سیستم عامل داس یاMS-DOS سیستم عامل دیسکی میکروسافت می باشد . که بعد از تکامل آن و مورد استقبال قرار گرفتن میکروسافت نسخه های بعدی و همچنین بدنبال آن سیستم عامل ویندوز را ارائه نمود که تا نسخه Win ۳.۱۱ ادامه داشت که قابل ذکر است که نسخه های آفیس هم ازهمین ویندوز ۳.۱۱ شروع به تکامل پیدا کرد و تا کنون پیش رفته.

http://images.madeinchina.com/p/960/4933960/6-quot-LCD-Windows-CE-6-0-Core-500MHz-GPS_4933960.bak.jpg

● سیستم عامل ویندوز : Windows
سیستم عاملی که شرکت میکروسافت در سال ۱۹۸۳ معرفی کرد .
ویندوز یک محیط گرافیکی چند وظیفه ای است که در کامپیوترهای مبتنی بر داس اجرا می شود ویندوز در کامپیوترهای رومیزی , ایستگاههای کاری , سرویس دهنده های شبکه اجرا می شود . این سیستم عامل یک رابط گرافیکی استاندارد بر اساس منوهای کشویی , ناحیه های پنجره مانند , و یک وسیله اشاره ای مثل ماوس را فراهم می کند .
در ادامه به معرفی انواع سیستم عاملهای ویندوزمی پردازم .● Windows ۹۵ – ویندوز ۹۵ :

http://www.monaseb.com/images/stories2/890616/history-of-the-windows-operating-system-from-the-beginning-until-now/windows98-logo.jpg

سیستم عاملی با رابط گرافیکی برای پردازنده های ۸۰۳۸۶ و بالاتر که شرکت میکروسافت در سال ۱۹۹۵ عرضه نمود .
ویندوز ۹۵ که جایگزین ویندوز ۱۱/۳ , ویندوز Workgroup و داس طراحی شده است قبلا بعنوان یک سیستم عامل کامل به شمار می آمد
ویندوز ۹۵ برای سازگاری با نسخه های قبل می تواند نرم افزار داس را نیز اجرا کند . نام فایل ها در این سیستم عامل می تواند ۲۵۵ کاراکتر باشد و استفاده از نقطه و فاصله نیز در نام ها مجاز است . این سیستم عامل از روش Plug and Play برای نصب و پیکربندی سخت افزار استفاده می نماید و می تواند به شبکه های ویندوز , نت ور و یونیکس دستیابی داشته باشد . کمترین امکانات لازم برای ویندوز ۹۵ عبارتند از یک پردازنده ۸۰۳۸۶ با ۴ مگابایت حافظه

● Windows ۹۸– ویندوز ۹۸:

http://emadido.typepad.com/.a/6a014e86e4af42970d014e6009e121970c-pi
سیستم عامل با رایط گرافیکی برای پردازنده های i۴۸۶ و بالاتر که میکروسافت در سال ۱۹۹۸ عرضه نمود . ویندوز ۹۸ که براساس ویندوز ۹۵ بنا شده است رابط پیشرفته تری فراهم می کند . با وجود Active Desktop , ویندوز ۹۸ قابلیت اتصال به اینترنت را فراهم نموده و امکان دستیابی به فایلهای دور را به گونه ای فراهم می کند که گویی بر روی دیسک سخت هستند . این سیستم عامل از USB , IEEE ۱۳۹۴ , پورتهای AGP کارتهای تنظیم تلویزیون , و گرداننده های DVD چندین مودم , و چندین مانیتور پشتیبانی می کند .

● Windows ۹x چیست ؟

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh_up/0/0f/xp.jpg
شاید تابحال به این مطلب فکر کرده باشید که ویندوز ۹x همان ویندوز ۹۸ است که البته این طور نیست در واقع منظوراین است که: ” معماریی که ویندوزهای ۹۵ و ۹۸ بر اساس آن آماده شده اند ”▪ Windows ۲۰۰۰ – ویندوز ۲۰۰۰ :

http://www.itiran.com/images/data/win98.jpg
سیستم عاملی متعلق به شرکت میکروسافت که پس از ویندوز NT – یک سیستم عامل ۳۲ بیتی چند وظیفه ای وmultithreaded است .
سیستم عامل ویندوز ۲۰۰۰ که به صورت نگارشهای دسک تاپ وسرویس دهنده پیاده سازی شده است , به طور کلی بر اساس ادعاهای میکروسافت بر سهولت استفاده , شبکه سازی , مدیریت , قابلیت اطمینان , مقیاس پذیری وامنیت (که هیچ کدام از نرم افزارهای مایکروسافت ندارند) تاکید دارد .

● توضیحی در باره thread
۱) در برنامه سازی به فرآیندی گفته می شود که بخشی از فرآیند بزرگتر یا برنامه است . (برای برنامه نویسها)
۲))در ساختارهای داده ای درختگونه به نشانه رویی گفته می شود که مشخص کننده گره والد است و پیمایش درخت را آسان می کند .
۳- در پست الکترونیکی و گروههای خبری اینترنت به مجموعه ای از پیامها و پاسخهای مربوط به یک موضوع خاص گفته می شود .

● multithreading :
به اجرا متوالی و سریع چند فرآیند در یک برنامه . البته در پردازش داده ها به روشی گفته می شود که در آن تمام گره های یک ساختار درختگونه نشانه روهایی دارند که به گره های بالاتر اشاره می کند , و در نتیجه پیمایش درخت به شکل بهتری صورت می گیرد .
و بالاخره multithreaded application برنامه ای است که قادر است همزمان بیش از یک thread برنامه را اجرا کند .

● Windows ۲۰۰۰ Advanced Server :
سرویس دهنده شبکه میکروسافت برای سازمانهای بزرگتر می باشد . این سرویس دهنده که به عنوان جایگزین Win NT ۴.۰ Enterprise Edition طراحی شده است , از SMP چهار طرفه , حافظه های فیزیکی بزرگ , و کارهای بانک اطلاعاتی حجیم پشتیبانی می کند .
SMP: نوعی معماری کامپیوتر که چند پردازنده حافظه ای را به اشتراک می گذارند که حاوی یک نسخه از سیستم عامل , یک نسخه از هریک از برنامه های کاربردی در دست اجرا , و یک نسخه از داده هاست

● Windows ۲۰۰۰ Datacenter Server :
سرویس دهنده شبکه میکروسافت برای سازمانهای بزرگتر است . این سرویس دهنده به عنوان قدرتمند ترین سیستم عامل سرویس دهنده مایکروسافت به شمار می آید
از SMP شانزده طرفه و حداکثر ۶۴ گیگابایت حافظه فیزیکی پشتیبانی می کند (بسته به معماری سیستم ) این سرویس دهنده برای مخزن های داده ای بزرگ , تحلیل های اقتصادی آماری , شبیه سازی های علمی و مهندسی , OLTP و ترکیب پروجکت ها بهینه شده است .

● Windows ۲۰۰۰ Professional :
سیستم عامل دسک تاپ اصلی میکروسافت برای تمام کارهاست . این سیستم عامل که به عنوان جایگزین Win NT Workstation ۴.۰ , که بسیاری از اشخاص امروزه به عنوان سیستم عامل دسک تاپ استاندارد به کار می برند طراحی شده است و براساس هسته اصلی NT ۴.۰ (kernel) بنا شده است . این سیستم عامل دارای قابلیت های امنیتی بالا و کارایی بهتر است .

● Windows ۲۰۰۰ Server :
سرویس دهنده شبکه میکروسافت که برای کارهای کوچک تا متوسط ساخته شده است . این سرویس دهنده که بعنوان جایگزین Win NT ۴.۰ Server طراحی شده است قابلیتهای پیشرفته تری دارد و از سیستم های جدیدی که از SMP دوطرفه استفاده می کنند پشتیبانی می نماید .

● Windows CE :

http://www.richterscale.org/pcgr/cassiopeia.jpg
یک سیستم عامل کوچک که میکروسافت برای کامپیوترهای شخصی دستی وکوچک طراحی نموده و در سیستم هایی چون AutoPC گنجانده شده است .
ویندوز CE , که رابط گرافیکی آن مشابه رابط گزافیکی ویندوزx ۹ و NT است , نسخه کوچکی از برخی از برنامه های کاربردی میکروسافت , از جمله اکسل -word
اینترنت اکسپلورر – Schedule و یک سرویس گیرنده پست الکترونیکی را در خود دارد .

● Windows Me:
سیستم عامل ویندوز ملنبوم که در سال ۲۰۰۰ عرضه شد و نسخه ارتقا یافته ویندوز ۹۵ یا ویندوز ۹۸ به شمار می آید و برای کاربران خانگی طراحی شده است .
ویندوز Me خصوصیات بهبود یافته ای برای کاربران خانگی دارد که از آن جمله می توان به اشتراک و مدیریت آسانتر عکسها , صدا و تصاویر دیجیتال , قابلیتهای پیشرفته ایجاد شبکه های خانگی , دستیابی به اینترنت با پشتیبانی از اتصالات دارای پهنای باند بالا , ابزارهای ارتباطی مختلف برای اینترنت و بازیهای online اشاره نمود .

● Windows NT :
سیستم عاملی که میکروسافت در سال ۱۹۹۳ عرضه نمود . سیستم عامل NT پیشرفته ترین عضو خانواده سیستم عاملهای میکروسافت NT است یک سیستم عامل کامل با رابط گرافیکی توکار است . همچنین , NT یک سیستم عامل ۳۲ بیتی multitaskin یا همان چند وظیفه ای است که برخی خصوصبات آن عبارتند از کاربرد در شبکه , چند پردازشی متقارن , چند وظیفه ای و امنیت . این سیستم عامل را می توان در محیطهای سخت افزاری گوناگون اجرا نمود .
از جمله محیطهایی که از ریزپردازنده های اینتل ۸۰۳۸۶ – i۴۸۶ و پنتیوم و ریز پردازنده های MIPS استفاده می کنند NT درکامپیتر های چند پردازنده ای نیز قابل اجراست .
ویندوز NT از حداکثر ۴ گیگا بایت حافظه مجازی پشتیبانی می کند ومی تواند برنامه های کاربردی داس( – POSIX و OS/۲ مد کاراکتری) را نیز اجرا کند .

● Windows NT Advanced Server :
نسخه پیشرفته ای از ویندوز NT که امنیت و مدیریت شبکه متمرکز را بر اساس حوزه فراهم می کند . این نسخه همچنین خواصی مثل mirroring و اتصال پذیری اضافی برای مقابله با خرابیهای دیسک سخت دارد .

● Windows NT Embedded :
نگارشی از سیستم عامل ویندوز NT میکروسافت می باشد که برای وسایل و محصولاتی طراحی شده است که دارای سیستم های درونی گنجانده شده هستند . این نگارش که در سال ۱۹۹۹ عرضه شده است برای وسایل متوسط تا سطح بالا – از جمله دستگاههای فتوکپی بسیار سریع – مانیتور بیماران – PBX ها – و ترمینال های فروش در نظر گرفته شده است . استفاده بدون صفحه کلید – ماوس یا نمایشگر – استفاده بدون دیسک – و حتی ساختار مدیریت از راه دور , از جمله خصوصیات این سیستم عامل می باشند .

● Windows Xp :
یکی از اعضای خانواده سیستم عاملهای ویندوز میکروسافت که امروزه حتی کسانی که با کامپیوتر آشنایی ندارند نام آن را بخوبی می شناسند . و به سال ۲۰۰۱ در دو نگارش عرضه شد :
نگارش Home برای استفاده خانگی و نگارش Professional برای کارهای پیشرفته خانگی – شرکتها – و سازمانهای بزرگتر .
طراحی بصری (Visual) که جستجو و پیمایش را ساده کرده است , مدیریت پیشرفته فایلها – قابلیتهای رسانه ای و انتشار وب – سیستم های پیشرفته ای برای نصب و ترمیم و همچنین خصوصیات پیشرفته ای برای کارهای کامپیوتری بسیار , از جمله خصوصیات ویندوزهای خانواده Xp هستند .
▪ لینوکس یا ویندوز: کدام ارزانتر تمام می شوند؟
مایکروسافت می گوید تحقیقات موسسات بی طرف نشان می دهد ویندوز هزینه تمام شده کمتری نسبت به لینوکس دارد. مایکروسافت شواهدی را ارایه می دهد که از سه محور لینوکس را هدف قرار می دهند. محور اول : پیاده سازی ویندوز هزینه تمام شده کمتری نسبت به ویندوز دارد.محور دوم: ویندوز ۲۰۰۰ سرور بسیار ارزان تر از یک مین فریم لینوکس است و محور سوم این که برنامه نویسی تحت پلتفرم دات نت ۲۵ در صد از راه حل های مبتنی بر J۲EE/Linux است.http://pdadb.net/img/os/ce.net_4.0/windows_ce_net_4.0_desktop.jpg

دیدگاه خود را بنویسید