هر بار که یک کامپیوتر روشن می شود،‌ بوقهایی از بلندگوی داخل Case مبنی بر بیان حالتی از سیستم اعلام می شود که معمولاً این بوق ها بروز مشکل جزئی و یا کلی برای سیستم را به کاربر اعلام می کنند. در واقع کدبرنامه نویسی مربوط به این بوقها در BIOS سیستم، توسط شرکت سازنده بایوس طراحی و ایجاد شده است.

لازم به ذکر است در زمینه بایوس، سه شرکت — و —- .و —- جزء معروف ترین سازندگان و تولید کنندگان بایوسهای موجود در جهان می باشند که البته هر کدام از آنها بوقهای خاص خود را دارند و از هیچ استانداردی تبعیت نمی کنند.

در حقیقت هر گاه مشکلی برای سیستم به وجود بیاید، به عنوان مثال — در اسلات ——- مربوط به خود قرار نگرفته باشد. —- بوق مخصوص نبودن — در جای خد را توسط بوقهای یا علائمی به کاربر اعلام می کند. البته طریقه های مختلف متفاوت است؛ به عنوان مثال در ——-های —– که از بایوس ژ—— که از بایوس —— استفاده می کنند .‌با استفاده از صدای انسان مشکل یا خطای موجود درسیستم اعلام می شود.

حالت دیگر اعلام گزارشات نمایش بر روی —- می باشد . البته بعضی از بایوسها .‌بطور تلفیقی با استفاده از چندین روش، مشکلات سیستم را گزارش می دهند. به همین دلیل دانستن مفاهیم مربوط به این بوقها و در واقع آلارم های هشدار دهنده یک سیستم کامپیوتری، برای هر فردی می تواند بسیار مهم و حائز اهمیت باشد.

اگر نوع —- سیستم خود را نمی دانید، می توانید به دفترچه راهنمای مادربرد مراجعه کنید؛ اما راه ساده تر آن این است که درهنگام روشن نمودن کامپیوتر، نوع —- نمایش داده خواهد شد و یا می توانید درب کیس را باز کرده و مارک بایوس را از برچسب روی آن بخوانید. ضمناً در این مقاله قصد ندارم شما را با ساختار — و نحوه کارکرد آن آشنا کنم، بلکه قصد دارم لیستی از بوقهای مربوط به بایوس هایه مختلف ،‌ به همراه توضیح مربوط به هر یک از این آلارم ها را درزیر نشان دهم:

بوق های مربوط به BIOSهای ———- /.

هیچ بوقی

اگر بعد از روشن کردن کامپیوتر هیچ صدای بوقی نشنیدید، یکی از قسمتهای —– یا —– و یا —— داخل کیس دچار مشکل شده است . در نظر داشته باشید در حالت عادی بعد از راه اندازی کامپیوتر ، تمام بایوسهاصدای یک بوق مبنی بر تایید سلامت تمام اجزا شنیده می شود.

۱بوق کوتاه

در این حالت سیستم شارژ —- دچار مشکل شده است . همانطور که می دانید ،‌ در حافظه اصلی ،‌ جریان الکتریسیته با ولتاژهای مشخص که نشاندهنده ۱ و صفر است وجود دارد و باید تکینیکی وجود داشته باشد که وظیفه —- کردن این حافظه را برعهده بگیرد. این وظیفه بر عهده چیپ —- که دسترسی مستقیم به حافظه را فراهم می کند می باشد شماره استاندارد این چیپ ۸۲۳۷ می باشد و ساخته شده توسط شرکت اینتل است. و دارای چندین کانال است؛ کانال صفر این چیپ با نام —- وظیفه تازه سازی حافظه اصلی را دارد که هر ۱۵ میکروثانیه فعال می شود . ۱ بوق کوتاه بیانگر این است که وقفه بر روی مادربرد ، دچار مشکل شده است.

۲بوق کوتاه

این بوق نشاندهنده این است که حافظه اصلی دچار مشکل شده است . در ابتدا از اتصال کارت گرافیکی مطلع و مطمئن شوید، چونکه به همراه این بوق یک پیغام بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود. در صورت متصل نبودن کارت گرافیکی، یک — در ۶۴ کیلوبایت اول حافظه قرار میگیرد.دراین مواقع احتمال خراب شدن چیپ — وجود دارد و می بایست —- رم خراب را عوض کنید نکته مهم اینکه اصولاً برای شناسایی —- خراب، اگر دو ماژول ویا بیشتر داشته باشید، می بایست به ترتیب هرکدام را در اولین ماژول از بانک —- قرار دهید و اگر باز هم مشکل برطرف نشد، بالاجبار می بایست —– خود را عوض کنید زیرا اسلاتهای —- آن دچار مشکل شده است. ضمناً در بعضی مواقع ۳بوق کوتاه نیز همین معنی را می دهد.

۴بوق کوتاه

سیستم تایمر از کار افتاده است و مادربرد می بایست عوض شود .

۵ بوق کوتاه

در این حالت ۰——دچار مشکل شده است و می بایست عوض شود.

۶ بوق کوتاه

این بوق نشاندهنده این است که چیپی که روی مادر برد وظیفه کنترل —— را بر عهده دارد کار نمی کند.در ابتدا صفحه کلید دیگری را امتحان کنید، ولی اگر همچنان مشکل پابرجا بود، می بایست چیپ مربوطه تعویض گردد.

۷بوق کوتاه

در این حالت — دچار یک خطای حین اجرا شده است که توسط مادربرد ایجاد می گردد. در این وضعیت ممکن است —- و یا —- دچار مشکل شده باشند.

۸ بوق کوتاه

در این حالت کارت گرافیکی شما کار نمی کند. در ابتدا مطمئن شوید که کارت مربوطه به درستی در اسلات مربوطه جای گرفته است . اگر مشکل رفع نشد این بدان معنی است که یا برد کارت گرافیکی ویا —- های آن دچار مشکل شده است و می بایست تعویض گردد.

۹بوق کوتاه

در این حالت ،‌خود حافظه ۰——- دچار مشکل شده است و می بایست تعویض گردد.

۱۱ بوق کوتاه

در این حالت —- سطح ۲ —- خراب است و مادربرد آن غیر فعال است که البته شما می توانید با بهره گیری از کلیدهای —– آن را فعال کنید، ولی همچنان این —- خراب است و در نهایت باید تعویض گردد.

بوقهای مربوط به بایوسهای Phoenix

بوقهای مربوط به این بایوس از ۳ قسمت تشکیل می شوند ؛ به عنوان مثال ۳-۲-۱ به معنی یک بوق و پس از چند صدم ثانیه شنیدن ۲ بوق پشت سر هم و پس از چند صدم ثانیه مکث ،‌شنیدن ۳ صدای بوق پشت سر هم می باشد و علامت – به معنای بوق کشیده یا بلند می باشد. بنابراین برای درک مشکل ایجاد شده ، باید به دقت به تعداد بوقها و فاصله بین آنها توجه کنید.

بوق ۳-۱-۱

در این حالت کامپیوتر قادر به خواندن اطلاعات مربوطه به پیکربندی سیستم که در —– ذخیره شده نمی باشد و می بایست مادربرد عوض شود.

بوق ۴-۱-۱

BIOS دچار مشکل شده و باید تعویض شود.

بوق ۱-۲-۱

چیپ —- که هر ۱۵ میکروثانیه پالس ایجاد میکند و — آن ۷۷/۴ با شماره چیپ ۸۲۳۵ دچار شده است و باید مادربرد تعویض شود.

بوق های مربوط به مادربرد

بوق ۲-۲-۱

بوق ۳-۲-۱

بوق ۱-۳-۱

بوق ۴-۳-۱-

بوق ۱-۴-۱

بوق ۱-۳-۴

بوق ۲-۳-۴

بوق ۳-۳-۴

با شنیدن بوقهای فوق حتماً مادربرد باید عوض شود؛ البته هر کدام از آنها مربوط به یک قسمت تخصصی در مادربرد است که بحث آنها از حوصله این مقاله خارج است، ولی باید بدانید که با شنیدن این بوقها مشکلی اساسی برای Main Board ایجاد شده است ذکر این نکته کاملاً لازم است که از آنجایی که به علت پیچیدگی مادر برد از لحاظ ساختار ، اصولاً بحث تعمیر آن در اهم موارد صدق نکرده و بی معناست ، در عین حال در نظر داشته باشید که معمولاً در یک سیستم کامپیوتری امروزی و با پیچیدگی های رایج آن ، در واقع استفاده از یک مادربرد فرضاً تعمیر شده نیز ، می تواند سیستم را کاملاً ناکارآمد کرده و سبب شود که نتوان هرگز به سیستم و کارکرد آن در دراز مدت اطمینان حاصل کرد و از همین روست کهتوصیه ما این است که در صورت بروز نقض اساسی در مادربرد (مانند موارد برشمرده شده) بطور قطع اقدام به تعویض مادربرد نمایید.

بوق ـ -ـ -۲

شنیدن۲ صدای بوق کوتاه و دو صدای بوق کشیده نشاندهنده خرابی —- می باشد .

بوق ـ–۱-۳

یکی از چیپ ستهای روی مادربرد صدمه دیده است.

بوق۴-۲-۳

چیپ مربوط به کنترل کیبورد خراب است.

بوق۴-۳-۳

کامپیوتر نمی تواند کارت گرافیکی را پیدا کند . برای رفع نقض چک کنید که آیا کارت گرافیکی درست در جای خود نصب شده است یا خیر . اگر درست وصل شده بود ،؟ با یک کارت سالم دیگر تعویض کنید و دوباره امتحان کنید . اگر همچنان مشکل ایجاد می شود ، اسلات مربوطه را عوض کنید و کارت گرافیکی را بر روی اسلاتی دیگر امتحان کنید .

بوق ـ–۴-۳

کارت گرافیکی خراب است و بایستی تعویض گردد.

بوق۴-۲-۴

یکی از کارتها خراب است . می توانید یک به یک آنها را نصب کنید تا کارت خراب را بیابید.

بوق ۴-۳-۴

ذخیره سازی ساعت سیستم دچار مشکل شده است . وارد—- شوید و ساعت را تنظیم کنید ، اگر تنظیم نشد ، باتری — باید تعویض گردد.

بایوس های Award

بوق های این نوع بایوس با بایوسهای قبلی بسیار شبیه هم و مشترک هستند. در ای بایوسها همیشه یک صدای بوق کوتاه بعد از آن شنیده می شود که معمولاً نشاندهنده مشکلات مربوط به سیستم از قبیل مشکلات کارت گرافیکی و یا حافظه اصلی می باشد.

در نهایت توجه داشته باشید که توجه به این اخطارها و در واقع آلارم های هشدار بایوسها ، سبب می شوند که اولاً به سرعت نقص سیستم خودرا متوجه شوید وثانیاً از بروز نقص در سایر قسمتها و گسترده شدن ابعاد مشکلات جلوگیری به عمل آید . بنابراین جدا توصیه می کنیم که همیشه گوش تیزی داشته باشید و جهت تست یا آزمایش سیستم خود،‌ با بایوس خود و بوقهای مذکور اعتماد کنید.

دیدگاه خود را بنویسید