در ده سال گذشته، نسخه‌های متفاوتی از سیستم عامل Windows به بازار عرضه شده و در رایانه‌های شخصی به کار گرفته می‌شوند. در اینجا به بررسی نسخه‌های متداول و شرح ویژگی‌های اختصاصی هر نسخه می‌پردازیم. این رفتارها به جز اینکه به نسخه اصلی Windows وابسته هستند (مثلا Windows XP یا Vista)، در اثر نصب Service Pack یا Updateهای مختلف نیز ممکن است دست‌خوش تغییر شوند. مثلا Windows XP با Service Pack 2 محدودیت‌های امنیتی بسیار زیادی برای کاربران بوجود آورده بود که البته با تلاش زیاد قابل حذف بودند؛ اما به هر حال استفاده از Windows XP با یک Service Packجدیدتر حتما راحتی بیشتری را همراه خواهد داشت.

http://www.findmysoft.com/img/news/IE8-Multilingual-User-Interface-MUI-Packs-for-XP-and-Windows-Server-2003.jpg

 سیستم‌های نوسا برروی تمام گونه‌های سیستم عامل Windows (از نسخه ۲۰۰۰ به بعد) قابل استفاده است.
Windows XP و سرور ۲۰۰۳
http://www.supplierlist.com/photo_images/96555/windows_XP_SP2_retailbox.jpg
این سیستم‌ها از خوش‌رفتارترین سیستم‌های موجود در بازار می‌باشند. رفتارهای امنیتی عجیب و غریب ندارند و در اکثر مواقع همان رفتار مورد انتظار را از خود بروز می‌دهند. ممکن است برخی Updateها برای آنها به عمل آید (حتی در آینده) که رفتار امنیتی این سیستم‌ها را تغییر دهد و به Windows 7 شبیه کند. در آن صورت، شبیه Windows 7 با آنها برخورد خواهیم کرد.
استفاده از این سیستم عامل برای سخت‌افزارهای کمی قدیمی (در حد Core Duo و پیش از آن) پیشنهاد می‌شود. اما دو نکته در مورد کاربرد Windows XP برروی سخت‌افزارهای جدیدتر قابل ذکر است. اولا این سیستم توانایی استفاده از تمامی ویژگی‌های این سخت‌افزارها (به خصوص سخت‌افزارهای مبتنی بر پردازنده‌های Core-i) را ندارد. استفاده از Windows 7 برروی یک ماشین Core-i حتما سرعت کار با رایانه را افزایش خواهد داد. ثانیا بسیاری از سخت ‌افزارهای جدید اصولا فاقد درایورهای مناسب برای کار با Windows XP می‌باشند و مجبوریم از Windows 7 برای کار با آنها استفاده نماییم. اکثر رایانه‌های قابل حمل جدید دارای همین مشخصه می‌باشند.
به هر حال چنانچه در رایانه خود از Windows XP استفاده نمایید، دردسری نخواهید داشت و بدون لحاظ کردن نکته خاصی می‌توانید از سیستم استفاده نمایید.
Windows Vista
http://www.techfuels.com/attachments/windows-vista/28643d1330677541-microsoft-windows-vista-microsoft-windows-vista.jpg
این گونه Windows به صورت موقت، در حد فاصل ارائه گونه‌های XP و ۷ به بازار ارائه شد. پس از زمان کوتاهی جای خود را به Windows 7 داد. مشکلات عدیده‌ای در این گونه از Windows برای کاربران و تولیدکنندگان نرم‌افزار پیش آمد و همین مشکلات عامل اصلی جایگزین شدن آن با Windows 7 بود. اصولا استفاده از این سیستم برای کار با رایانه شخصی توصیه نمی‌شود و بهتر است آنرا به نسخه ۷ ارتقا دهید. با این همه اکثر مطالبی که در مورد Windows 7 در بخش بعدی شرح داده شده است، برای Vista نیز قابل استفاده است – اگرچه ممکن است رفتار Vista در آن موارد نامناسب یا نادرست باشد.
Windows 7 و سرور ۲۰۰۸
http://news.softpedia.com/images/news2/Windows-Vista-Ultimate-Activation-Crack-Available-for-Download-2.png
این Windows جدیدترین و سریع‌ترین گونه از سری سیستم‌های عامل Windows می‌باشد. البته استفاده از آن برروی سخت‌افزارهای قدیمی (از Core Duo به قبل) توصیه نمی‌شود – اما برای سخت‌افزارهای جدید (مثلا Core-i) بهترین گزینه است. سرعت اجرای این نسخه برروی رایانه‌های جدید حتی به چند برابر Windows XP می‌رسد.
متاسفانه مجموعه‌ای از ویژگی‌های امنیتی Windows 7 باعث شده که برای استفاده از نرم‌افزارهای مختلف، به خصوص نرم‌افزارهایی که به نوعی با داده‌ها سروکار دارند و اقدام به ذخیره‌سازی اطلاعات در سیستم می‌کنند، دردسرهایی بوجود بیاید. این ویژگی‌های امنیتی در قالب سیستمی به نام User Account Control (UAC) پیاده‌سازی شده‌اند. مشکلاتی که این سیستم برای کاربران و نرم‌افزارها به وجود می‌آورد عبارتند از:
  • کاربرانی که عضو گروه Administrators هستند، در زمان استفاده از سیستم به صورت کاربران عادی دیده می‌شوند (امکانات Administrator را در اختیار نخواهند داشت).
  • کاربر Administrator به صورت پیش‌فرض غیرفعال است.
  • دسترسی‌هایی که برای گروه Administrators (به فولدرها و فایل‌ها) تعریف شده‌اند، غیرفعال می‌باشند.
برای حل این مشکلات، دو روش وجود دارد: روش اول، کم کردن کنترل‌های امنیتی Windows 7 در کل سیستم است (غیرفعال کردن UAC). این کار باعث می‌شود که Windows 7 رفتاری مشابه Windows XP داشته باشد. برای بسیاری از کاربران، این وضعیت بسیار مطلوب است و اصولا استفاده از Windows 7 را راحت‌تر خواهد نمود. برای کم کردن کنترل‌های امنیتی، در Start Menu، در دریچه Search programs and files، عبارت User Account Control را وارد کنید. با این‌کار جستجو انجام می‌شود و گزینه‌ای به نام Change User Account Control settings را در فهرست یافته‌ها مشاهده خواهید نمود. با انتخاب این گزینه، با پنجره‌ای به شکل زیر مواجه خواهید شد:
 
Slider سمت چپ را با ماوس بگیرید و آنرا به پایین‌ترین سطح (Never notify) منتقل نمایید. سپس پنجره را تصویب (OK) کنید. برای اعمال نهایی این تغییر لازم است تا Windows را Restart نمایید. همانطور که گفته شد، تمامی رفتارهای آزاردهنده Windows 7 با اینکار غیرفعال خواهند شد.
و اما روش دوم – اگر به دلیلی، نمی‌خواهید از روش اول (کم کردن کنترل‌های امنیتی) استفاده کنید، می‌توانید از روش دوم استفاده کنید: برای نرم‌افزارهایی که نیاز به اختیارات Administrator دارند (و این اختیارات در Windows 7 از آنها گرفته شده)، می‌توان از Windows خواست تا در زمان اجرای این نرم‌افزارها اختیارات مزبور را استثنائا در اختیار کاربر قرار دهد. این عمل به Run as administrator معروف است. با Right Click بر روی Icon هر برنامه (یا Shortcut آن) و انتخاب گزینه Properties از منوی بازنمایی شده، پنجره‌ای به شکل زیر ظاهر می‌شود:
 
همانطور که در شکل دیده می‌شود، صفحه‌ای با عنوان Compatibility وجود دارد (در شکل، این صفحه انتخاب شده است). در همین صفحه، گزینه‌ای با عنوان Run this program as an administrator دیده می‌شود. با علامت‌گذاری این گزینه و تصویب (OK) پنجره، برنامه مزبور با اختیارات کامل administrator اجرا خواهد شد. در صورتی که UAC را غیرفعال نکرده باشید، می‌توانید از این روش برای دور زدن UAC در برنامه‌های خاص استفاده کنید.
در صورت غیرفعال نکردن UAC، در سیستم هدیه نوسا XP لازم است تا به روش فوق، فایل اجرایی (AccXPClt-Gift) را Run as administrator نمایید. همچنین، در سیستم مالی یکپارچه نوسا لازم است تا همین عمل را برای برنامه Admin انجام دهید. نیز اگر از SQL Server 2000 برروی Windows 7 یا سرور ۲۰۰۸ استفاده می‌کنید، لازم است تا نرم‌افزارهای مدیریت سرور را به همین ترتیب اجرا نمایید. نرم‌افزار مهم Service Manager هم در همین گروه قرار دارد. این نرم‌افزار در مسیر Start MenuAll ProgramsStartup قابل دسترسی است. در همانجا می‌توانید Properties را به روشی که در بالا گفته شد تغییر دهید.
Windows 7 ۶۴ بیتی و سرور ۲۰۰۸-R2
این دو گونه، نسخه‌های ۶۴ بیتی همان گونه‌هایی هستند که در بند قبلی شرح داده شدند. تمامی نکاتی که در مورد نسخه‌های ٣٢ بیتی Windows 7 و سرور ۲۰۰۸ گفتیم، برای نسخه‌های ۶۴ بیتی آنها نیز صادق می‌باشند. البته کاربرد سیستم‌های ۶۴ بیتی اصولا محدود است – Windows ۶۴بیتی فقط مناسب نرم‌افزارهایی است که ماهیت Client دارند و نیازمند حافظه خیلی زیادی می‌باشند. نرم‌افزارهای سرور (از قبیل Microsoft SQL Server) حتی در سیستم‌های ٣٢ بیتی نیز قادرند از حافظه‌های خیلی زیاد استفاده نمایند و نیازی به سیستم ۶۴ بیتی ندارند. از طرف دیگر اجرای نرم‌افزارهای ۳۲ بیتی برروی Windows ۶۴ بیتی حتما به صورت قابل ملاحظه‌ای کندتر خواهد بود. با توجه به نکات فوق استفاده از سیستم‌های ۶۴ بیتی اصولا توجیهی برای کاربردهای عادی ندارد.
اما متاسفانه به علت جو غالب بر بازار و خصوصیات کاربران رایانه‌های شخصی، بعضا دیده شده که برروی رایانه‌ها، بدون دلیل خاصی از نسخه‌های ۶۴ بیتی Windows استفاده می‌شود. مثلا رایانه‌های قابل حمل که نسخه ۶۴ بیتی Windows از ابتدا برروی آنها نصب شده است در بازار فروخته می‌شوند.
سیستم مالی هدیه نوسا ‌XP برروی نسخه‌های ۶۴ بیتی نیز قابل استفاده می‌باشد. در نسخه ٠٣/٣ سیستم مالی یکپارچه نوسا (که زمان عرضه آن پایان سال ٨٩ می‌باشد) و نسخه های بعد از آن نیز امکان نصب سرور با محافظ USB (ویژه Windows ۶۴ بیتی) پیش‌بینی شده است.

البته Windows دارای یک نسخه اختصاصی ۶۴ بیتی برای سخت‌افزارهای قدرتمند مبتنی بر پردازنده Itanium نیز می‌باشد که کلا مورد بحث ما نیست. این گونه نادر Windows برروی رایانه‌هایی که از پردازنده Pentium استفاده می‌کنند قابل نصب نیست و اصولا قادر به اجرای نرم‌افزارهای ٣٢ بیتی نمی‌باشد

دیدگاه خود را بنویسید