سیستم عامل و انواع ویندوز

همونطور که میدانید سیستم عامل یک برنامه است که وظیفه کنترل و استفاده از اجزای کامپیوتر شما رو بر عهده دارد و برای راحتی کار با کامپیوتر تولید شده است. یک سیستم عامل می تواند بنا به برنامه ای که برایش نوشته شده است کاربر را در استفاده از کامپیوتر یاری بدهد.هرچه سیستم عامل پیشرفته تر شود کارایی بیشتری هم پیدا میکند و بر امکاناتش افزوده می شود که طبیعتا دست کابران رو در انجام کارهای پیشرفته تر باز میکند.

 وظایف یک سیستم عامل

از وظایف یک سیستم ((Operating System (OS)) عامل میتوان  به این موارد اشاره کرد:
مدیریت پردازنده
مدیریت حافظه
مدیریت دستگاهها ( ورودی و خروجی )
مدیریت حافظه جانبی
اینترفیس برنامه های کاربردی
رابط کاربر

سیستم عامل دوکار مدیریت منابع و سخت‌افزارها و نرم‌افزار سیستم کامپیوتر را انجام میدهد.


سیستم عامل بدون شک مهمترین نرم افزار در کامپیوتر است . پس از روشن کردن کامپیوتر اولین نرم افزاری که مشاهده می گردد سیستم عامل بوده و آخرین نرم افزاری که قبل از خاموش کردن کامپیوتر مشاهده خواهد شد، نیز سیستم عامل است . سیستم عامل نرم افزاری است که امکان اجرای تمامی برنامه های کامپیوتری را فراهم می آورد. سیستم عامل با سازماندهی ، مدیریت و کنترل منابع سخت افزاری امکان استفاده بهینه و هدفمند آنها را فراهم می آورد. سیتم عامل فلسفه بودن سخت افزار را بدرستی تفسیر و در این راستا امکانات متعدد و ضروری جهت حیات سایر برنامه های کامپیوتری را فراهم می آورد.
تمام کامپیوترها از سیستم عامل استفاده نمی نمایند. مثلا” اجاق های مایکرویو که در آشپزخانه استفاده شده دارای نوع خاصی از کامپیوتر بوده که از سیستم عامل استفاده نمی نمایند. در این نوع سیستم ها بدلیل انجام عملیات محدود و ساده، نیازی به وجود سیستم عامل نخواهد بود. اطلاعات ورودی و خروجی با استفاده از دستگاههائی نظیر صفحه کلید و نمایشگرهای LCD ، در اختیار سیستم گذاشته می گردند. ماهیت عملیات انجام شده در یک اجاق گاز مایکروویو بسیار محدود و مختصر است، بنابراین همواره یک برنامه در تمام حالات و اوقات اجراء خواهد شد.
برای سیستم های کامپیوتری که دارای عملکردی بمراتب پیچیده تر از اجاق گاز مایکروویو می باشند، بخدمت گرفتن یک سیستم عامل باعث افزایش کارآئی سیستم و تسهیل در امر پیاده سازی برنامه های کامپیوتری می گردد. تمام کامپیوترهای شخصی دارای سیستم عامل می باشند. ویندوز یکی از متداولترین سیستم های عامل است . یونیکس یکی دیگر از سیستم های عامل مهم در این زمینه است . صدها نوع سیستم عامل تاکنون با توجه به اهداف متفاوت طراحی و عرضه شده است. سیستم های عامل مختص کامپیوترهای بزرگ، سیستم های روبوتیک، سیستم های کنترلی بلادرنگ ، نمونه هائی در این زمینه می باشند.
سیستم عامل با ساده ترین تحلیل و بررسی دو عملیات اساسی را در کامپیوتر انجام می دهد :
ـ  مدیریت منابع نرم افزاری و سخت افزاری یک سِستم کامپیوتری را برعهده دارد. پردازنده ، حافظه، فضای ذخیره سازی نمونه هائی از منابع اشاره شده می باشند .
ـ  روشی پایدار و یکسان برای دستیابی و استفاده از سخت افزار را بدو ن نیاز از جزئیات عملکرد هر یک از سخت افزارهای موجود را برای برنامه های کامپیوتری فراهم می نماید.
اولین وظیفه یک سیستم عامل، مدیریت منابع سخت افزاری و نرم افزاری است . برنامه های متفاوت برای دستیابی به منابع سخت افزاری نظیر: پردازنده ، حافظه، دستگاههای ورودی و خروجی، حافطه های جانبی، در رقابتی سخت شرکت خواهند کرد. سیستم های عامل بعنوان یک مدیر عادل و مطمئن زمینه استفاده بهینه از منابع موجود را برای هر یک از برنامه های کامپیوتری فراهم می نمایند.
وظیفه دوم یک سیستم عامل ارائه یک رابط ( اینترفیس ) یکسان برای سایر برنامه های کامپیوتری است . در این حالت زمینه استفاده بیش از یک نوع کامپیوتر از سیستم عامل فراهم شده و در صورت بروز تغییرات در سخت افزار سیستم های کامپیوتری نگرانی خاصی از جهت اجرای برنامه وجود نخواهد داشت، چراکه سیستم عامل بعنوان میانجی بین برنامه های کامپیوتری و سخت افزار ایفای وظیفه کرده و مسئولیت مدیریت منابع سخت افزاری به وی سپرده شده است .برنامه نویسان کامپیوتر نیز با استفاده از نقش سیستم عامل بعنوان یک میانجی براحتی برنامه های خود را طراحی و پیاده سازی کرده و در رابطه با اجرای برنامه های نوشته شده بر روی سایر کامپیوترهای مشابه نگرانی نخواهند داشت . ( حتی اگر میزان حافظه موجود در دو کامپیوتر مشابه نباشد ) . در صورتیکه سخت افزار یک کامپیوتر بهبود و ارتقاء یابد، سیستم عامل این تضمین را ایجاد خواهد کرد که برنامه ها، در ادامه بدون بروز اشکال قادر به ادامه حیات وسرویس دهی خود باشند. مسئولیت مدیریت منابع سخت افزاری برعهده سیستم عامل خواهد بود نه برنامه های کامپیوتری، بنابراین در زمان ارتقای سخت افزار یک کامپیوتر مسئولیت سیستم عامل در این راستا اولویت خواهد داشت . ویندوز ۹۸ یکی از بهترین نمونه ها در این زمینه است . سیستم عامل فوق بر روی سخت افزارهای متعدد تولید شده توسط تولیدکنندگان متفاوت اجراء می گردد. ویندوز ۹۸ قادر به مدیریت و استفاده از هزاران نوع چاپگر دیسک و سایر تجهیزات جانبی است .
سیستم عامل ( Operation System ) با حروف اختصاری OS نرم افزاری است که مسئول کنترل و بکار گیری منابع سخت افزاری مانند حافظه ، واحد پردازش مرکزی ( CPU) فضای ذخیره سازی دیسک و تجهیزات جانبی میباشد. سیستم عامل مبنایی است که برنامه های کاربردی مانند برنامه های واژه پردازی و صفحه گسترده ها بر اساس آن ساخته میشود. متداولترین سیستم عامل تا کنون Unix, Windows, OS/2 Mac OS, MS-DOS بوده اند.
اولین سیستم عاملی که به وجود آمده داس (DOS) است که پایه و مبنای بقیه سیستم عاملهاست ، یعنی  داس میتواند با سخت افزار در ارتباط باشد و به صورت یک مترجم میان سخت افزار و نرم افزار عمل کند و از این طریق فرمانهای مورد نظر ما در سیستم پردازش و سپس نتیجه کار برای ما به نمایش در می آید.
سیستم عاملهای ویندوز و امثال اون هم  در اصل برای اجرای دستوراتشون از داس کمک میگیرند یعنی همون فرمانهای ساده ای که تو سیستم عامل مثلا ویندوز اجرا میکنیم برای اینکه به نتیجه برسه بعد از دریافت از محیط ویندوز به فرمانهای تحت داس و سپس به کدهای قابل فهم برای ماشین تبدیل میشوند (کدهای باینری ۰ و ۱) و سپس به سخت افزار فرستاده می شوند.حالا تصور بکنید که اگه  رو صفحه کلید شما فقط دو تا کلید ۰ و ۱ بود و شما می خواستید یه فرمان رو اجرا کنید چقدر باید کلید ۰ و ۱ رو میزدید، حالا فهمیدن خود کد که جای خودش رو داره.مثلا برای همین فرمان کپی خودمون تو ویندوز که فقط کافیه دستور کپی رو کلیک و بعد پیست کنیم رو ببینید چقدر طول میکشه تا به صورت دستی و کد باینری به سیستم بدیم. اینجاست که اهمیت سیستم عامل حداقل از لحاظ راحتی که کاربران دارند درک میشه. بیشتر مبحث ما مربوط میشه به سیستم عامل ویندوز.
سیستم داس این تبدیلات زبانی و مبنایی (زبان میان کاربر و ماشین) رو در زمان بسیار اندکی انجام میده و موجب صرف کمترین وقت و کمترین کار اضافی میشه ولی این قابلیت فقط برای ارتباطات میان ماشین و دستورات خشک داس تو یه محیط بسیار ساده مفیده و بازهم برای کاربران وقت گیره و کاربران عادی نمیتونند  به خوبی با این سیستم کار کنند و نکته ای که باید به اون توجه داشته باشیم اینه که کاربر داس باید تمام این دستورات رو حفظنه در موقع لزوم از اونا استفاده کنه. یعنی این دستورات در دسترس کاربر نیستند و تنها چیزی که در داس مشاهده می کنید یه خط فرمانه. کل گزارشات و فرمانهای داس نوشتاره ، یعنی اون چیزی که ما میبینیم! هر چه زمان جلوتر میره احتیاجات جدید احساس میشه و بشر همواره در پی رفع نیازهای خودشه! این در مورد سیستم عاملها هم بسیار صدق میکنه ، چون هر روز پیشرفته تر میشند ولی هسته اصلی هر سیستم عامل همون داس سادست (ببینید چه کارایی با این داس میکنند). این که گفتم داس به این خاطر بوده که تاحالا که هسته سیستم عاملها بر اساس عملکردهای داس ساخته شده است و مشابه جایگذینی هم برا اون وجود ندارد.جدید ترین و آخرین ورژن داس نسخه ۶٫۲۲ است که توسط شرکت ماکروسافت منتشر شده است. هم اکنون سیستم داس رو با نام MS-DOS 6.22 می شناسند که مخفف Microsoft Disk Operating System  می باشد.
MS-DOS – Microsoft Disk Operating System سیستم عامل تک کاربره با خط فرمانی که در سال ۱۹۸۱ برای کامپیوترهای شخصی آی بی ام و سازگار با آن توسط مایکروسافت منتشر شد. نسخه اصلی DOS توسط یک شرکت کوچک در سیاتل به منظور کارهای آزمایشگاهی ایجاد شده بود. از آنجا که مایکروسافت قرار بود سیستم عاملی برای IBM تهیه کند لذا آن نسخه را خریداری نمود و برنامه را تهیه کرد. مایکروسافت بعدها نگارشهای بالاتری از MS-DOS ارائه نمود. MS-DOS تا مدتها یکی از گسترده ترین سیستمهای عامل محسوب میشد.
Novell DOS  هم نگارشى از DOS است که ابتدا توسط دیجیتال ریسرچ (Digital Research)طراحى شد و DR-DOS نام داشت، هم اکنون تحت مالکیت شرکت ناول درآمده Novell DOS نامیده مى شود.
داشتیم در مورد پیشرفت سیستم عامل میگفتیم!. و بعد از اینکه ماکروسافت اون سیستم رو خرید،تغیراتی بر اون اعمال کرد.که از آن جمله میتوان به نوشتن برنامه های تحت داس با رابط بصری و اجرایی بهتر برای این سیستم کرد که در آنها بعضی از فرمانها در دسترس بودند و کمی کار کاربران رو آسانتر میکردند. از آن جمله میتوان به برنامه Edit اشاره کرد که یک برنامه برای کارهای نوشتاری تحت داس است و هنوز هم موجوده.کار این برنامه این بود که یک محیط شبیه نوت پد فعلی خودمون برای کاربر ایجا میکرد که کاربر به راحتی میتونست یک متن تو اون بنویسه ، ویرایش کنه ، ذخیره کنه و … برای این برنامه گزینه هایی وجود داشت به عنوان منو که بسیاری از فرمانها رو در اختیار کاربران می گذاشت و همچنین کاربر میتوانست با فشردن میانبر هر کدام از صفحه کلید با آنها دسترسی پیدا کنه.
ولی شرکت ماکروسافت بعد ازخریدن این برنامه فکرهای بزرگتری داشت که سرانجام در سال ۱۹۹۳ اولین سیستم عامل ویندوز توسط گروه ماکروسافت (Microsoft corporation) ارائه گردید. ویندوز یک محیط رابط گرافیکى کاربر چند وظیفه اى است که در کامپیوترهاى بر پایه MS-DOSبه اجرا درمى آید. در ویندوز فهرستهاى گزینشى، نواحى پنجره اى روى صفحه نمایش، و یک ابزار نمایشى مانند ماوس به کار گرفته مى شود. برنامه هایى که بتوانند از ویژگیها و مزایاى این محیط استفاده کنند باید خاص آن طراحى شده باشند.

چند نوع از ویندوزهای موجود :

windows for workgroups :

نگارشى از ویندوز که در سال ۱۹۹۲ ارائه گردید و در شبکهinternet محلى بدون نیاز بهLAN نرم افزار جداگانه، مورد استفاده قرار مى گیرد.

Microsoft windows 95 :

نسخه ویندوزی از مایکروسافت که در سال ۱۹۹۵ساخته شد.
ویندوز ۹۵ ماندگاری زیادی نداشت و اکنون تعداد معدودی از این سیستم عامل استفاده می کنند.

Microsoft windows 98 :

یکی از سیستم عاملهای قدیمی و پراستفاده .
نسخه ویندوزی از مایکروسافت که در سال ۱۹۹۸ساخته شد و در واقع نسخه به روز شده ویندوز ۹۸ می باشد. (این ویندوز Memphis هم نامیده می شود)
استفاده از این ویندوز به طور گسترده در جهان وجود داشت و هم اکنون هم مورد استفاده می باشد.
از امکانات این می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مرورگر مستقل مایکروسافت
توانایی فرستادن و گرفتن نامه های الکترونیکی
گرافیک ۳۲ بیتی (FAT32)
حمایت کردن USB
حمایت کردن DVD

Microsoft windows NT :

یکی از سیستم عاملهای ویندوز که بیشتر برای شبکه مورد استفاده است و در سال ۱۹۹۳ توسط شرکت Microsoft corporation ارائه گردید. و جدیدترین و آخرین سیستم شرکت میکروسافت است. Windows NT بر خلاف ویندوز به وجود سیستم MS-DOSوابسته نیست به عبارت دیگر یک سیستم عامل خودکفا بوده و یک رابط گرافیکى کاربر دارد. Windows NT یک سیستم عامل چند وظیفه اى ۳۲ بیتى با ویژگیهاى شبکه سازى، چند پردازشى قرینه اى، بندکشى و امنیتى مى باشد. این سیستم عامل بر روى سخت افزارهاى متنوعى از جمله سیستم هاى برپایه ریزپردازنده هاى ۸۰۳۸۶ و ۸۰۴۸۶ و پنتیوم اینتل، ریزپردازنده هاى DEC Alpha AXP، ریزپردازنده اى MIPS، و همچنین در کامپیوترهاى چند پردازنده اى به اجرا در مى آید. Windows NT تا ۴ گیگا بایت حافظه مجازى را تحت پشتیبانى قرار داده و مى تواند برنامه هاى کاربردى OS/2, MS-DOSو POCIX××××× را به اجرا درآورد.

Microsoft windows me :

ویندوز me با  محیطی شبیه به ویندوز ۹۸ ولی با کارایی بیشتر.
Windows Millenium Edition نسخه به روز شده ویندوز ۹۸ است که در سال ۱۹۹۹ و۲۰۰۰ عرضه شد.

windows 2003 :

نسخه ۲۰۰۳ ویندوز مایکروسافت مخصوص سیستم های سرور

Microsoft windows XP :

یکی از جدیدترین و قویترین و پر طرفدارترین سیستم عاملها ، با امکانات فوق العلاده و محیط گرافیکی بهتر و زیباتر.

Windows Longhorn
ویندوز لانگهورن (با نام جدید ویندوز ویستا) ویژگیهای دیداری فوق‌العاده‌ای مانند پنجره‌های نیمه‌شفاف و ابزارهای قدرتمند‌تر جهت جستجوی فایلها دارد ولی تا به حال در مورد بهبود امنیت در لانگهورن و توانایی آن در ارتباط بهتر با وسایل دستی قابل‌حمل ،خبری داده نشده است. مایکروسافت از آغاز کار بر روی این سیستم عامل وعده داده بود که شالوده آن را بر سه ستون استوار خواهد کرد.یک موتور گرافیکی به نام Avalon ،یک فن‌آوری جدید به نام indigo که توانایی ارتباط برنامه‌های کامپیوتری و وسایل مختلف را به هم می‌دهد و یک سیستم ذخیره‌سازی دیتا که قابلیت جستجوی بهنر را ممکن می‌سازد به نام winFS .ولی در مقام عمل مایکروسافت از زمان‌بندی خود عقب افتاد و تصمیم گرفت از ویژگی winFS چشم بپوشد و این سیستم را به‌صورت یک برنامه الحاقیadds-on بعد از انتشار لانگهورن عرضه کند.پس از ۳ ستون ویندوز بعدی ،هنوز ۲ ستون پابرجا هستند.
پوسته جدید ویندوز به نام Aero تقریبا تنها نشانه موتور گرافیکی Avalon بود که کارشناسانpcworld در نسخه قبل از بتا با کد ۵۰۴۸ مشاهده کردند.در این پوسته دکمه‌ها ،فریمهای پنجره‌ها ،نوارهای عنوان و آیکونها به اشکال متحرک ،سه‌بعدی و گاه نیمه‌شفاف مبدل می‌شوند.در واقع Aero به رابط گرافیکیinterface ویندوز حیات می‌بخشد.
با این که مایکروسافت از winFS صرف‌نظر کرده روی نحوه ارائه فایلها با فرمتNFTS کار کرده و شرایطی را فراهم کرده است که فایلها بر حسب مولف،مدل دوربین(در مورد عکسها) ، ژانر و عنوان آلبوم(در مورد فایلهای موسیقی) مرتب شوند.امکان ساخت لیستهای مجازی از فایلها هم فراهم شده است.با این ویژگی می توان برای مثال همه عکسها و یا فایلهای ورد را بصورت یکحا مشاهده کرد،صرف‌نظر از این‌که در کجا save شده باشند.
ویژگی دیگر این ویندوز ارتباط بهتر با تلفنهای هوشمند،دوربین ها و پخش‌کننده‌های صوتی و همچنین بهبود بخشیدن انتقال و همزمان‌سازی synchronization فایلهاست. در نسخه‌ای که تیم pcworld مشاهده کرد ،خبری از مرورگر اینترنتی ۷ نبود.البته مایکروسافت وعده داده نسخه بتای این نرم‌افزار را همراه لانگهورن عرضه کند. با وجود این‌که مایکروسافت برای بالا بردن ضریب ایمنی،ویژگیهایی مانند مانیتورینگ داده‌های خارج سیستم(سرویس‌پک ۲ فقط داده های داخل سیستم را مانیتور می‌کند.) ،محافظت علیه برنامه‌های مخربmalware و امکان ایجاد اکانت کاربری محدود شده را به ابزارهای امنیتی قبلی اضافه کرده ،ولی در مجموع ابزارهای امنیتی لانگهورن همانند ویندوز xp مجهز به سرویس پک ۲ است. موتور گرافیکی Avalon در سیستمهای مجهز به کارتهای گرافیکی به‌روز شده امکان می دهد که پنجره هایی چرخان،با بافت پشت‌زمینه و یا محو شونده ببینید.به علاوه می توانید منوها ،نوارهای عنوان و سایر اجزا را به‌صورت نیمه‌شفاف مشاهده کنید. اما در مورد این‌که حداقل امکانات سخت‌افزاری برای تصب و به کارگیری ویندوز لانگهورن چیست، تا به حال اظهار نظر رسمی صورت نگرفته است و مایکروسافت صرفا RAM 512 و CPU سریع‌تر از آنچه در سیستم عاملهای قدیمی به کار گرفته می‌شد ، را توصیه کرده است. گویا لانگهورن هم به‌صورت ۶۴ بیتی و هم به‌صورت ۳۲ بیتی منتشر خواهد شد. اما ویژگی دیگری که به تازگی به ویندوز لانگهورن اضافه شده meeting space است که یک سیستم اشتراک فایل به‌صورت peer to peer است و محیط مجازیی فراهم می آورد که کاربران را قادر می‌سازد روی فایلها و دیتاهای به اشتراک گذاشته شده کار کنند.

دیدگاه خود را بنویسید