دنیایی مجازی با Virtual PC


اشاره :
با نرم افزار Virtual PC ، داشتن چند سیستم عامل به صورت همزمان را تجربه کنید.کامپیوتر مجازی اصولاً به کامپیوتری گفته میشود که سختافزارهای آن توسط نرمافزار شبیهسازی شده باشد.

نرم افزار Virtual PC که ساخت شرکت Microsoft میباشد، یک نرمافزار بسیار توانمند در زمینه ساخت کامپیوتر مجازی میباشد. این نرمافزار به شما امکان میدهد تا هر تعداد کامپیوتر مجازی که مایلید بسازید و آنها را تک تک یا حتی با هم اجرا کنید. ما در این مقاله Microsoft Virtual PC 2004 SP1 که در حال حاضر آخرین نسخه این نرمافزار برای سیستم عامل Windows میباشد را مورد بررسی قرار میدهیم. خوشبختانه از جولای ۲۰۰۶ مایکروسافت این نرمافزار را به صورت رایگان ارائه میدهد و به راحتی با مراجعه به صفحه اختصاص داده شده به این نرمافزار در سایت مایکروسافت به آدرس http://www.microsoft.com/virtualpc میتوانید نسخه Full این نرمافزار را به صورت رایگان دانلود کنید. البته نرمافزار Virtual PC برای پلاتفرم Mac هم با نام Virtual PC for Mac نوشته شده است که دوستان میتوانند آخرین نسخه آن، یعنی نسخه ۷ را از سایت مایکروسافت دانلود کنند. اما باید توجه داشته باشید که نسخه Mac این نرمافزار رایگان نیست و ما نیز در این مقاله به نسخه Windows آن میپردازیم. برای اطلاعات بیشتر راجع به این نسخه به آدرس http://www.microsoft.com/mac/product…virtualpc.aspx مراجعه کنید.


توجه: باید توجه کنید که همانطور که از نام نرمافزار Virtual PC پیداست، کامپیوترهای مجازی ساخته شده توسط این نرمافزار از نوع PC میباشند و شما نمیتوانید یک کامپیوتر مجازی از نوع Apple Macintosh را با استفاده از نرمافزار Virtual PC بسازید و اجرا کنید.
نیازهای سخت افزاری:
برای نصب و اجرای Virtual PC 2004 SP1 باید سیستم شما دارای حداقل مشخصات زیر باشد:
• پردازنده : Athlon، Duron، Celeron ، PentiumII ، PentiumIII یا Pentium4
سرعت پردازنده: (حداقل ۴۰۰MHz (1GHz توصیه میشود
• RAM: به سیستم عاملی که قرار است در کامپیوتر مجازی نصب شود بستگی دارد.
• فضای مورد نیاز هارد دیسک: به سیستم عاملی که قرار است در کامپیوتر مجازی نصب شود بستگی دارد.
• سیستم عامل : Windows XP/2000

نکته۱: اگر سیستم شما این حداقلها را پشتیبانی نمیکند (به خصوص در مورد سیستم عامل مثلاً ممکن است بخواهید از ویندوز ۹۸ استفاده کنید) میتوانید از نسخههای قدیمیتری از این نرمافزار که با سیستم شما همخوانی کافی داشته باشد، استفاده کنید.
نکته۲: هر چند که مستنداتی که مایکروسافت راجع به این نرمافزار منتشر کرده، سیستم عامل ویندوز Server 2003 را جزو سیستم عاملهای پشتیبانی شده قرار نداده است اما آزمایشهایی که روی این نرمافزار، در محیط این سیستم عامل انجام دادیم نشان داد که این نرمافزار به همان خوبی که در ویندوز XP Pro کار میکند در ویندوز Server 2003 هم کار میکند.
تاریخچه:
Virtual PC در ابتدا توسط شرکت Connectix ساخته شد. اولین نسخه این نرمافزار برای Macintish طراحی شده بود و در ژوئن سال ۱۹۹۷ ارائه شد. ۴ سال بعد در ژوئن سال ۲۰۰۱ اولین نسخه Virtual PC برای سیستم عامل Windows (یعنی همان نسخه ۴٫۰) ارائه شد. چون با گذشت زمان مشخص شد که ساخت کامپیوترهای مجازی مورد توجه سازمانها قرار گرفته است، مایکروسافت به موضوع علاقهمند گشت و در فوریه ۲۰۰۳ تصمیم گرفت تا Virtual PC و یک محصول هنوز ارائه نشده به نام Virtual Server که در واقع مکملی برای Virtual PC میباشد را از Connectix خریداری کند.و اینطور شد که Virtual PC به Microsoft Virtual PC تغییر نام داد.
در حال حاضر Virtual PC 2004 نسخه فعلی این نرمافزار برای سیستم عامل ویندوز است. در ۱۲ جولای ۲۰۰۶ (۲۱ تیر ۱۳۸۵) مایکروسافت Virtual PC 2004 را رایگان کرد.
در حال حاضر مایکروسافت در حال کار بر روی Virtual PC 2007 برای ویندوز Vista است و از تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۰۶ (۱۹ مهر ۱۳۸۵) هم اقدام به ارائه نسخه Beta این نرمافزار کرده است.ضمناً مایکروسافت به طور رسمی اعلام کرده است که این نرمافزار را در اوایل سال ۲۰۰۷ ارائه خواهد کرد و این نسخه از نرمافزار نیز به طور رایگان عرضه شده و پشتیبانی از ویندوز Vista در آن قرار داده خواهد شد.

آشنایی با چند اصطلاح :
• OS: مخفف عبارت Operating System به معنی سیستم عامل میباشد.

• Host OS: یا همان سیستم عامل میزبان ، به سیستم عاملی گفته میشود که نرمافزار Virtual PC را در آن نصب و اجرا میکنید.

• Guest OS:یا همان سیستم عامل مهمان به سیستم عاملی گفته میشود که قرار است تا در Virtual Machine نصب شود.

• Virtual Machine: همان طور که گفته شد نرمافزار Virtual PC قادر است تا تعداد نامحدودی از کامپیوترهای مجازی را تولید و راه اندازی کند. به هر یک از این کامپیوترهای مجازی یک Virtual Machine گفته میشود.

• Console: یک واحد کنترلی که کاربر از طریق آن با کامپیوتر ارتباط برقرار میکند. Virtual PC Console در واقع واحد کنترل نرمافزار Virtual PC است که به ما اجازه میدهد تا تمام اعمال کنترلی را بر روی Virtual Machineها انجام دهیم.

• Capture: این کلمه در اصطلاح برای حالتی به کار میرود که یک برنامه یا پردازش، کنترل یک وسیله ورودی را به دست میگیرد. در این حالت جریان دادههای ورودی به آن نرمافزار خاص ارسال میشود.

• Physical: این کلمه، در اصطلاح برای قطعاتی که به طور فیزیکی به کامپیوتر شما متصل شده باشند به کار میرود. این کلمه به عنوان متضادی برای کلمه Virtual به معنی مجازی استفاده میشود؛ مثلاً وقتی میگوییم Physical Memory منظورمان مقدار حافظه RAM میباشد که در اسلاتهای مادربورد نصب شدهاست و وقتی میگوییم Virtual Memory منظور آن مقدار حافظهای است که ویندوز با استفاده از هارد دیسک برای جبران کمبود فضای RAM شبیه سازی کرده است.

• NAT: سرنام عبارت Network Address Translation میباشد و به فرایند تبدیــــل IPهای داخلی یک شبکه اینترانت به IP اینترنت و بالعکس گفته میشود. این روند سبب میشود که بتوان تعداد زیادی از نشانیها را بدون تمام کردن نشانیهای IP اینترنت (که تعدادشان هم محدود است) در شبکههای خصوصی و اینترانتها به کار برد.

Intranet: به یک شبکه درون سازمانی، اینترانت گفته میشود.
ساخت یک کامپیوتر مجازی در Virtual PC 2004:
Virtual PC را از روی CD ماهنامه نصب کنید. در اولین اجرا (به طور دقیقتر تا زمانی که هیچ Virtual Machine در Virtual PC Console وجود ندارد)، علاوه بر Virtual PC Console یک پنجره با عنوان New Virtual Machine Wizard به شما نشان داده خواهد شد که کمک میکند تا ماشین مجازی خود را بسازید. بر روی دکمه Next کلیک کنید تا صفحهای مطابق شکل ۱، نمایش داده شود. در این صفحه ۳ گزینه وجود دارد که در زیر آنها را بررسی خواهیم کرد.


شکل ۱


• Create a virtual …: برای ساخت یک Virtual Machine که تنظیمات آن را خودتان مرحله به مرحله انتخاب میکنید از این گزینه استفاده کنید.
• Use default settings to create …: برای ساخت یک Virtual Machine که تنظیمات آن توسط نرمافزار Virtual PC انتخاب میشود از این گزینه استفاده کنید.
• Add an existing virtual …: برای اضافه کردن یک Virtual Machine که از قبل ساخته شده است میتوانید از این گزینه استفاده کنید.

نکته ۳: پسوند نام فایلهای Virtual Machine به نام vmc میباشد که سرنام عبارت
Virtual Machine Configuration است.

چون فرض ما بر این است که برای بار اول میباشد که با Virtual PC کار میکنید لذا گزینة اول را انتخاب میکنیم (انتخاب گزینة دوم فقط مراحل کار را سادهتر میکند). با کلیک بر روی دکمه Next یک پنجرة دیگر مطابق شکل ۲ نشان داده خواهد شد.


شکل ۲


یک نام برای Virtual Machine خود وارد کنید. این نام در لیست کامپیوترهای مجازی در Virtual PC Console نشان داده خواهد شد. اگر میخواهید Virtual Machine خود را در آدرس خاصی ذخیره کنید از دکمه Browse… استفاده کنید. در غیر این صورت Virtual Machine شما پوشة My Virtual Machine که در داخل پوشة My Documents قرار دارد ساخته میشود. با کلیک بر روی دکمة Next پنجرة Operating System را مشاهده خواهید کرد. سیستم عاملی که قصد دارید تا درون این Virtual Machine نصب کنید (Guest OS) را از لیست پائین رونده Operating system انتخاب کنید.
این کار به Virtual PC کمک میکند تا بهترین گزینهها را برای آن سیستمعامل به شما توصیه میکند(مثلاً میزان RAM که به شما توصیه می شود، به سیستم عاملی که در این مرحله انتخاب میکنید بستگی دارد).
اگر سیستم عامل شما در این لیست آورده نشده، یکی از سیستم عاملها را که بیشترین شباهت را به سیستم عامل شما دارد انتخاب کنید. اگر هم مطمئن نیستید، میتوانید Other را انتخاب نمایید. با کلیک بر روی کلمة Next صفحهای مطابق شکل ۳ به شما نشان داده میشود. همانطور که مشاهده میکنید چون ما در مرحلة قبل Windows XP را به عنوان سیستم عامل انتخاب کردیم در مقابل عبارت Recommended RAM، عدد ۱۲۸ MB نوشته شده است. اگر میخواهید از همین مقدار RAM استفاده کنید گزینه Using the recommended RAM را انتخاب کنید در غیر این صورت Adjusting the RAM را انتخاب کنید و مقدار RAM را در فیلدی که ظاهر میشود وارد کنید یا Slider را برای تغییر مقدار RAM تغییر دهید.


شکل ۳


دکمه Next را کلیک کنید با این کار پنجرهای مطابق شکل ۴ به شما نشان داده خواهد شد. همانطور که کامپیوترهای واقعی به هارد دیسک نیاز دارند کامپیوترهای مجازی هم به هارد دیســک نیاز دارند. هارد دیسک کامپیـــوتر مجازی یک فایل است که Virtual PC به جای هارد دیسک از آن استفاده میکند. پسوند نام این فایل vhd میباشد که سرنام عبارت Virtual Hard Disk است. در این پنجره میتوانید با استفاده از گزینه An existing virtual hard disk از یک فایل vhd که قبلاً ایجاد کردهاید (یا از یکی از دوستانتان گرفتهاید) به عنوان هارد دیسک برای ماشین مجازی خود استفاده کنید یا با استفاده از گزینه A new virtual hard disk یک فایل هارد مجازی برای ماشین خود ایجاد کنید.
چون فرض ما بر این است که برای بار اول میباشد که با Virtual PC کار میکنید لذا
A new virtual hard disk را انتخاب میکنیم.


شکل ۴


ابتدا بر روی دکمة Next کلیک کنید. پنجرهای مطابق شکل ۵ به شما نشان داده خواهد شد. اگر میخواهید فایل هارد دیسک مجازی خود را در آدرس معینی قرار دهید روی دکمة Browse… کلیک کنید. اگر به آدرس پیشفرض دست نزنید، فایل هارد دیسک مجازی در همان آدرسی که فایل vmc ماشین مجازی خود را ساختهاید ایجاد میشود (اگر هم فقط نام فایل هارد دیسک را بدون مشخص کردن آدرس تایپ کنید آن فایل در My Documents ساخته میشود).
بر روی دکمة Next کلیک کنید تا پنجره Completing the New Virtual Machine Wizard به شما نشان داده شود. در این پنجره نام ماشین مجازی، مقدار حافظهای که به آن اختصاص دادهاید و نام فایل هارد دیسک مجازی به شما نشان داده خواهد شد. روی دکمة Finish کلیک کنید تا ویزارد New Virtual Machine بسته شده، ماشین مجازی شما ساخته شود و در Virtual PC به نمایش درآید.


شکل ۵
شکل ۶


نکته ۴: چون از حالا به بعد یک ماشین مجازی در Virtual PC Console دارید با اجرای Virtual PC دیگر ویزارد New Virtual Machine به طور خودکار به شما نشان داده نخواهد شد. برای ساخت ماشینهای مجازی بیشتر، در Virtual PC Console روی دکمة New… کلیک کنید یا از منوی File گزینه New Virtual Machine Wizard را انتخاب کنید.

حذف کردن یک کامپیوتر مجازی:
اگر مایلید یک Virtual Machine را از لیست ماشینهای مجازی موجود در Virtual PC Console حذف کنید، ماشین مجازی مورد نظر را در این لیست انتخاب کرده و به یکی از روشهای زیر Remove را برگزینید:

۱ـ دکمه Remove را کلیک کنید.
۲ـ از منوی Action گزینه Remove را انتخاب کنید.
۳ـ بر روی ماشین مجازی مورد نظر کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده Remove را انتخاب کنید.

به شما یک پیغام داده میشود مبنی بر این که حذف کردن یک ماشین مجازی از لیست باعث نمیشود که فایل vmc آن ماشین مجازی یا فایل vhd مربوط به هارد آن ماشین مجازی حذف شوند. بر روی Yes کلیک کنید تا ماشین مجازی شما از لیست حذف شود.
کار با Virtual Machineها:
تبریک میگوییم، در حال حاضر موفق شدهاید که یک ماشین مجازی بسازید.
خب همان طور که وقتی که کامپیوتر جدیدتان را به خانه میآورید باید آن را روشن کرده ( Power On ) و هارد دیسک آن را پارتیشنبندی و فرمت کنید و در نهایت سیستم عامل مورد نظرتان را بر روی آن نصب کنید، باید ماشین مجازی خود را استارت کرده و عملیات پارتیشن بندی، فرمت و نصب سیستم عامل را روی آن انجام دهید.
برای استارت کردن یک ماشین مجازی با کلیک کردن بر روی آن در لیست ماشینهای مجازی موجود در Virtual PC Console، آن ماشین مجازی را انتخاب کرده و دکمة Start را کلیک کنید. با این کار یک پنجره جدید باز میشود و ماشین مجازی شما شروع به کار میکند (این پنجره در واقع نقش مانیتور کامپیوتر مجازی شما را دارد). اگر هیچ اشکالی پیش نیاید باید مراحل بوت شدن سیستم را ببینید و در نهایت پیغامی مبنی بر اینکه هیچ سیستم عاملی در کامپیوتر شما نصب نشده است، به نمایش در خواهد آمد.

نکته ۵: به جای استفاده از دکمه Start میتوانید:
•روی ماشین مجازی مورد نظر، دابل کلیک کنید.
•روی ماشین مجازی مورد نظر، کلیک راست کرده و Start را انتخاب کنید.
•ماشین مجازی مورد نظر را انتخاب کرده و از منوی Action، Start را انتخاب کنید.
نکته ۶: اگر زمانی که میخواهید ماشین مجازی خود را استارت کنید پیغام خطایی مطابق شکل ۷ دریافت کردید، مشکل این است که سیستم عامل شما نمیتواند به اندازة کافی حافظه در اختیار ماشین مجازی شما قرار دهد.

برای رفع این مشکل دو راه حل وجود دارد:
۱ـ برنامههایی موجود در حافظه را از حافظه خارج کنید تا سیستم عامل بتواند به اندازة کافی حافظة RAM به ماشین مجازی شما اختصاص دهد(مثلاً میتوانید Antivirus خود را از حافظه خارج کنید).

۲ـ اگر یادتان باشد موقع ساختن ماشین مجازی مقدار RAM ماشین مجازی را خودمان انتخاب کردیم بنابراین راه حل دوم این است که این مقدار حافظه را کاهش دهید. ماشین مجازی مورد نظر را از لیست ماشینهای مجازی موجود در Virtual PC Console انتخاب کنید و دکمة Settings را کلیک کنید. پنجرهای با عنوان Settings for … ظاهر میشود. در قاب سمت چپ این پنجره روی Memory کلیک کنید. (اگر تمام مراحل را مانند ما پیش رفته باشید باید ۱۲۸MB مقابل کلمة Memory نوشته شده باشد). در قاب سمت راست مقدار RAM مورد نظر را در فیلد RAM تایپ کنید یا اینکه Slider را تغییر دهید (مثلاً مقدار RAM را روی ۶۴MB بگذارید).
اگر دوباره موقع استارت کردن ماشین مجازی با این مشکل مواجه شدید، باز هم مقدار RAM را کمتر کنید یا این که برنامههای بیشتری را از حافظه خارج کنید.


شکل ۷


همانطور که در بالای پنجرة ماشین مجازی میتوانید ببینید، هر ماشین مجازی برای خود یک نوار منو دارد که شامل منوهایی برای کار با ماشین مجازی میباشد. میخواهیم این منوها را با هم بررسی کنیم:

منوی Action :
1ـ Full-Screen Mode : اگر میخواهید پنجره ماشین مجازی خود را به حالت تمام صفحه دربیاورید این گزینه را انتخاب کنید یا اینکه Alt سمت راست را همراه Enter فشار دهید. در پیغام ظاهر شده روی کلید Continue کلیک کنید.

۲ـ Ctrl+Alt+Del: به دلایل پیچیده فنی که به معماری ویندوز XP بر میگردد اگر Ctrl+Alt+Del را فشار دهید این ترکیب کلیدها توسط Host OS شما Capture میشود. این گزینه برای رفع این مشکل تدارک دیده شده است. با انتخاب این گزینه ترکیب کلیدهای Ctrl+Alt+Del به ماشین مجازی شما فرستاده میشود. کلید ترکیبی معادل آن هم، Alt سمت راست به همراه Del میباشد.

۳ـ Pause: ماشین مجازی شما را به حالت مکث درمیآورد. بعد از اینکه ماشین مجازی وارد حالت مکث شد، این گزینه به گزینة Resume تغییر پیدا میکند. با انتخاب Resume ماشین مجازی به حالت عادی خود برمیگردد. کلید معادل هردو گزینه هم، Alt سمت راست به همراه کلید P است.

۴ـ Reset: درست مثل این است که دکمه Reset را روی کامپیوتر واقعی فشار داده باشید. با انتخاب این گزینه یک پیغام نشان داده میشود که باید روی گزینه Reset در این پیغام کلیک کنید. کلید معادل آن هم Alt سمت راست به همراه کلید R است.

۵ـ Close…: این گزینه برای بستن پنجره ماشین مجازی (یا در واقع خاموش کردن ماشین مجازی) مورد استفاده قرار میگیرد. با انتخاب این گزینه یک پنجره نشان داده میشود. در این پنجره، در لیست پایینافتادنی ،
? What do you want the virtual machine to do دو گزینه وجود دارد.


شکل ۸


گزینه Turn Off: ماشین مجازی را خاموش میکند. درست مثل این که کابل برق یک کامپیوتر واقعی را از پریز کشیده باشید.

گزینه Save State: قابلیت جالبی که Virtual PC دارد این است که به شما اجازه میدهد تا قبل از خاموش کردن کامپیوتر مجازی خود، وضعیت فعلی آن را ذخیره کنید و دفعة بعد وقتی کامپیوتر مجازیتان را استارت میکنید کارتان را درست از جای قبلی ادامه دهید. گزینة Save State برای این منظور تدارک دیده شده است. وقتی که از این گزینه استفاده میکنید یک فایل با پسوند vsv کنار فایل vmc شما و هم نام با آن، ایجاد میشود که وضعیت فعلی کامپیوتر شما را ذخیره میکند.

۶ـ Install or Update Virtual Machine Additions: تعدادی از قابلیتهای Virtual PC بعد از اینکه یک نرم افزار به نام Virtual Machine Additions را روی Guest OS خود نصب کردید، فعال میشود. از این گزینه برای نصب یا آپدیت کردن این نرمافزار استفاده میشود. چون در حال حاضر روی کامپیوتر مجازیتان سیستم عاملی ندارید این گزینه کار خاصی انجام نمیدهد. کلید معادل آن هم، Alt سمت راست بههمراه I است. وقتی این گزینه را کلیک میکنید اتفاق بخصوصی میافتد که در ادامة مقاله به آن اشاره خواهیم کرد .

۷ـ Properties: تعدادی از ویژگیهای فنی ماشین مجازی را به شما نشان خواهد داد.
نکته ۷: به جای استفاده از گزینه Properties از منوی Action میتوانید درVirtual PC Console از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:
•بر روی ماشین مجازی مورد نظر کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.
• ماشین مجازی مورد نظر را انتخاب کرده و از منویAction، Properties را انتخاب کنید.

منوی CD :
هر Virtual Machine علاوه بر هارد دیسک یک CD-ROM (یا DVD-ROM ) دارد که در حالت پیشفرض به عنوان Secondary IDE Master برای ماشین مجازی شبیه سازی میشود. نکتة جالب این است که با استفاده از منوی CD میتوانید تعیین کنید که Virtual PC از کدام یک از درایوهای CD-ROM موجود در کامپیوتر شما به عنوان CD-ROM ماشین مجازی استفاده کند.
منوی CD بر حسب تعداد درایوهای CD-ROM موجود در کامپیوتر شما و نام آن درایوها میتواند متفاوت باشد. این منو برای کامپیوتر ما که دارای سه عدد درایو CD-ROM میباشد در شکل شمارة ۹ آمده است. توجه میکنید که همة این درایوها غیرفعال هستند. دلیل آن این است که این درایوها در حال حاضر خالی میباشند. اولین درایوی که درون آن CD قرار دهید به طور خودکارCapture میشود. ضمناً توجه کنید که درایوی که در حال حاضر Capture شده است هم غیرفعال خواهد بود.


شکل ۹

ما درون درایوهای J: و I: ، CD قرار میدهم و درایو J: را با استفاده از Use Physical Drive J:، Capture میکنم. همانطور که در شکل ۱۰ مشاهده میکنید Release CD به Release Physical Drive J: تغییر پیدا کرده است که نشان میدهد که درایو J:، Capture شده است و Use Physical Drive I: هم فعال شده است که نشان میدهد درون این درایو یک عدد CD وجود دارد. Use Physical Drive H: هم هنوز غیر فعال است که نشان دهندة خالی بودن این درایو است، دلیل غیر فعال بودن Use Physical Drive J: هم همان طور که اشاره شد Capture شدن آن توسط نرمافزار است. از گزینة Release Physical Drive… برای اصطلاحاً رها کردن (یعنی از حالت Capture خارج ساختن) یک درایو استفاده میشود. Eject CD هم که به اندازة کافی واضح است.
و اما یکی از قابلیتهای بسیار جالب نرمافزار، Capture ISO Image… است. با انتخاب این گزینه میتوانید یک Image با فرمت ISO را به Virtual PC معرفی کنید تا Virtual PC از آن Image به عنوان CD-ROM برای ماشین مجازی شما استفاده کند. با استفاده از Release “example.iso” میتوانید این فایل image را رها کنید.

منظور از Capture در اختیار قرار گرفتن و منظور از Release آزاد ساختن میباشد.


شکل ۱۰


نکته ۹: نرمافزار PowerISO 3.4 یکی از نرمافزارهای خوب در زمینه کار با Image های از نوع ISO میباشد. این نرمافزار قادر است تا این فرمت را بخواند و در این فرمت بنویسد. ضمناً این نرمافزار قادر است تا فایلهای Image را از دیگر فرمتها به این فرمت تبدیل کند و نهایتاً این که از CD های شما با این فرمت Image بگیرد. (میتوانید این نرمافزار را به همراه Keygen آن از سایت ماهنامه دانلود کنید).

وقتی Install or Update Virtual Machine Additions را کلیک میکنیم چه اتفاقی میافتد؟
همان طور که قبلاً اشاره شد برخی از قابلیتهای) Virtual PC مثل Shared folders یا (Pointer (Integration زمانی فعال میشود که یک نرمافزار به نام Virtual Machine Additions بر روی سیستم عامل مهمان (Guest OS) نصب شود. برای نصب این نرمافزار میتوانید از منویAction گزینه Update Virtual Machine Additions Install or را کلیک کنید. با اینکار در واقع یک Image با نام VMAdditions013040.iso برای استفاده به عنوان درایو CD-ROM کامپیوتر مجازی شما Capture و اگر Autorun در سیستم عامل مهمان برای درایوCD-ROM فعال باشد، برنامة نصبVirtual Machine Additions آغاز میشود. (البته ۰۱۳۰۴۰ در واقع نسخه Virtual Machine Additions میباشد و ممکن است با نسخه شما فرق کند)
نکته ۸: اگر قبل از کلیک کردن بر روی گزینه Machine Additions Install or Update Virtual به عنوان مثال درایو J: را برای استفاده به عنوان CD-ROM کامپیوتر مجازیتان Capture کرده بودید و میخواهید از این درایو استفاده کنید باید صبر کنید تا نصب Virtual Machine Additionsبه پایان برسد و این درایو را با استفاده از منوی CD دو مرتبه Capture کنید.

منوی Floppy :
هر کامپیوتر مجازی که میسازید دارای یک عدد فلاپی درایو هم هست. با استفاده از منوی Floppy میتوانید به Virtual PC بگویید که از کدام یک از درایوهای فلاپی به عنوان فلاپی درایو کامپیوتر مجازی استفاده کند. منوی فلاپی نیز بر اساس تعداد فلاپی درایوهایی که در کامپیوتر شما موجود است میتواند متفاوت باشد. این منو برای کامپیوتر من که دارای یک فلاپی درایو است به صورت شکل ۱۱ میباشد. همانطور که میبینیدRelease Disk غیر فعال است. و دلیل آن هم این است که هیچ درایوی هنوز توسط Virtual PC، Capture نشده است.


شکل ۱۱

اما قضیه فعال بودنControl Physical Drive A: کمی با CD-ROMها فرق دارد. به دلیل معماری خاصی که در ساخت فلاپی درایو به کار میرود Virtual PC نمیتواند از حضور یا عدم حضور فلاپی در Floppy drive مطلع شود. لذا این گزینه صرف نظر از قرار داشتن یا قرار نداشتن فلاپی در درایو مربوطه همواره فعال میباشد. ما در درون درایو :A یک عدد فلاپی قرار میدهیم و با استفاده از گزینه Control Physical Drive A: درایو A: را Capture میکنیم. همانطور که در شکل ۱۲ مشاهده میکنید Release Disk به Release “A:” تغییر پیدا کرده است که نشان میدهد که درایوA:، Capture شده است وControl Physical A: هم غیر فعال شده است که دلیل آن این است که این درایو در حال حاضر توسط ماشین مجازی، Capture شده است.


شکل ۱۲


یکی دیگر از امکانات بسیار جالب توجه نرمافزار ، Capture Floppy Disk Image… میباشد. با انتخاب این گزینه میتوانید یک Image فلاپی با هر یک از فرمتهای .VFD یا .IMG یا .IMA یا .DSK را به Virtual PC معرفی کنید تا از آن به عنوان Floppy Drive برای ماشین مجازیتان استفاده کند. با استفاده از Release… می توانید این فایل Image را رها کنید.

نکته ۹: نرم افزار WinImage 8.0 که یکی از قدرتمندترین نرمافزارها در زمینه کار با Imageهای فلاپی میباشد در حال حاضر قادر است تمام فرمتهای .vfd ، .img، .ima و .dsk را باز کند و در فرمتهای .vfd و .ima نیز بنویسد (میتوانید این نرمافزار را به همراه Keygen آن از سایت ماهنامه دانلود کنید).
نکته ۱۰: اگر زمانی که دارید سعی میکنید درایو فلاپی راCapture کنید پیغام خطایی مطابق شکل ۱۳ به شما نشان داده شد، مشکل از اینجا است که فلاپی درایو شما خالی است و یا اینکه یکی از نرمافزارهایی که در سیستم عامل میزبان اجرا میشود در حال حاضر دارد از فلاپی درایو شما استفاده میکند که باید این مشکل را رفع کنید (حتی درایو فلاپی در explorer هم نباید باز باشد). ضمناً توجه کافی مبذول دارید که یک درایو فلاپی فقط توسط یکی از Virtual Machineها میتواند Capture شود.


شکل ۱۳


نکته ۱۱: چون نرمافزار Virtual PC برخلاف برخوردی که با درایوهایCD-ROM دارد هنگامی که یک فلاپیدرایو را Capture میکند، آن درایو را قفل کرده و به هیچ نرمافزاری اجازه نمیدهد تا به درایو فلاپی دسترسی داشته باشد، اگر تصمیم دارید تا از فلاپی استفاده کنید باید ابتدا آن را Release نمایید.

در نهایت باید اشاره کرد که هر ماشین مجازی دارای یک نوار وضعیت (Status bar) میباشد که در آن پنج آیکون (به ترتیب از سمت چپ) : هارد دیسک، CD-ROM، فلاپی دیسک، Shared Folders و Network وجود دارد. این آیکونها هنگامی که داده از این دستگاهها خوانده میشود به رنگ سبز و وقتی داده در آنها نوشته میشود به رنگ نارنجی چشمک میزنند. با کلیکراست کردن بر روی هریک از آنها میتوانید به گزینههای راجع به آنها دست پیدا کنید (حتی میتوانید فایلها را به آنها Drag کنید

دیدگاه خود را بنویسید