از طرف شما و در صورت صحیح بودن آن پنجره Computer Name and Administrator Password را مشاهده خواهید کرد. (دربعضی از نسخه ها ممکن است این مراحل جابجا باشد ولی همه آنها به همین حالت است)

شما باید در قسمت Computer Name یک نام دلخواه برای سیستم خود وارد کنید.

در قسمت Administrator password رمز عبوری که کاربر مدیر سیستم برای ورود به آن نیاز دارد را وارد کنید. در قسمت Confirm نیز مجدداً این کلمه را وارد کنید.

در صورت تمایل می توانید رمزی در این دو قسمت انتخاب نکنید و آن را خالی رها کنید.

در صفحه Date and Time Settings می توانید موقعیت جغرافیایی خود را انتخاب کنید. از منوی آبشاری Time Zone، گزینه Tehranرا یافته و انتخاب کنید.

مرحله بعد مربوط به تنظیمات کارت شبکه سیستم شماست. بر روی دکمه NEXT این قسمت کلیک کنید تا از این مرحله عبور کنید. اگر

در پنجره Workgroup or Computer Domain نیز تنظیم پیش فرض که WORKGROUP است را تایید کرده و با انتخاب گزینه NEXT این مرحله را نیز به اتمام برسانید.

تا اینجا مراحل اصلی نصب ویندوز به پایان رسیده و شما با شکلی همانند طرح زیر مواجه خواهید شد.

بسته به نوع درایور کارت گرافیک و اندازه بزرگنمایی مانیتورتان ممکن است با پیغامی همانند پیغام شکل زیر مواجه شوید. در هر حال دکمه OK را در آن انتخاب کنید.

به پنجره آبی رنگ Wellcome to MicrosoftWindows وارد خواهید شد. برای ادامه مراحل بر روی دکمه NEXTکلیک کنید.

گزینه No, not at this time را در پنجره Ready to Register انتخاب کنید و سپس دکمه Next را در آن صفحه کلیک کنید.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، در پنجره Who will usethis computer شما می توانید نام پنج کاربری که از سیستم استفاده می کنند را وارد کنید. البته وارد کردن تمامی این فیلدها ضروری نیست و شما می توانید در قسمت YourName تنها نام خود ( یا هر نام دلخواهی ) را وارد کرده و بقیه آنها را خالی رها کنید. سپس دکمه NEXT را انتخاب کنید.

در مرحله آخر و برای ورود به ویندوز دکمه Finish را در پنجره Thank you انتخاب کنید.

حالت دوم

در این نوع نصب فقط در ابتدا کمی با حالت قبل تفاوت دارد ولی بعد از اولین restart شدن درست باید حالت قبلی را تکرار کنید ولی با این حال دوباره کاملا توضیح می دهم.
بسیاری از کاربرانی که از سیستمعامل های دیگری مانند ویندوز ۹۵ یا ۹۸ یا ME یا SE استفاده می کنند XP را هم جمعسیستم عامل خود اضافه کرده اند. شما می توانید خیلی راحت و مانند نصب یک نرمافزار ساده XP را در کامپیوتر خود نصب کنید. برای نصب XP ابتدا پس از تهیه CD مربوطه و مشخص کردن و انتخاب کردن درایوی که می خواهید XP را در آن نصب کنید، CD را داخلCD-ROM قرار دهید صفحه ی نصب ویندوز به صورت AUTORUN یا خودکار ظاهر می شود درغیر این صورت می توانید آن را از طریق پنجره My COMPUTER باز کنید، به یاد داشتهباشید قبل از انجام هر کاری، اول شماره سریال ویندوز را در گوشه ای یادداشت کنید،بعد از باز کردن صفحه نصب ویندوز انتخاب های متعددی در پیش روی شما قرار می گیرد ازجمله:

نصب ویندوزINSTALL WINDOWS XP
انجام وظایف اصلیPERFORM ADDITIONAL
بررسی برنامه های قدیمی قابل اجراء در سیستمCHEK SYSTEM COMPATIBILITY

با انتخاب گزینه اول INSTALL WINDOWS XP کادر محاوره ایکوچکی به نام WINDOWS SETUP در مقابل شما ظاهر می شود، در قسمت بالا و در سمت چپاین کادر محاوره ای دو گزینه در اختیار شما قرار می دهد:

ارتقاء درجهUPGRADE
نصب جدیدNEW INSTALLATION

گزینه ی شماره ۱ همان سیستمی را که اکنون در حال استفاده از آن هستید را به ویندوز XP ارتقاء می دهد اما گزینه ی شماره ۲ یک سیستم عامل جدید برایتان نصب می کند، پس شما گزینه شماره ۲ را انتخاب می کنیدو دکمه ی NEXT را فشار می دهید، سپس توضیحاتی در مورد خود ویندوز و قراردادهای آناست که شما با انتخاب گزینهI ACCEPT THIS AGREEMENT و موافقت کردن در مرحله بعدیشماره ی سریالی را که قبلا یادداشت کرده بودید را از شما می خواهد شماره را وارد وNext می کنید، اکنون وارد SETUP OPTIN می شوید گزینه ی ADVANCED OPTION را انتخاب کنید و قسمت دوم مسیری را که ویندوز باید طی کند با همان درایوی را که می خواهید ویندوزتان را بریزید انتخاب کنید:

مثلd:/WINDOWS

و گزینه ی COPY ALL INSTALLATION FILE FROM SETUP CD را فعال کنید (این دکمه باعث می شود بعد از ریست کردن دیگر احتیاج به اینکه CD را در CD-ROM قرار دهید ندارید)، سپس دکمه ی NEXT را زده در مرحله بعدی یعنی GEY UPDATE SETUP FILE روی گزینه دوم کلیک کرده و آن را فعال می کنید، بعد از چند ثانیه ستونی در سمت چپ تصویر ظاهر می شود که در حال پر شدن است و در حال کپی کردن فایل ها و… در سمت راست هم جزئیاتکارهایی که در حال انجام است و توضیحاتی در مورد ویژگی های ویندوز و وسایل و امکانات آن نوشته می شود، وقتی کار کپی کردن فایل ها به پایان رسید کامپیوتر به طورخودکار برای اولین بار RESTART می شود. بعد از آن کامپیوتر برای بالا آمدن دو انتخاب در مقابل شما قرار می دهد انتخاب اول همین ویندوزی است که تازه نصب شده و انتخاب دوم ویندوزی که قبلا داشتید البته چون فعلا برای اولین بار است که وارد ویندوز تازه می شوید و هنوز هم نصب به طور کامل انجام نشده است کامپیوتر خود به خودوارد همان گزینه ی اول که ویندوز تازه است می شود و ادامه ی کار نصب را دنبال می کند. اکنون وارد محیطی تقریبا شبیه به محیط DOS شده اید با فشردن دکمه F2 وارد مرحله بعدی شده و ENTER کنید، سپس نام درایوی را که می خواهید ویندوز در آن نصب شود را می پرسد شما با انتخاب نام درایو مورد نظر از فهرست مذبورENTER کرده و وارد مرحله ی بعد می شوید اکنون در مرحله SETUP WILL INSTALL WINDOWS ON PARTION هستید و در مقابل شما ۶ وجود دارد روی گزینه ی ششم یعنی: LEAVE THE CURRENT FILE SYSTEM INTACT رفته و ENTER کنید؛ البته کامپیوتر معمولا به طور پیش فرض روی گزینه ی آخر یا همان گزینه ی ششم می رود. سایر گزینه ها مربوط به تغییر دادن نوع پارتیشن شماست که بسته به نوع کاربرد و امنیت مورد نیاز تغییر می کند که برای یک کاربر معمولی همان گزینه ی ششم مناسب است.
در مرحله ی بعد از شما خواسته می شود تا برای کپی شدن فایل ها کمی صبر کنید، یک ستون زرد رنگ شروع به پر شدن می کند و پس از اتمام اینکار کامپیوتر برای دومین بار RESTART می شود بعد از بالا آمدن خود به خود روی XP رفته و صفحه ی آغازین ویندوز برای اولین بار به نمایش در می آید در این مرحله ما و سهم به کار می افتد در سمت چپ تصویر و خلاصه ای از کارهایی که تا کنون انجام شده و در حال انجام شدن هستند را برای شما می نویسد بعد از این مرحله کادر محاوره ایدیگری به نام: WINDOWS XP PROFESSIONAL SETUP در مقابل شما ظاهر می شود که تنظیمات مربوطه به زبان را می پرسد البته این تنظیمات از قبل به طور پیش فرض انتخاب شده است و در غیر این صورت می توانید آن را تغییر دهید و NEXT کنید و نام و نام سازمان را که به دلخواه شماست را وارد کرده و نامی هم برای کامپیوترتان انتخابکنید البته در اینجا در قسمت انتخاب زبان اگر مایل باشید می توانید زبان فارسی را انتخاب کنید تا زبان فارسی هم در ویندوزتان نصب شود یا به اصطلاح ویندوزتان فارسی شود. در مرحله بعد از شما ADMINISTRATOR PASSWORD را می خواهید که آن هم بنا به میل شما اگر می خواهید برای ویندوز کلمه عبور در نظر بگیرید تا فقط خودتان بتوانید وارد آن شوید می توانید آن را هم وارد کنید در غیر این صورت بدون وارد کردن چیزی فقط OKکنید. صفحه ی بعد پیش کد شهر یا شهرستان محل سکونت شما برای برقراری ارتباط با اینترنت است که پس از وارد کردن در دومین محل یعنی AREA CODE، NEXT می کنید و سیستم را بنا به تن یا پالس بودن سیستم تلفن تان تغییر می دهید. در مرحله مربوط به تنظیمات تاریخ و زمان است و مرحله بعد از آن مربوط به نصب لوازم مربوط به شبکه یا INSTALLING NETWORKS است و کارهایی از جمله REGISTERING COMPENENTS و… را انجام می دهد. پس از انجام این کارها کامپیوتر برای سومین بار RESTART می شود و پس از روشن شدن در مقابل شما دو گزینه قرار می گیرد:

MICROSOFT WINDOWS XP PROFESSIONAL سیستم عامل جدید

MICROSOFT WINDOWS 95/98/SE/ME سیستم عاملی که قبلا روی کامپیوتر شما نصب بود

با انتخاب اولین گزینه وارد ویندوز تازه می شوید در ابتدا XP برای ورود اولین بار به داخل این محیط به شما خوش آمد گویی می کند و چند سوال هم در مورد ارتباط با اینترنت از شما می پرسد که با جواب دادن به این سوالات وارد مرحله بعدی یعنی ورود به DESKTOP می شوید، و می توانید برنامه های مورد نیاز را نصب و شروع به کار نمایید…

۱ دیدگاه به ثبت رسیده است .

  1. Sandhya می‌گه:

    I’m imsrepsed. You’ve really raised the bar with that.

دیدگاه خود را بنویسید