نرم افزار های متن باز چگونه درآمدزایی می کنند؟

با نرم افزارهای اوپن سورس که آشنایی دارید!؟ نرم افزار اوپن سورس، نرم افزاری است که کد منبع آن در اختیار همه قرار می گیرد و معمولاً استفاده از آن برای همه رایگان است. اوپن سورس واژه ای است که این روزها بسیار زیاد به کار می رود. رایگان بودن و در دسترس بودن کد این نرم افزارها باعث پیشرفت بسیار سریع آن ها شده است. حتماً این سئوال برای شما پیش خواهد آمد که یک نرم افزار اوپن سورس چطور هزینه هایش را تامین می کند. سازندگان آن ها چگونه کسب درآمد می کنند؟

خب تا آخر این مطلب با ما باشید تا بفهمید تولید کنندگان نرم افزارهای اوپن سورس چگونه کسب درآمد می کنند.

نرم افزار های متن باز

تقاضای کمک مالی

اگر یک برنامه اوپن سورس به صورت گسترده توسط کاربران مورد استقبال قرار گیرد و این کاربران از کار کردن با آن برنامه لذت ببرند، توسعه دهندگان اوپن سورس از آن ها می خواهند در صورت تمایل، برای ادامه توسعه پروژه و خرج های اضافی مربوط به آن، به آن ها مبلغی کمک مالی بکنند. بسیاری از افراد حاضرند به برنامه های آزاد خوب و آینده دار کمک مالی بکنند. تقاضای کمک مالی یا Donation در دنیای نرم افزارهای آزاد و اوپن سورس یک امر عادی و معمول است. بسیاری از پروژه های آزاد از این روش هزینه های خود را تامین می کنند. یکی از نرم افزارهای معروف که از این راه هزینه های خود را تامین می کند، VLC Media Player است. به طور مثال چند نفر از کاربران این نرم افزار برای خرید کامپیوترهای PowerMac به تیم VLC کمک مالی کرده اند. وقتی تعداد کاربران یک نرم افزار اوپن سورس زیاد باشد، حتی کمک های مالی بسیار ناچیز هر یک از کاربران نیز برای کسب درآمد مناسب، کافیست.

سفارشی سازی محصول

معمولاً نرم افزارهای اوپن سورس ابتدا بر اساس نیازهای توسعه دهندگان خودشان یا نیازهایی که آن ها در نظر داشته اند، تولید می شوند. هنگامی که این نرم افزارها توسط کاربران و سازمان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند، انتظارات جدیدی نیز بوجود خواهد آمد. کاربران و سازمان های مختلف ممکن است نیازهای دیگری داشته باشند. ممکن است سازمانی از یک محصول اوپن سورس راضی باشد اما نیاز به یکسری امکانات مخصوص داشته باشد. در این گونه موارد تولید کنندگان نرم افزارهای اوپن سورس برای ایجاد تغییرات و سفارشی سازی محصول خود از سازمان ها پول دریافت می کنند. ممکن است با خود فکر کنید که نرم افزاری که آزاد و اوپن سورس باشد را هر کسی می تواند سفارشی کند، حتی خود آن سازمان هم می تواند این کار را انجام دهد، چرا برای این کار به تولیدکنندگان اصلی مراجعه می کنند و حاضرند به آن ها پول بدهند!؟ درست است که کد منبع در اختیار همه قرار می گیرد اما تغییر دادن و اضافه کردن امکانات به یک نرم افزار اوپن سورس به همین راحتی ها نیست. تولید کنندگان اصلی بیشتر از بقیه به کدهایی که نوشته اند تسلط دارند و از آن ها سر در می آورند. ایده این پروژه در سر آن ها بوده و بهترین کسی که می تواند این نرم افزار اوپن سورس را سفارشی کند توسعه دهدگان اصلی پروژه هستند.

پشتیبانی محصول

اغلب نرم افزارهایی که تولید می شوند بدون راهنما و پشتیبانی تقریباً غیر قابل استفاده اند. هر چه یک نرم افزار بزرگتر و حرفه ای تر باشد، نیاز کاربران به پشتیبانی قوی بیشتر است. معمولاً مجوزهای اوپن سورس هیچ ضمانتی برای درست عمل کردن نرم افزار یا برطرف کردن نیازهای کاربر توسط نرم افزار به کاربران نمی دهند.

تولید کنندگان نرم افزارهای اوپن سورس هزینه ای برای پشتیبانی و گارانتی محصولشان از کاربران و مشتریان سازمانی می گیرند.

تولید کنندگان نرم افزارهای اوپن سورس هزینه ای برای پشتیبانی و گارانتی محصولشان از کاربران و مشتریان سازمانی می گیرند. معمولاً به صورت دوره ای با مشتریان قرارداد می بندند و به ازای مبلغ مشخصی از محصول خودشان پشتیبانی می کنند. بسیاری از شرکت هایی که نرم افزار اوپن سورس تولید می کنند از این راه کسب درآمد می کنند.

فروش خدمات

ممکن است نتوانند محصول آزاد خود را به صورت مستقیم بفروشند اما می توانند خدمات مرتبط با آن را به کاربران بفروشند. به طور مثال تولیدکنندگان CMSهای اوپن سورس، هاست و دامین می فروشند. افرادی که از CMS آن ها استفاده می کنند اغلب به هاست و دامین های آن ها بیش از شرکت های دیگر اعتماد می کنند. بسیاری از تولیدکنندگان CMSهای اوپن سورس برای نصب و راه اندازی محصول خود بر روی هاست مشتری درخواست پول می کنند و یا قالب های سفارشی و تجاری برای مشتریان خود طراحی می کنند.

نرم افزار های متن باز

فروش سخت افزارها و نرم افزارهای مرتبط

ممکن است یک نرم افزار اوپن سورس برای اجرا شدن نیاز به سخت افزار خاصی داشته باشد یا ممکن است برای اضافه کردن یک قابلیت به آن نیاز به یک سخت افزار باشد. آن ها نرم افزار خود را به صورت رایگان عرضه می کنند و از طریق فروش سخت افزار مربوط با آن، کسب درآمد می کنند. نرم افزار می تواند اوپن سورس و رایگان باشد اما اجزای اضافی یا پلاگین های آن پولی باشند. بسیاری از شرکت ها پلاگین ها یا نرم افزارهایی که قابلیت های یک محصول اوپن سورس را بهبود می بخشند را به فروش می رسانند.

تعیین مبلغی برای استفاده های تجاری

یک نرم افزار می تواند رایگان و اوپن سورس باشد در حالی که برای استفاده تجاری از آن باید مبلغی پرداخته شود. کاربران معمولی و غیر تجاری می توانند رایگان از این محصول استفاده کنند اما شرکت های تجاری باید مجوز تجاری محصول را خریداری کنند. محصول اوپن سورس می تواند دارای دو مجوز یا به اصطلاح Dual-License باشد. کاربران خانگی و غیر تجاری از یک مجوز و کاربران تجاری از یک مجوز غیر رایگان استفاده کنند. به طور مثال MySQL یکی از موفق ترین محصولات نرم افزاری اوپن سورس از این روش برای کسب درآمد استفاده می کند.

یک نرم افزار می تواند رایگان و اوپن سورس باشد در حالی که برای استفاده تجاری از آن باید مبلغی پرداخته شود. کاربران معمولی و غیر تجاری می توانند رایگان از این محصول استفاده کنند

پیدا کردن اسپانسر مالی

نرم افزار های متن باز

هر چقدر محبوبیت محصول یک اوپن سورس بیشتر شود، شرکت های تجاری به سرمایه گذاری روی آن علاقه مندتر می شوند. محبوبیت یک محصول اوپن سورس باعث می شود که وب سایت آن بازدید زیادی داشته باشد. معمولاً تولیدکنندگان اینگونه نرم افزارها در وب سایت خود و مخصوصاً صفحه دانلود محصول خودشان، تبلیغات تجاری قرار می دهند. یافتن یک اسپانسر مالی مناسب برای یک محصول اوپن سورس معروف، به هیچ وجه سخت نیست.

—————–

ده مشکل بزرگ وب

> مقالات فناوری اطلاعات

وبی که در پیش روی ماست، در همین عمر تقریباً کوتاهش، به بسیاری از کارهای خسته‏کننده و روزمره ما سرعت و راحتی بخشیده است. اما هنوز برخی مشکلات وجود دارد؛ از قیمت بالای تهیه یک بلیت کنسرت از طریق وب تا نگرانی‏های مربوط به حریم خصوصی کاربران در سایتها. با وجود چنین مشکلاتی، نمی‏توان گفت وب مسیر صحیحش را پیدا کرده است. ما در این مقاله به بررسی ۱۰ مورد از بدترین مشکلات وب می‏پردازیم.
واضح است که مشکلات آزاردهنده وب نظیر اسپمها، صفحات گمراه‏کننده قلابی (Phishing)، ویروسها، برنامه‏های جاسوسی که ریشه برخی از آنها به روزهای اولیه تولد وب بازمی‏گردد هنوز حل نشده است. ما در نظرسنجی‏مان از کاربران پرسیدیم که از نظر آنها چه چیزهایی در وب برایشان ناخوشایند است.سپس بخشی از آن موارد که بیشترین توافق در موردشان وجود داشت را جدا کردیم و مجدداً از کاربران خواستیم (*) به ۲ مورد که آنها را ناخوشایندتر از سایرین می‏دانند رای دهند. نتیجه هر کدام از آن موارد بصورت درصد بیان شده است. ما این موارد را از مهمترین به کم‏اهمیترین مرتب کرده‏ایم.

 

1. تردید نسبت به سیاستهای حریم خصوصی افراد (Privacy Policies) در سایتها
درصد موافقت: ۶۹
بسیاری از سایتهای با اهداف تجاری (خصوصاً در بخشهای مربوط به سلامتی و سرویسهای مالی) اطلاعات خصوصی زیادی را از کاربران دریافت می‏کنند. بسیاری از آنها ضوابط مربوط به نگهداری حریم خصوصی کاربران را در سایت قرار داده‏اند تا بلکه بتوانند از این طریق مشتریان را راضی کنند که نگران ارائه اطلاعات به آن سایتها نباشند. اما جملات حقوقی استفاده شده در این صفحات مشکلتر از آنست که کاربران بتوانند آنها را بدرستی درک کنند و همین موضوع سبب می‏شود که کاربران در آخر نفهمند که خیالشان از بابت ارائه اطلاعات خصوصی‏شان می‏تواند راحت باشد یا خیر.
برای نمونه صفحه حریم خصوصی (Privacy Notice) سایت آمازون(amazon.com) حاوی سندی ۲۷۰۰کلمه‏ایست که خود آن به صفحه‏ای ۲۶۰۰کلمه‏ای مربوط به شرایط استفاده (Conditions-of-Use) که پر از مطالب درهم حقوقی است لینک شده است. خیلی خوش‏شانسید اگر بتوانید از این مطالب حقوقی، اطلاعات مورد نظرتان را برداشت کنید. در برخی سایتها استفاده از اطلاعات شخصی را تقسیم‏بندی کرده‏اند. مثلاً حق استفاده از مطالب خصوصی دریافت شده برای بازاریابی محصولات یا سرویسهای دیگر به اعضای آن سایت، یا به اشتراک گذاشتن آن اطلاعات با اشخاص یا شرکتهای ثالث؛ که خود باعث می‏شوند کاربری که آن اطلاعات را در اختیار آن سایت قرار داده است به نوعی احساس ناامنی کند.
حامیان مشتریان پذیرفتن صحیح بودن این موارد را بسیار مشکل می‏دانند چرا که صاحبان سایت (از طریق این جملات حقوقی) در این موارد تفریط می‏کنند تا نگران جریمه‏های آتی نباشند. البته شما می‏توانید از ارائه اطلاعات به سایتهایی که مظنون هستید و فکر می‏کنید به نوعی سعی در گمراه کردنتان دارند خودداری کنید. اما حتی اگر یک وکیل هم برای بررسی نکات قید شده در قسمت حریم خصوصی سایتها استخدام کنید چطور می‏توانید مطمئن باشید که پیش از آنکه دیر شده باشد، متوجه شده‏اید که ارائه اطلاعات به سایتی نادرست است.

۲٫ پر کردن فرمهای آنلاین
درصد موافقت: ۶۵
پر کردن یک فرم به‏ظاهر ساده آنلاین، از بااهمیتی یک فرم درخواست وام گرفته تا کم‏اهمیتی یک فرم ثبت یک سایت، می‏تواند به یک چرخه بی‏پایان به‏روزرسانی پی‏درپی مرورگر شما منجر شود. دلیل آن هم این است که بسیاری از فرمهای تحت وب، ترکیبی از فیلدهایی است که پر کردن برخی از آنها اختیاری بوده و برخی دیگر اجباری می‏باشند بدون آنکه بدرستی این فیلدها از یکدیگر متمایز شده باشند. حال اگر شما هنگام پر کردن یک فرم، یکی از این فیلدهای اجباری را پر نکرده باشید پس از کلیک بر روی دکمه ارسال (Submit)مجدداً همان صفحه ظاهر می‏شود که به شما اطلاع می‏دهد فیلدی اجباری پر نشده است (در بعضی مواقع مجبورید از نو همه اطلاعات را وارد کنید چرا که صفحه ظاهر شده اطلاعات قبلی‏ای که در فیلدها وارده کرده بودید را در خود ندارد!). اگر بخواهیم منصفانه به این قضیه نگاه کنیم می‏توانیم بگوییم این گونه مشکلات این روزها بسیار کمتر شده‏اند چرا که سایتهای تجاری بخوبی می‏دانند که ناراحتی کاربر چقدر می‏تواند برای تجارت آنها زیان‏آور باشد.اما هنوز در زمانی که حل این مشکلات بسیار ساده است دیدن این موارد در برخی سایتها بسیار تعجب‏آور است. طراحان سایت باید بصورت واضح فیلدهای اجباری را از فیلدهای اختیاری متمایز کنند (انتخاب رنگ قرمز برای این کار مناسب‏تر است) و اگر به هر صورتی کاربری فیلدی اجباری را پر نکرد او را مجبور به پر کردن همه فیلدهایی که قبلاً وارد کرده بود نکنند و تنها آن فیلد پر نشده را با رنگی متفاوت از سایر فیلدها، خالی نمایش دهند.

۳٫ تجاری شدن بی‏حدوحساب وب
درصد موافقت: ۶۲
صفحات کوچک تبلیغاتی‏ای که در مقابل صفحه مورد نظرتان بازمی‏شوند، صفحات کوچک تبلیغاتی‏ای که در زیر صفحه مورد نظرتان بازمی‏شوند، انیمشنهای فلش صدادار برای تبلیغات تجاری، بنرهای تبلیغاتی بزرگ چشمک‏زن؛ تبلیغات ویدویویی که بدون اجازه کاربر شروع به پخش می‏کنند، همه از مسائل روزمره کاربران در وب هستند.
ایده‏ایی که با دریافت آگهی‏های تجاری، خدماتی رایگان را در وب ارائه می‏دهیم منجر به وبی فوق‏تجاری شده است و بسیاری از کاربران را از ادامه مشاهده این سایتها منصرف می‏کند. در MySpace، Yahoo و حتی PCWorld.com! -سایتی که این مقاله در آن منتشر شده است. – تبلیغات بسیار آزاردهنده و به نوعی غیرقابل‏اجتناب شده‏اند. بر روی صفحات وب تبلیغات متعدد در همه جای صفحه هر کدام تلاش می‏کنند که خود را بیشتر از دیگری نمایان کنند در صورتی که کاربر، در واقع، برای مشاهده محتویات آن صفحه به آنجا آمده است. نتیجه، کاهش پهنای باند اینترنت، طولانی شدن زمان بالا آمدن صفحات و کنترل کمتر کاربر بر مرورگرش است.
همچنین تبلیغات بر روی کیفیت محتوای سایتها هم تاثیر گذاشته است.زمانی که مدیران سایت، درجه مفید بودن یک صفحه را تعداد کلیکهای بر روی تبلیغات قرار داده شده در آن صفحه می‏دانند به نوعی بسمتی پیش می‏روند که بجای قرار دادن اطلاعات واقعاً مفید، اطلاعاتی گیشه پسند در سایتشان قرار دهند تا بلکه از این راه بتوانند درآمد بیشتری از راه تبلیغات کسب کنند. “من فکر می‏کنم از بسیاری طرق ما قدرت بالقوه وب را از دست داده‏ایم(همانطور که در مورد تلویزیون هم این اتفاق افتاد).” این جملات Mike Tinsley یک کاربر ناامید از اینترنت در ایندیانا است. او ادامه می‏دهد: “در روزهای اولیه وب، آنچه در آینده آن می‏دیدیم آموزش‏های مفید، اطلاعات رایگان برای همه و حتی سرگرمی بود. هر چند که مانند تلویزیون، وب نیز در چیزهای کم‏ارزش‏تر غرق شد و من بعید می‏دانم دوباره به آن شکوه روزهای اولیه‏اش بازگردد.”
صنعت محتوای متمرکز بر تبلیغات، تلاش خود را برای ابداع روشهای جدید برای جلب چشمهای بیشتر بسمت تبلیغات ادامه می‏دهد و بعید به نظر می‏رسد که این مشکلات به این زودی‏ها حل شود. در همین حال، فروشندگان مرورگرها و سایر برنامه‏های سودمند (Utility) شاید بتوانند این مشکلات را تا حدودی و بصورت موقت حل کنند. تولیدکنندگان مرورگر نظیر Microsoft و Mozilla بصورت پیش فرض، باید تبلیغات انیمیشنی و ویدیویی را قبل از آنکه تمام یک صفحه را در سیطره خود در آوردند بلاک کنند تا جستجوگری که بدنبال مشاهده محتوای آن صفحه است بتواند مطلب مورد نظرش را براحتی پیدا کند. حتی اگر این قابلیتها را نمی‏توانند بصورت پیش‏فرض فعال کنند حداقل در تنظیمات مرورگرشان گزینه‏هایی ساده برای کاربر بمنظور بلاک کردن این تبلیغات آزاردهنده قرار دهند.

۴٫ نیاز به استانداردها
درصد موافقت ۵۸
برخی چیزهایی که در صفحات وب نمایش داده می‏شوند خیلی آزاردهنده است؛ مثلاً در یک صفحه وب می‏بینید: “صفحه‏ای که هم اکنون مشاهده می‏کنید برای نمایش صحیح نیاز به Internet Explorer دارد.” (تصویری سمت چپ نشان می‏دهدGoogle Docs در Safari قابل نمایش نیست و ضمن دادن وعده برای پشتیبانی آن به زودی زود، به کاربر توصیه می‏کند در حال حاضر یکی از مرورگرهای رایگان را دانلود کند.)
ریشه تاریخی این مشکل به ناکاملی (و گاهی مشکلات) پشتیبانی Internet Explorer از استانداردهای طراحی یک صفحه وب بازمی‏گردد. چرا که IE سهم بالایی از بازار مرورگرها را در اختیار دارد و بسیاری از طراحان صفحات وب در طراحی‏هایشان بیشتر از آنکه رعایت استانداردها را در نظر بگیرند نمایش درست صفحه طراحی شده‏شان در IE را مد نظر قرار می‏دهند. Firefox در این زمینه موفقتر بوده است چرا که اکثر سایتها (به استثنای بسیاری از سایتهای تحت Microsoft) در مرورگر Mozilla Firefox بدرستی نمایش داده می‏شوند. اما هنوز کاریران Opera و Safari در حاشیه مانده‏اند. از صفحاتی که حاوی فرمهای مالی هستند گرفته تا سایتهای Web 2.0 بسیاری از آنها در همه مرورگرها بدرستی نمایش داده نمی‏شوند؛ مگر آنکه کاربران را مجبور کرد برای مشاهده هر صفحه از مرورگر خاصی استفاده کنند.
اگر سازندگان مرورگرها بر روی استاندارد خاصی توافق کنند ممکن است این سکسکه که اکنون گریبان‏گیر وب است ناپدید شود. هر چند که در نسخه‏های جدید IE، Microsoft تلاش کرده است پشتیبانی از استانداردها را بهبود دهد(در کنار اینکه از استانداردهای تعریف شده قبلی‏اش را نیز پشتیبانی می‏کند.). اما این مشکل همچنان باقی است؛ چرا که بسیاری از طراحان وب تنها استانداردهای تعریف شده از سوی IE و Firefox را لحاظ می‏کنند.
شما با ایجاد یک سند جدید در Google Docs مشکل دارید؟ توصیه سایت بسیار ساده انگارانه‏تر از آن است که مشکل کاربر را حل کرده باشد.
در بین این برنامه‏هایی که در لیست سیاه قرار دارند نامهای Google Docs، Washington Mutual و Yahoo بیشتر به چشم می‏خورد که هیچکدامشان در مرورگرهای Opera و Safari قابل استفاده نیستند.

۵٫ خرابکارهای فارومها
درصد موافقت ۵۸
اینترنت می‏توانست پلتفرم گسترده‏ای برای انواع تبادلات باشد به نوعی که در آن کاربران به شیوه‏های متمدنانه در این مجامع شرکت کنند و به بحث و گفتگو در خصوص موضوعات مختلف بپردازند. اما متأسفانه در وب حاضر این طور نشده است.
“من واقعاً احساس تنفر می‏کنم هنگامی که در یک فاروم، برخی افراد پستهای نامرتبط می‏فرستند و یا در مورد اینکه فلانی چقدر باحال است و یا منطقه‏شان چقدر دنج است صحبت می‏کنند.” اینها جملاتی است که یکی از خوانندگان PC World بنام Roberta Dikeman از کالیفرنیا می‏گوید. او در ادامه می‏پرسد: “آیا بعد از آن، ما می‏توانیم به بحث در مورد آن موضوع ادامه دهیم و یا وجود آن جملات احمقانه و بی‏مصرف را در سایتمان تحمل کنیم!”
پنهان ماندن در پشت نامهای کاربری مستعار در وب، باعث می‏شود این خرابکاران براحتی بتوانند بحثهای مفید را مختل کنند. آنها از طریق حرفهای بی‏فایده و بی‏مفهوم، توهینهای شخصی، استفاده از زبان گستاخانه، عمداً فارومها را بسمت بحثهای ناامیدکننده و ناموزن سوق می‏دهند.
این خرابکاران در همه جا هستند. در گروه‏های خبری Yahoo، Google، قسمت نظرسنجی وبلاگها و در فارومهایی که یک شخص سئوالی تخصصی را مطرح کرده است.
یکی از راه‏های آسان و البته مفید مقابله با چنین اقداماتی این است که مدیران این گروه‏ها در جذب اعضایشان حساسیت بیشتری بخرج دهند. دیدگاه دیگر این است که کاربران از طریق حذف موارد نامرتبط و آزاردهنده خود پلیس برقراری نظم در فارومها باشند.

۶٫ گرانی خرید بلیت
درصد موافقت: ۵۴
سایتهایی نظیر Ticketmaster که به منظور مدیریت یکی از بزرگترین ارمغانهای اینترنت (یعنی خرید بلیت و چاپ آن تنها با چند کلیک) بوجود آمده‏اند، اکنون هزینه‏ای مضاعف دریافت می‏کنند. آژانسهای سنتی فروش بلیت، سربارهای مالی زیادی بابت هزینه‏های پرسنل، اجاره، تجهیزات و محیط فیزیکی خود دارند. اما Ticketmaster.com، بزرگترین آژانس فروش آنلاین بلیت جهان،۹ دلار اضافه‏تر بابت هزینه راحتی (Convenience Charge) برای مثلاً هر بلیت کنسرت ۳۲٫۵ دلاری در سانفرانسیسکو بعلاوه ۴٫۹ دلار هرینه پردازش(Processing Fee) برای هر سفارش دریافت می‏کند. بنابراین برای هر بلیتی که می‏خرید باید ۴۲ درصد مبلغ واقعی بلیت بابت هزینه‏های اضافی‏ای کهTicketmaster از شما دریافت می‏کند بپردازید! اگر فرض کنید تمام بلیتهای کنسرت بفروش نرفته است شما می‏توانید همان بلیت را از باجه فروش بلیت محل برگزاری آن کنسرت با قیمت ۳۲٫۵ دلار بخرید و نزدیک به ۱۴ دلار صرفه‏جویی کنید.
یکی از دلایلی که Ticketmaster توانسته است این هزینه‏ها را بدون اعتراض از مردم دریافت کند رقابت کم در بازار تجاری فروش بلیت بوده است.این شرکت قراردادهای انحصاری با بسیاری از شرکتهای ایالات متحده دارد. در سال ۱۹۹۴، یک طرفدار موسیقی راک با نام Pearl Jam، در خصوص بالا بودن هزینه‏های دریافت شده از سوی Ticketmaster و تلاش برای انحصاری کردن این صنعت به وزارت دادگستری ایالات متحده شکایت کرد. اما در نهایت این وزارتخانه اعلام کرد که Ticketmaster از هیچ قانونی تخلف نکرده است.

۷٫ راهنمای Web 2.0، کمکی نمی‏کند.
درصد موافقت: ۴۹
تکنولوژی Web 2.0 از برنامه‏های مفیدی که با واسطهای کاربری زیبایی آراسته شده‏اند پشتیبانی می‏کند. اما اگر شما در هنگام کار با این برنامه‏ها بخواهید از راهنمای آنها استفاده کنید و برای این منظور بر روی لینک راهنمای سایت کلیک کنید خواهید دید که در نهایت به بن‏بست خواهید رسید.
دلیل آن این است که بسیاری از پاسخهای قرار داده شده در صفحات راهنما و سئوالات رایج (FAQ) بسیار کلی‏تر و بدیهی‏تر از آن است که مشکلی را حل کنند. برای نمونه یک برنامه ممکن است در یک مرورگر بدرستی کار نکند چرا که یک plug-in مرورگر از کار افتاد است و یا برنامه دیگری که بر روی آن سیستم قرار گرفته با این برنامه جدید ناسازگاری دارد اما در صفحه راهنما و یا سئوالات رایج این سایتها این مشکلات بصورت جزئی پاسخ داده نشده‏اند.
بجای قرار دادن راهنماهای کلی در این سایتها می‏توان از فارومها، اتاقهای چت، ویکی‏ها و سایر مواردی که کاربران بتوانند خودشان از روی تجربیات و یا تخصصشان در خصوص این مشکلات در محیطی ارتباطی به یکدیگر کمک کنند استفاده گردد.

۸٫ گرانی کتابهای الکترونیک
درصد موافقت: ۴۱
هزینه انتشار و توزیع کتابها بصورت الکترونیک باید بسیار کمتر از چاپ و کپی آن به شیوه دشوار سنتی باشد. پس چرا کاربران باید هزینه‏ای برابر و در برخی موارد بیشتر بابت خرید یک کتاب الکترونیک بپردازند؟ برای نمونه نسخه الکترونیکی کتاب The Secret اثر Rhonda Byrne در eBooks.com به قیمت۱۵٫۲۹ دلار بفروش می‏رسد؛ در حالی Amazon.com نسخه چاپی همین کتاب را با جلد رحلی بهمراه ارسال به درب منزلتان ۱۳٫۱۷ دلار می‏فروشد که واقعاً عجیب است!
بطور میانگین ناشران قیمت کتابهای الکترونیک خود را بین ۸ تا ۱۶ دلار قرار می‏دهند و این همان محدوده قیمتی است که برای نسخ چاپی لحاظ می‏شود.شاید دلیل آنها این است که بخش زیادی از این قیمتها مربوط به هزینه‏ای است که نویسندگان اثر بابت فروش هر کتاب بی‏توجه به نوع چاپ و فروش دریافت می‏کنند. ناشران می‏گویند آنها مشغول طراحی مدلی برای قیمت گذاری فروش کتابهای الکترونیک هستند که نتیجه آن مشخص خواهد کرد مردم چقدر پول بابت خرید یک رمان الکترونیک، باید بپردازند. همچنین آنها مشغول بررسی این موضوع هستند که فروش کتابهای الکترونیک چه اثری بر روی فروش کتابهای چاپی خواهد گذاشت.

۹٫ ویدیوهای ناامیدکننده
درصد موافقت: ۳۸
کیفیت تصاویر فیلمهای ویدیویی تحت وب هر روز بهتر می‏شوند اما کمبود محتویات با کیفیت باعث شده است که کاربران کمتر بتوانند از فیلمهای ویدیویی موردنظرشان بصورت آنلاین استفاده کنند.
برخی شبکه‏ها بخصوص ABC و CBS قرار دادن نمایشهای تلویزیونی خود بر روی اینترنت را آغاز کرده‏اند اما مصرف‏کنندگان هنوز در پیدا کردن برنامه‏های موردعلاقه‏شان با قیمت مناسب دچار مشکل هستند.
در بخش نمایشهای تلویزیونی Apple’s iTunes Music Store هر اپیزود یک موسیقی پاپ با قیمت ۱٫۹۹ دلار بفروش می‏رسد. اما Rafat Ali کسی که بحث رسانه‏های دیجیتال را از طریق PaidContent.org دنبال می‏کند می‏گوید که همه نمایشها در حال حاضر قابل دسترس نیستند چرا که صاحبان آثار بزرگ (نظیرHBO) نگرانند که ارائه نسخه‏های آنلاین از نمایش‏هایشان، فروش برنامه‏هایشان از طریق تلویزیونهای کابلی را تحت تاثیر قرار دهد.
“من نمی‏توانم بصورت آنلاین آخرین نسخه The Sopranos را خریداری کنم چرا که HBO آنرا بصورت آنلاین ارائه نکرده است. این یک ناامیدی بزرگ برای علاقمندان است.” Ali ادامه می‏دهد: “هنوز بسیاری شرکتهای مردد، علاقه‏ای به قرار دادن برنامه‏هایشان بر روی وب ندارند.”

۱۰٫ خستگی از دنیاهای مجازی
درصد موافقت: ۹
با وجود وعده و وعیدهایی که در خصوص دنیاهای مجازی نظیر Second Lifeاست ما بسیار متعجب شدیم که تعداد کمی از خوانندگان ما به این موضوع علاقه نشان می‏دهند. بیش از نیمی از نظردهندگان ما گفته بودند از کیفیت این محیطها بسیار ناراضی هستند و تنها ۲۵ درصد آنها از کیفیت این محیطها ابراز رضایت کرده بودند.
تحلیلگر Yankee Group، Christopher Collins در این خصوص می‏گوید در زمانی که شبکه‏های اجتماعی نظیر MySpace و Facebook رشد سریعی را شاهد هستند بزرگترین دنیای مجازی، یعنی Second Life از سال ۲۰۰۶ تا کنون نرخ رشد کمتری داشته است.
تازه‏واردان دنیاهای مجازی (که اکثراً از طریق وعده‏های رسانه‏ها به این محیطها پیوسته‏اند) اغلب بعد از مدتی این محیطها را ترک می‏کنند. این محیطها دارای واسطهای کاربری قدیمی و خطاهای نرم‏افزاری زیادی هستند. بر اساس آماری که Second Life در ۷ اکتبر ۲۰۰۷ اعلام کرده است این سایت در مجموع ۱۰ میلیون عضو دارد. اما تنها ۱٫۳ میلیون (۱۳ درصد) آنها در طول یک ماه قبلش به سایت وارد شده بودند. و از این تعداد، ۳۳۸۰۰۰ نفر در طول هفته پیش از آن به سایت وارد شده بودند.
برای جذب کاربران بیشتر، دنیاهای مجازی ناچار هستند که از واسطهای کاربری جدیدتری استفاده کنند که بسیاری از چیزهای دنیای واقعی را در آن نمایش دهد. آنها شاید بتوانند به این هدف برسند در صورتی که نرم‏افزارهایشان را توسعه و تکنولوژی‏های جدید را بکار گیرند و البته از کاربرانشان نیز درس بگیرند.
وبِ بهبودیافته؛ وب امروز، شایستگی این عنوان را نخواهد داشت مگر زمانی که صاحبان سایتها و کاربران همه با هم تلاش کنند تا این مشکلات را برطرف سازند تا همه بتوانند از آنچه می‏خواهند بدرستی بهره گیرند.

———————————————–

چرا جاوا زبانی جالب است؟

> مقالات کامپیوتری

در یکی از مقالات شرکتSun، زبان جاوا را با این خصوصیات شرح می‌دهد:

جاوا یک زبان ساده، شی گرا، ‌توزیع شده، تفسیر شده، قدرتمند، ایمن، با معماری خنثی، قابل حمل، با عملکرد سطح بالا چند نخ کشی شده و پویا است.

Sun تصدیق می‌کند که به طور قطع این کلمات رشته‌هایی از واژه‌های متداول در زبان برنامه نویسی هستند، اما حقیقت این است که این واژه‌ها به طور ماهرانه‌ای خصوصیات این زبان را شرح می‌دهند.

حال به برخی از خصلت‌های جاوا در پشت این واژه‌ها می‌پردازیم.

چرا جاوا زبانی جالب است؟ - قسمت اول

شی گرا: Object Oriented

جاوا یک زبان برنامه نویسی شی‌گرا است. برای یک برنامه نویس این به این معنا است که به جای فکر کردن به قسمت‌های رویه برنامه، باید به کاربرد داده ها و روش‌هایی که روی آن داده ها عمل می‌کنند، توجه شود.

اگر شما به برنامه نویسی با اعلان رویه در C عادت کرده اید، ممکن است دریابید که به هنگام استفاده از جاوا مجبور به تغییر در روش و چگونگی برنامه‌تان هستید. هنگامی که فهمیدید این الگوی جدید چقدر قدرتمند است، به سرعت با آن هماهنگ می‌شوید .

در یک سیستم شی گرا، یک کلاس مجموعه‌ای از داده‌ها و روش‌هایی است که روی آن داده عمل می‌کنند. همراه بودن داده‌ها و متد‌ها رفتار و حالت یک شی را بیان می دارد. کلاس‌ها به صورت سلسله مراتبی مرتب شده اند، بنابر این یک زیر کلاس می‌تواند رفتار هایی را از کلاس بالاتر به ارث ببرد. یک کلاس سلسله مراتبی همیشه یک کلاس ریشه دارد که کلاسی است با رفتار های کاملا عمومی .

جاوا به همراه دسته ی گسترده ای از کلاس هایی است که در بسته هایی مرتب شده اند و شما می‌توانید از آنها در برنامه‌ی خود استفاده کنید.

یک شی کلاس(in the java.lang package) به عنوان ریشه کلاس سلسله مراتبی جاوا انجام وظیفه می‌کند .

درست است که جاوا طوری طراحی شده است که مثل C++ باشد و خاصیت های آن را داشته باشد ، اما هنگامی که با آن کار کنید خواهید فهمید که بسیاری از پیچیده‌گی های آن زبان را از بین برده است .

اگر شما یک برنامه نویس C++ هستید حتما لازم است که ساختار های شی گرایی در جاوا را به دقت مطالعه کنید. اگرچه ترکیب و نحوه دستورات آن تقریبا شبیه C++ است، ‌اما رفتار های آن خیلی مشابه نیست .

تفسیر شده: Interpreted

جاوا یک زبان تفسیر شده است. کامپایلر جاوا به جای ایجاد کد محلی ماشین، کد بایتی برای ماشین مجازی جاوا ایجاد می‌کند. برای اجرای دقیق برنامه، از مفسر جاوا برای اجرای کد های بایتی کامپایل شده استفاده می‌شود. به دلیل اینکه کدهای بایتی جاوا به نوع کامپیوتر بستگی ندارند، برنامه‌های جاوا می‌توانند روی هر نوع کامپیوتری که JVM (Java Virtual Machine) را دارند، اجرا شوند .

در محیط تفسیر شده، مرحله لینک استاندارد توسعه برنامه از دید کاربر پنهان است. اگر جاوا تنها یک مرحله لینک داشت، فقط بارگذاری کلاس جدید به محیط پردازش می‌شد که این خصوصیت با چرخه کامپایل-لینک-اجرا ی آرام و طاقت فرسای زبان هایی مانند C یا C++ در تضاد است .

لوگوی شرکت سان

معماری خنثی و قابل حمل: Architecture Neutral and Portable

به دلیل اینکه برنامه‌های جاوا در فرمت کد بایتی با معماری خنثی کامپایل شده اند، برنامه کاربردی جاوا می‌تواند در هر سیستمی اجرا شود.

البته با این شرط که آن سیستم توانایی پیاده سازی ماشین مجازی جاوا را داشته باشد. این مسئله تقریبا برای کاربردهای توزیع شده روی اینترنت و یا دیگر شبکه‌های ناهمگن مهم است. اما روش معماری خنثی برای کاربردهای بر مبنای شبکه مفید است .

به عنوان یک توسعه دهنده برنامه های کاربردی، در بازار نرم افزاری امروز ممکن است بخواهید مدل‌های کاربردی خود را توسعه دهید، به طوری که بتواند رویPc، مکینتاش و سیستم عامل Unix اجرا شود .با وجود گونه‌های مختلف Unix ،Windows روی Pc و مکینتاش قوی جدید، رفته رفته تولید نرم افزار برای همه انواع این کامپیوتر ها سخت می‌شود. اگر شما برنامه‌تان را در جاوا بنویسید می‌تواند روی همه‌ی این کامپیوترها اجرا شود.

در حقیقت تفسیر شده بودن جاوا وتعریف یک استاندارد، معماری خنثی داشتن و فورمت کد بایتی آن از بزرگترین دلایل قابل حمل بودن آن به شمار می آیند .

اما جاوا باز از این هم بیشتر گام برمی‌دارد،‌ با اطمینان حاصل کردن از اینکه هیچیک از جنبه‌های وابستگی اجرایی زبان را ندارد. برای مثال جاوا به طور صریح اندازه هریک از انواع داده را تعریف می‌کند که این با C تفاوت دارد، برای مثال هریک از انواع صحیح می‌تواند بسته به نوع کامپیوتر۱۶-۳۲ یا ۶۴ بیت طول داشته باشد .

هنگامی که به صورت تکنیکی امکان نوشتن برنامه‌های غیر قابل حمل در جاوا فراهم شد، جلوگیری از چند خاصیت وابسته به نوع کامپیوتر که توسط جاوا API تولید شده و به طور قطع قابل حمل نوشته شده است، آسان است .

یک برنامه جاوا به تولید کنندگان نرم افزار کمک می‌کند تا از قابل حمل بودن کد هایشان اطمینان حاصل کنند. برنامه نویسان فقط برای پرهیز از دام غیر قابل حمل بودن برنامه احتیاج به یک تلاش ساده دارند که شعار تجارتی شرکتSun را زنده نگهدارند و آن شعار این است :

” یک بار بنویس ، همه جا اجرا کن” .

پویا و توزیع شده: Dynamic and Distributed

جاوا یک زبان پویا است. هر کلاس جاوا می‌تواند در هر زمانی روی مفسر جاوا بارگذاری شود. سپس این کلاس‌های بارگذاری شده‌ی پویا می‌توانند به صورت پویا معرفی شوند. حتی کتابخانه کدهای محلی می‌تواند به طور پویا بارگذاری شود. کلاس‌ها در جاوا با کلاس Class فراخوانی می‌شوند؛ شما می‌توانید به طور پویا در مورد یک کلاس در زمان اجرا اطلاعاتی بدست بیاورید. این خصوصیت در جاوا به طور درستی موجود است . با وجود بازتاب API اضافه شده (Application Program Interface ) که به برنامه ساز امکان می‌دهد که با برنامه از طریق یک برنامه کاربردی دیگر ارتباط برقرار کند .

جاوا حتی با نام زبان توزیع شده نیز خوانده می‌شود. به طور ساده این به این معنا است که این زبان پشتیبانی سطح بالایی برای شبکه به وجود می آورد. برای مثال کلاس URL و کلاس های مرتبط با آن در بسته‌ی ava.net ، خواندن فایل‌های دوردست را به همان سادگی خواندن فایل‌های محلی کرده است. به طور مشابه در جاوا ۱-۱، احضار روش کنترلی RMI (Remote Method Invocation ) ، API به یک برنامه جاوا اجازه می‌دهد که روش‌هایی از اشیاء دور دست جاوا را به همان صورتی که اگر آن اشیاء محلی بودند آنها را می‌خواند، بخواند .( جاوا حتی از سیستم شبکه‌ای سطح پایین که شامل آدرس مقصد و مسیر جریانی که توسط سوکت‌ها متصل شده است ، نیز پشتیبانی می‌کند).

طبیعت توزیع شده‌ی جاوا زمانیکه با امکانات پویای بارگذاری کلاس همراه می‌شود، واقعا درخشنده است . این خصوصیات با هم این امکان را برای مفسر جاوا به وجود می‌آورند که کدها را از اینترنت بارگذاری و اجرا کند. ( همان طور که بعدا خواهیم دید جاوا باعث می‌شود که با وجود ابزار قدرتمند و ایمن این کار به طور مطمئن انجام شود). این چیزی است که در هنگام بارگذاری و اجرای یک برنامه کاربردی از اینترنت توسط مرورگر وب، اتفاق می‌افتد. اما داستان پیچیده تر از این هم می‌تواند باشد. تصور کنید یک پردازشگر کلمه چند رسانه‌ای در جاوا نوشته شده است. وقتی از این برنامه پرسیده می‌شود که چند نوع از داده‌هایی را که قبلا هرگز وارد نشده را نمایش دهد، ممکن است به طور دینامیکی یک کلاس را که می‌تواند داده را شناسایی کند، از شبکه بارگذاری کند و بعد کلاس دیگری را که بتواند داده را از درون یک پوشه ترکیبی بخواند‌، باز به طور دینامیکی بارگذاری می‌کند.

جاوا یک زبان ساده است. طراحان جاوا سعی در این داشتند تا زبانی بوجود بیاورند که برنامه نویسان بتوانند به سرعت آن را یاد بگیرند. بنابراین تعداد ساختارهای این زبان تقریبا کم است. هدف دیگر طراحی این زبان این بود که به منظور راحتی انتقال آن، آن را طوری طراحی کنند که برای عده‌ی زیادی از برنامه نویسان آشنا باشد. اگر شما یک برنامه نویس C یا C++ هستید، خواهید فهمید که جاوا از بسیاری از ساختار های C و C++ استفاده می‌کند .

برای اینکه این زبان را هم به طور ساده و هم آشنا و ملموس و هم کوچک نگه دارند بسیاری از خصوصیات C و C++ را در آن حذف کردند. اینها خصوصیاتی بودند که باعث می‌شدند برنامه نویسی ضعیفی صورت بگیرد یا آنهایی بودند که به ندرت در برنامه استفاده می‌شدند. برای مثال جاوا از دستور goto استفاده نمی‌کند، در عوض از دستورهای break , continue در مواقع نیاز استفاده می‌کند.

جاوا از سر فایل‌ها(header files) استفاده نمی‌کند و پردازشگر C را هم حذف کرده است. به این دلیل که جاوا یک زبان شی گرا است، ساختارهای C مثل struct , union از آن برداشته شده است. جاوا حتی بارگذاری مجدد و خواص چندگانه ارث بری از C++ را هم حذف کرده است. شاید مهم‌ترین پارامتر ساده بودن جاوا عدم استفاده این زبان از اشاره گرها باشد. اشاره گرها یکی از بیشترین موجودیت‌های دردسرساز در C , C++ هستند. چون جاوا ساختمان ندارد و آرایه‌ها و رشته‌ها اشیاء آن هستند، بنابراین احتیاجی به اشاره گر نیست. جاوا به طور خودکار آدرس‌دهی و دسترسی به محتوای موجود در یک آدرس را برای شما انجام می‌دهد.

قدرتمند: Robust

جاوا برای نوشتن نرم افزارهای قدرتمند و بسیار ایمن ساخته شده است. جاوا هنوز هم به طور قطع نرم افزار ها را تضمین نمی‌کند. تقریبا هنوز هم امکان نوشتن برنامه‌های مشکل ساز در جاوا وجود دارد، هرچند که جاوا برخی از انواع مشخص خطاهای برنامه نویسی را حذف کرده که به طرز چشمگیری نوشتن نرم افزارهای ایمن را آسان تر کرده است .

جاوا یک زبان تایپ شده قدرتمند است،‌ که اجازه چک شدن مشکلات و خطاهای تایپی را در زمان کامپایل می‌دهد. جاوا بسیار قویتر از C++ تایپ شده است که بسیاری از خصوصیات انعطاف پذیر در زمان کامپایل را از C به ارث برده است. مخصوصا هنگام اعلان توابع، جاوا به مدل اعلان صریح احتیاج دارد. این مسئله ما را از اینکه کامپایلر می‌تواند خطاهای زمان اعلان را بدست آورد، مطمئن می‌کند. مسئله‌ای که منجر به ایجاد برنامه‌های ایمن‌تری می‌شود.

یکی از چیزهایی که باعث شده که جاوا ساده باشد عدم وجود اشاره‌گر ها ومحاسبات بر روی آنها است. این ویژگی حتی قدرت جاوا را هم با از میان بردن یک کلاس سراسری اشاره گر افزایش می‌دهد.

ایمن: Secure

یکی از دلایل پرطرفدار بودن جاوا این است که یک زبان ایمن است. این ویژگی مخصوصا به خاطر طبیعت توزیع شده‌ی آن بسیار مهم است. بدون وجود امنیت شما قطعا نمی‌خواهید که یک کد را از یک سایت تصادفی اینترنت بارگذاری کنید و به آن اجازه اجرا شدن روی کامپیوتر خودتان را هم بدهید. این دقیقا همان چیزی است که مردم هرروز با یک کد جاوا انجام می‌دهند. جاوا به صورت ایمن طراحی شده و چندین لایه کنترل امنیت به وجود می‌آورد که شما را در برابر کد های خطرساز محافظت می‌کنند و به کاربر اجازه می‌دهد که برنامه‌های ناشناخته را با خیال راحت اجرا کند .

کدهای بایتی خراب یا خطرساز ممکن است از ضعف‌های اجرایی در مفسر جاوا سوء‌ استفاده کنند. لایه‌ای که در اینجا ما را به طور ایمن محافظت می‌کند، مدل جعبه شنی (Sand box) است: کدهای ناشناخته در یک جعبه شنی قرار می‌گیرند جایی که می‌توانند به صورت ایمن اجرا شوند، بدون اینکه هیچ صدمه‌ای به بقیه اجزاء یا محیط جاوا بزنند .

وقتی یک برنامه کاربردی یا دیگر کدهای ناشناخته در جعبه شنی در حال اجرا است،‌ چند محدودیت در مورد کاری که می‌تواند انجام دهد، وجود دارد. واضح‌ترین این محدودیت‌ها این است که هیچ دسترسی به هیچ یک از فایل‌های محلی سیستم وجود ندارد. در جعبه شنی محدودیت دیگری هم وجود دارد که به وسیله کلاس مدیریت امنیت اعمال می‌شود. این مدل در ابتدا از اینکه سیستم‌های امنیتی را نصب کرده‌اید یا نه، مطمئن می‌شود، چرا که همه کلاسهای جاوا نیاز به عملیات حساسی مانند دسترسی به سیستم فایل را دارند . اگر فراخوانی به وسیله یک کد ناشناخته به صورت مستقیم یا غیر مستقیم انجام شد،‌ مدیر امنیت مورد استثناء‌ را می‌فرستد و عملیات صورت نمی‌گیرد .

و سرانجام در جاوا ۱-۱ یک راه حل ممکن دیگر برای مشکلات امنیتی وجود دارد، به وسیله ضمیمه کردن یک امضاء دیجیتالی به کد جاوا که اصل آن کد می‌تواند به صورت پنهانی و نهفته ساخته شود. اگر شما اعتماد خود را به یک شخص یا یک سازمان مشخص کرده باشید، کدی که امضاء آن هویت مورد اعتماد روی آن قرار دارد،‌ ایمن و مطمئن است. حتی زمانیکه در حال بارگذاری شدن در شبکه است و ممکن است حتی بدون جلوگیری توسط جعبه شنی اجرا شود.

عملکرد سطح بالا: High Performance

جاوا یک زبان تفسیر شده است ، بنابر این هرگز به سرعت زبان کامپایل شده‌ای مثل C نخواهد بود . کد C کامپایل شده ۱۰ برابر سریع تر از کد های تفسیر شده‌ی جاوا اجرا می‌شود. اما قبل از اینکه به خاطر این موضوع مایوس شوید، آگاه باشید که این سرعت بیشتر از آن چیزی است که برای برنامه‌های پرسرعت، کاربردهایGUI (Graphical User Interface ) ، برنامه‌های برمبنای شبکه، جایی که برنامه کاربردی معمولا آماده برای اجرا شدن است، انتظار برای کاربر که یک دستوری اعمال کند و یا انتظار برای دریافت از شبکه، لازم است .

به علاوه قسمت‌هایی که به سرعت‌های بالا نیاز دارند، که کارهایی از قبیل الحاق رشته‌ها و مقایسه را انجام می‌دهند، با کد محلی جاوا اجرا می‌شوند .

علاوه بر این کارایی، بسیاری از مفسرهای جاوا اکنون شامل کامپایلرهای فقط در زمان ” just in time ” نیز هستند که می‌تواند کدهای بایتی جاوا را برای هر نوعCPU در زمان اجرا به کد ماشین ترجمه کند.

اگر شما خواهان این هستید که قابل حمل بودن کد ها را قربانی بهبود در سرعت آن کنید ، میتوانید بخش قابل توجهی از برنامه خود را در C و C++ بنویسید و از روش های مخصوص جاوا برای مشترک کردن با این کد محلی جاوا استفاده کنید.

چند نخ کشی شده: Multitbreaded

در یک برنامه کاربردی بر مبنای GUI شبکه‌ای، مثل مرورگر وب، تصور اینکه چند چیز بتوانند به طور همزمان اجرا شوند، آسان است. یک کاربر می‌تواند همزمان با اینکه دارد یک صفحه وب را می‌خواند به یک کلیپ صوتی گوش دهد و همزمان در پس زمینه مرورگر یک عکس را بارگذاری کند.

جاوا یک زبان چندنخ کشی شده است، که از چندین رشته اجرایی (گاهی پردازش سبک وزن خوانده میشود) پشتیبانی می‌کند و می‌تواند چندین کار را انجام دهد. یکی از مزیت‌های چندنخ کشی شده این است که عملکرد سطح بالایی برای کاربردهای گرافیکی برای کاربر فراهم می‌کند.

اگر شما سعی کرده اید که با نخ ها در C و C++ کار کنید، می‌دنید که کمی مشکل است. جاوا برنامه نویسی با نخ‌ا را بسیار آسان‌ر کرده است، با به وجود آوردن زبان درون ساخته شده‌ی که از نخ‌ها پشتیبانی می‌کند. بسته jana.lang یک کلاس بوجود آورده است که از روش هایی برای شروع و پایان یک نخ، و مرتب کردن ترتیب گره ها در میان چیزهای دیگر، پشتیبانی می‌کند .

به دلیل اینکه جاوا استفاده از نخ‌ها را بسیار ساده می‌کند، کلاس جاوا در شماری از جاها از این نخ‌ها استفاده می‌کند. برای مثال هر برنامه کاربردی که انیمیشن اجرا می‌کند، از نخ ها استفاده کرده است.

——————————–

رمز عبور خود را بازیابی کنید

> مقالات فناوری اطلاعات

شاید برایتان پیش آمده باشد که رمز حساب کاربری Administrator خود را فراموش کنید و یا رمز آن را تغییر دهید و آن را از یاد ببرید. در صورتی که اطلاعات مهمی در حساب کاربری خود داشته باشید، در چنین حالتی چه می کنید؟

رمز عبور خود را بازیابی کنید

 

چگونه رمز عبور Administrator در ویندوز Vista و Sevenرا بازیابی کنید!

در Microsoft Windows روش های متفاوتی برای بازیابی رمز عبور فراموش شده Administrator وجود دارد. در این ادامه به یکی از مهمترین این روش ها اشاره می کنیم.

قبل از شروع توصیه می کنیم که برای مواقع ضروری یک Password Recovery Disk برای خود تهیه کنید. برای این منظور پس از اینکه مجدد وارد حساب کاربری Administrator خود شدید، قبل از اینکه بصورت کامل به سیستم دسترسی پیدا کنید، میتوانید توسط خود ویندوز یک Password Recovery Disk تهیه کنید. بدین ترتیب ازاین به بعد در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کردید ، بدون هیچ دردسری و هیچ برنامه ی اضافی دیگری می توانید رمز عبور خود را مجددا بازیابی کنید.

مزیت این روش نسبت به سایر روش های موجود این است که به برنامه ها ی جانبی نیازی ندارد

این روش برای مدیران شبکه و تمام کاربرانی که دارای اطلاعات مهمی در سیستم خود هستند، پیشنهاد می شود. مزیت این روش نسبت به سایر روش های دیگری که موجود می باشد (برای بازیابی رمز عبور) این است که به برنامه ها ی جانبی نیازی ندارد. شما با استفاده از امکانات خود ویندوز و CD/DVD نصب، می توان رمز عبور را بازیابی کنید.

باید قبل از زمانی که قادر به دسترسی به حساب کاربری خود نیستید، در سیستم ایجاد شده باشد

شما با استفاده از امکانات خود ویندوز و CD/DVD نصب، می توانید رمز عبور را بازیابی کنید. نکته ی قابل توجه این است که برای استفاده از این روش، باید System restore سیستم خود را فعال کنید. همچنین باید یک Restore Point، تنظیم کنید. اما Restore Point باید قبل از زمانی که قادر به دسترسی به حساب کاربری خود نیستید، در سیستم ایجاد شده باشد.

در ادامه به توضیح روش می پردازیم:

۱٫برای شروع کار، ابتدا CD/DVD نصب ویندوز Vista یا Seven را در سیستم خود قرار دهید.

۲٫سپس سیستم را Restart کنید. در هنگام Boot سیستم، زمانی که تصویر زیر نمایش داده شد، دکمه Enter را بزنید تا وارد محیط نصب ویندوز شوید.

رمز عبور خود را بازیابی کنید

اگر CD/DVD ویندوز ویستا یا ۷ خود را ندارید، باید وارد تنظیمات پیشرفته بوت (Advanced Boot Options) شوید و سپس گزینه Repair your computer را اجرا کنید.

رمز عبور خود را بازیابی کنید

۳٫ در این مرحله، زبان سیستم، زمان و فرمت فعلی سیستم خود را انتخاب کنید و سپس دکمه Next را بزنید تا به مرحله بعدی بروید.

۴٫در این قسمت درصورتی که حالت نصب ویندوز بوسیله CD/DVD به منظور Boot ، انتخاب کرده باشید، گزینه Repair your computer را مشاهده خواهید کرد.

رمز عبور خود را بازیابی کنید

۵٫ سپس سیستم عامل مورد نظر خود را که قصد تعمیر آن را دارید، از لیست انتخاب کنید. (توجه داشته باشید در این قسمت همان سیستم عاملی که رمز عبور آن را فراموش کرده اید را انتخاب کنید)

رمز عبور خود را بازیابی کنید

۶٫سپس در این مرحله بر روی گزینه System Restore کلیک کرده و Restore Point را انتخاب کنید. مدتی صبر کنید تا مراحل به اتمام برسد. نکته قابل توجه در این قسمت، این است که از Restore Point انتخابی خود اطمینان حاصل کنید، که تاریخ ایجاد آن قبل از زمانی باشد که شما قادر به دسترسی به حساب کاربری Administrator خود نیستید، تنظیم شده باشد. در این صورت است که می توانید رمز خود را بازیابی کنید.

رمز عبور خود را بازیابی کنید

با پشت سر گذاشتن مراحل بالا رمز عبور شما به حالت قبلی بازیابی شده است و براحتی می توانید وارد محیط کاربری خود در ویندوز شوید.

جلوگیری از ورود غیر مجاز به ویندوز XP

آیا کلمه عبور Setup کامپیوتر را فعال کرده اید ؟

این کلمه عبور به راحتی و تنها با خارج کردن باطری مادربرد ، قابل حذف است !

آیا از کلمه عبور User ، ویندوز استفاده می کنید ؟

برای ورود به ویندوز می توان به راحتی این مرحله را پشت سر گذاشت و مثلا با نام کاربری مدیر سیستم و یا ساخت یک User دیگر (توسط نرم افزارهای جانبی ) به راحتی وارد سیستم شد !

اما بدون استفاده از نرم افزار و با قراردادن یک کلمه عبور دیگر و یا با ساخت یک دیسکت ، از ورود افراد متفرقه به رایانه تان جلوگیری کنید. قبل از شروع به کار ویندوز لازم است تا کلمه عبور را وارد کنید و یا دیسکتی که قبلا ساخته بودید در فلاپی درایو قرار داشته باشد تا امکان وارد شدن به رایانه امکان پذیر گردد.

برای انجام این کار

۱٫ ابتدا به منوی Start رفته و گزینه Run را انتخاب کنید .

۲٫سپس عبارت syskey را در در کادر Run تایپ کنید و Ok کلیک را فشار دهید. پنجره مشابه پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد.

رمز عبور خود را بازیابی کنید

۳٫بر روی دکمه Update کلیک کنید.

پنجره ی زیر ظاهر می گردد که در رابطه با گزینه های آن توضیح می دهیم .

رمز عبور خود را بازیابی کنید

به منظور ساخت کلمه عبور برای ورود به سیستم ، بر روی گزینه اول، یعنی Password Startup کلیک کنید. سپس در کادر ظاهر شده ، در قسمت Password ، کلمه عبور مورد نظر خود را وارد کرده و در Confirm نیز مجددا کلمه عبور خود را وارد کرده و بر روی دکمه Ok کلیک کنید. در این صورت هنگام شروع ویندوز، می بایست این کلمه عبور را وارد نمایید .

در پنجره Startup Key که توضیح داده شده در صورتی که گزینه Store Startup Key on Floppy Disk را انتخاب و بر روی OK کلیک کنید، ویندوز بوسیله Floppy Disk اجرا می گردد (البته سیستم های جدید این گزینه مورد استفاده قرار نمی گیرد).

در این صورت ویندوز از شما می خواهد که یک Floppy Disk در درایو قرار دهید. پس از انجام این عمل فایلی با پسوند reg در فلاپی شما (با حجمKB 1) ایجاد می شود. به این ترتیب هنگام شروع به کار ویندوز ، باید Floppy Disk فوق را در Floppy Drive قرار دهید .

دقت داشته باشید شما می توانید از کلمه عبور معمول که بر روی User های مختلف نیز اعمال می شود نیز استفاده کنید.

** کلمه عبوری که از این روش بر روی ویندوز خود قرار می دهید هیچ گونه راهی به غیر وارد کردن صحیح کلمه عبور ندارد و در صورتی که فردی کلمه عبور را در اختیار نداشته باشد تنها قادر است سیستم را مجددا Restart کند !

 ———————————

دیدگاه خود را بنویسید