http://dl1.iroooni.com/shop/Windows_7.jpg

تصویر وضعیت جاری سیستم

شیوه آسان بعدی برای ذخیره سازی پیکربندی فعلی رجیستری، استفاده از یوتیلیتی System Restore در Windows7 است. این برنامه یک تصویر لحظه ای از وضعیت جاری سیستم شما را تهیه می کند که رجیستری را در نیز در بر می گیرد. اگر سیستم شما با مشکلی مواجه شود، این برنامه به شما امکان خواهد داد تا یک پیکربندی قبلی را بازیابی نمایید. ایجاد یک نقطه بازگشت سیستم (System Restore Point) پیش از انجام هر کاری بر روی رجیستری، می تواند ایده بسیار خوبی باشد.


یک شیوه دیگری برای محافظت از رجیستری، اطمینان از این نکته است که کلیدهای آن دارای مجوزهای مقتضی می باشند. بطور پیش فرض، Windows7 کنترل کامل بر روی رجیستری را در اختیار اعضای گروه سرپرستی قرار می دهد. یک کاربر استاندارد پس از Logon تنها بر روی کلید HKCU مجوزهای کامل را بدست می آورد و بر روی سایر بخش های رجیستری تنها مجوز Read را خواهد داشت. برای تنظیم مجوزها، بر روی کلید مورد نظر در Registrey Editor کلیک راست کرده و سپس گزینه Permissions را انتخاب نمایید. مطمئن شوید که گزینه Full Control تنها برای سرپرستان فعال است.

فقط تغییرات

اگر صرفاً در حال اعمال یک تغییر کوچک بر روی رجیستری هستید، تهیه کپی پشتیبان از تمام فایل های آن، تا حدودی زیاده روی به حساب می آید. شیوه دیگر، تهیه کپی پشتیبان فقط از بخشی از رجیستری است که مشغول کار بر روی آن هستید. برای مثال، اگر می خواهید تغییراتی را در کلید HKEY_CURRENT_USER اعمال کنید، می توانید تنها از همین کلید و یا حتی یک کلید فرعی در داخل آن کپی پشتیبان تهیه نمایید. شما این کار را با Export نمودن داده های کلید به یک فایل Registration که یک فایل متنی با پسوند reg است، انجام می دهید. به این ترتیب، اگر تغییرات اعمال شده توسط شما مشکلی را به وجود آورند، می توانید فایل reg را به رجیستری Import کرده و همه چیز را به وضعیت قبلی برگردانید.

http://p30download.com/filez/1/2005/10/imgz/Windows%20XP%20Media%20Center.jpg

آسان ترین روش

آسان ترین روش برای محافظت از کل رجیستری، Export نمودن همه چیز به یک فایل reg بر روی یک درایو دیسک سخت جداگانه و یا یک Share شبکه است. توجه داشته باشید که فایل بدست آمده بر روی یک سیستم Windows7 پیش فرض، تقریبا ۱۵۰ مگابایت حجم خواهد داشت. اگر شما برنامه های دیگری را بر روی سیستم خود نصب کرده باشید، حجم این فایل می تواند به دو برابر مقدار مذکور برسد، بنابراین مطمئن شوید که فضای خالی کافی بر روی مقصد مورد نظرتان وجود دارد.
مراحل انجام اینکار عبارتند از:
- Registry Editor را باز کنید.
- از منوی File گزینه Export را انتخاب کنید تا جعبه محاوره ای Export Registry File ظاهر گردد.
- یک محل را برای ذخیره سازی فایل انتخاب کنید.
- از جعبه متنی File Name جهت تایپ نام مورد نظرتان برای فایل استفاده نمایید.
- گزینه All را فعال کنید.
- بر روی Save کلیک نمایید.
- انتقال یک کلید به یک فایل reg.
مراحلی که باید برای Export یک کلید به یک فایل reg دنبال کنید، عبارتند از:
- Registry Editor را باز کرده و کلید مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
- از منوی File گزینه Export را انتخاب کنید تا جعبه محاوره ای Export Registry File ظاهر گردد.
- یک محل را برای ذخیره سازی فایل انتخاب کنید.
- از جعبه متنی File Name جهت تایپ نام مورد نظرتان برای فایل استفاده نمایید.
- گزینه Selected Branch را فعال کنید.
- بر روی Save کلیک نمایید.

 پیدا کردن سوزن در انبار کاه

یک سناریوی متداول رجیستری، این است که تغییرات بر روی Windows7 را با استفاده از ابزاری نظیر Group Policy Editor اعمال کرده و سپس تلاش کنید تا آن دسته از تنظیمات رجیستری که تحت تأثیر تغییرات قرار گرفته اند را بیابید. با این حال بخاطر حجم عظیم رجیستری، این کار معمولا یک تجربه «پیدا کردن سوزن در انبار کاه» است که با ناامیدی به پایان می رسد. یک شیوه برای حل این مشکل، Export نمودن یک بخش یا تمام رجیستری پیش از اعمال تغییرات و سپس Export نمودن همان کلید یا کلیدها پس از انجام تغییرات است.
سپس شما می توانید از یوتیلیتی FC(File Compare) در اعلان فرمان برای یافتن نقاطی از دو فایل که با یکدیگر تفاوت دارند، استفاده نمایید. ترکیب فرمان FC برای استفاده در این مورد به شکل زیر خواهد بود:
FCU Per_edit.reg post-edit.reg>reg_changes.txt
در این ترکیب، pre_edit.reg را به نام فایل Registration تهیه شده پیش از ویرایش رجیستری تغییر دهید. شما همچنین می توانید reg_changes.txt را به نام مورد نظر خود برای فایل متنی که خروجی FC به آن هدایت می شود، تغییر دهید. توجه داشته باشید که سوئیچ U ضروری خواهد بود زیرا فایل های Registration از مجموعه کاراکترهایUnicode استفاده می کنند.
Import نمودن یک فایل reg.
اگر نیاز دارید کلیدی را بازیابی نمایید که در یک فایل Registration از آن کپی پشتیبان تهیه کرده اید، مراحل زیر را دنبال کنید:
- Registry Editor را باز کنید.
- از منوی File، گزینه Import را انتخاب کنید تا جعبه محاوره ای Import Registry File ظاهر گردد.
- فایلی که می خواهید Import شود را پیدا کرده و انتخاب نمایید.
- بر روی Open کلیک کنید.
- وقتی Windows7 به شما اعلام کرد که اطلاعات در رجیستری درج شده اند، بر روی OK کلیک نمایید.
- توجه داشته باشید که شما می توانید یک فایل reg را با یافتن محل آن در Windows Explorer و سپس دو بار کلیک بر روی فایل مورد نظر نیز به رجیستری خود Import کنید.
- بسیاری از نرم افزارهای کاربردی با فایلهای reg خودشان برای ارتقاء رجیستری ارائه می شوند. تا زمانیکه مطمئن نشده اید مایل به Import نمودن این فایل هستید، از دو بار کلیک کردن بر روی آنها اجتناب کنید. این کار می تواند به بازنویسی تنظیمات موجود و ایجاد مشکلاتی در سیستم شما منتهی شود.

http://image.asandownload.com/software/desktop/theme-skin/Windows-8-UX-Pack.jpg

کار با کلیدها و تنظیمات

حالا که با کلیات آشنا شدید، برای آغاز کار با کلیدها و تنظیمات رجیستری آماده هستید. ما در این بخش شما را با رویه های کلی کارهای ابتدایی نظیر ویرایش، اضافه نمودن، تغییر نام، حذف و جستجوی ورودی ها (علاوه بر موارد دیگر) آشنا خواهیم نمود.

تغییر مقدار یک ورودی رجیستری

تغییر ارزش یک ورودی رجیستری شامل یافتن کلید مقتضی، نمایش تنظیماتی که می خواهید تغییر دهید و ویرایش ارزش تنظیمات مورد نظر خواهد بود. متأسفانه یافتن کلید مورد نیازتان همیشه کار ساده ای نیست. آشنایی با کلیدها ریشه و زیرکلیدهای اصلی آنها (همانطور که قبلا توضیح دادیم) یقیناً در این زمینه به شما کمک خواهد کرد و در عین حال Registry Editor نیز به یک ویژگی فوق العاده ارزشمند Find مجهز است.
برای نمایش نحوه انجام این فرآیند، اجازه بدهید کار را با یک مثال ادامه بدهیم: تغییر نام مالک و نام شرکت ثبت شده برای ویندوز شما. در نسخه های قبلی ویندوز، فرآیند نصب احتمالاً از شما می خواست تا نام و بطور اختیاری نام شرکت خود را وارد کنید وقتی شما با ویندوز کار می کنید، این نام های ثبت شده در محل های مختلفی ظاهر می شوند:
اگر در اکثر برنامه های ویندوز گزینه About را از منوی Help انتخاب کنید، نام ثبت شده خود را در جعبه محاوره ای که باز می شود خواهید دید.
اگر یک نرم افزار ۳۲ بیتی را نصب کرده باشید، برنامه نصب از نام های ثبت شده شما برای سوابق خود استفاده خواهد کرد (هر چند که معمولا یک فرصت برای تغییر آنها را در اختیار شما قرار می دهد.
متأسفانه اگر شما یک نسخه «Clean» از Windows7 را نصب کرده باشید، فرآیند نصب درباره این اطلاعات از شما سوال نخواهد کرد و نام کاربری را بعنوان نام مالک ثبت شده شما در نظر می گیرد. اگر سیستم خود را از ویندوز XP به Windows7 ارتقاء داده باشید، نام مالک و نام شرکت از نسخه قبلی ویندوز شما به Windows7 انتقال پیدا می کنند. در حالیکه این نام ها در جاهای مختلفی ظاهر می شوند، خوب است که بدانید می توانید یک یا هر دو نام مذکور را تغییر دهید (مثلا برای وارد کردن نامهای مناسب در صورتی که Windows7 آنها را در اختیار نداشته باشید و یا اگر می خواهید کامپیوتر خود را به شخص دیگری بدهید). این راز در کلید زیر نهفته است:
HKLMSOFTWAREMicrosoftWindowsNTCurrentVersion
برای رسیدن به این کلید، باید به ترتیب شاخه های- HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE,Microsoft و نهایتاً Windows NT را در Keys Pane باز کنید. سپس، بر روی کلید فرعی CurrentVersion کلیک نمایید تا انتخاب شود.در اینجا شما چند تنظیم را مشاهده می کنید، اما در میان آنها تنها دو تنظیم مورد نظر هستند (شکل [۴]):
- RegisteredOrganization: این تنظیم نام شرکت ثبت شده شما را نگهداری می کند.
- RegisteredOwner: این تنظیم حاوی نام ثبت شده شما است.
اگر کلیدهایی دارید که مرتباً به آنها مراجعه می کنید، می توانید آنها را بصورت Favorites ذخیره نمایید تا از سرگردانی در میان شاخه های بی انتهای Keys Pane خلاص شوید.

 برای انجام این کار، به کلید مورد نظر رفته و سپس از منوی Favorites گزینه Add to Favorites را انتخاب نمایید. در جعبه محاوره ای Add to Favorites، جعبه محاوره ای Favorite Name را بصورت دلخواه خود ویرایش نموده و سپس بر روی OK کلیک کنید.

برای دستیابی به یک کلید Favorite، منوی Favorites را باز کرده و نام کلید مورد نظر را از فهرستی که در پائین این منو نمایش داده می شود، انتخاب نمایید.
حالاشما با بکارگیری هر یک از تکنیک های زیر می توانید تنظیمات مورد نظر را برای اولین ویرایش باز کنید:
نام تنظیم مورد نظر را انتخاب کرده، از منوی Edit بر روی گزینه Modify کلیک نموده و یا کلید Enter را فشار دهید. بر روی نام تنظیم مورد نظر دو بار کلیک کنید.
بر روی نام تنظیم، کلیک راست کرده و از منوی Context بر روی گزینه Modify کلیک نمایید.
جبعه محاوره ای که ظاهر می شود، به نوع ارزشی که با آن سروکار دارید بستگی خواهد داشت. توجه داشته باشید که تنظیمات ویرایش شده بلافاصله بر روی رجیستری نوشته خواهند شد، اما ممکن است که این تغییرات فورا بر روی عملکرد ویندوز تأثیر نگذارند. در بسیاری از موارد، شما باید از Registry Editor خارج شده و ویندوز خود را مجدداً راه اندازی کنید.

ویرایش یک String Value

اگر تنظیم مورد نظر دارای ارزش REG_SZ (همانند مثال ما)، REG_MULTI_SZ و یا REG_EXPAND_SZ باشد، شما جعبه محاوره ای Edit String را مشاهده خواهید کرد که در شکل [۵] نمایش داده شده است. از فلیلد متنی Value Data برای وارد کردن یک رشته جدید یا ویرایش رشته موجود استفاده کرده و سپس بر روی OK کلیک نمایید. برای ارزش چندرشته ای REG_MULTI_SZ، فیلد Value Data شامل یک جعبه متنی چندخطی خواهد بود. هر ارزش رشته را در خط مخصوص به خودش تایپ کنید. بعبارت دیگر، پس از تایپ هر رشته کلید Enter را فشار داده و خط جدیدی را آغاز کنید.

http://www.sibdownload.com/wp-content/uploads/2012/03/service-pack-4-for-windows-xp-sp3.jpg

ویرایش یک ارزش DWORD یا QWORD

اگر تنظیم مورد نظر شما یک REG_DWORD است، جعبه محاوره ای Edit DWORD (Value-32Bit) را خواهید دید که در شکل [۶] نشان داده شده است. در بخش Base یکی از دو گزینه Hexadecimal یا Decimal را انتخاب کرده و سپس از فیلد متنی Value Data برای وارد کردن ارزش جدید تنظیم استفاده نمایید. اگر گزینه Hexadecimal را انتخاب کرده اید باید یک ارزش هگزادسیمال را وارد کنید و در صورت انتخاب Decimal باید یک ارزش دسیمال را وارد نمایید. توجه داشته باشید که ویرایش یک ارزش QWORD نیز کاملا مشابه همین روش خواهد بود، به استثناء آنکه جعبه محاوره ای با نام Edit QWORD (Value-64Bit) ظاهر می گردد.

کادر محاوره ای Edit Binary Value

اگر تنظیم مورد نظر شما یک ارزش REG_BINARY باشد، جعبه محاوره ای Edit Binary Value مشاهده می شود.

 برای ارزش های باینری، جعبه Value Data به سه بخش عمودی تقسیم شده است:

Edit Binary Value: ارزش های چهار رقمی در سمت چپ جعبه Value Data، شماره ترتیب اولین بایت در هر ردیف از اعداد هگزادسیمال را در اختیار شما قرار می دهند. این توالی همیشه در ۰ آغاز می شود و به همین دلیل شماره ترتیب اولین بایت در اولین ردیف بصورت ۰۰۰۰ خواهد بود. ۸ بایت در هر ردیف وجود دارد، بنابراین شماره ترتیب اولین بایت در ردیف دوم، ۰۰۰۸ خواهد بود. شما نمی توانید این مقادیر را ویرایش نمایید.
Hexadecimal Numbers) Bytes): هشت ستون از اعداد دورقمی در بخش میانی، ارزش تنظیم را نشان می دهند که با اعداد هگزادسیمال بیان شده اند و در آن هر عدد دورقمی بیانگر یک بایت واحد از اطلاعات است. شما می توانید این مقادیر را ویرایش کنید.
ANSI Equivalents: سومین بخش (آخرین بخش سمت راست) از جعبه Valu Data، معادل ANSI اعداد هگزادسیمال بخش میانی را نمایش می دهد. برای مثال، اولین بایت از اولین ردیف ارزش هگزادسیمال ۵۴ است که بیانگر حرف بزرگ «T» می باشد. شما می توانید مقادیر این ستون را نیز ویرایش کنید.
اگر یک کلید را Export کرده اید (بصورت یک فایل reg) می توانید این فایل را ویرایش نموده و سپس مجدداً به رجیستری خود Import کنید. برای اعمال تغییرات در یک فایل registration، فایل مورد نظر را در Windows Explorer یافته، بر روی آن کلیک راست کرده و سپس بر روی Edit کلیک نمایید. Windows7 این فایل را در Notepad باز خواهد کرد.
اگر نیاز دارید که تغییرات عمومی را بر روی رجیستری اعمال کنید، کل رجیستری را Export نموده و سپس فایل Registration بدست آمده را در Wordpad یا هر واژه پرداز یا ویرایشگر متن دیگری باز کنید. از ویژگی Replace نرم افزاری کاربردی مورد استفاده خود (با احتیاط و دقت کامل) برای اعمال تغییرات در سراسر فایل بهره گیری نمایید. اگر از یک واژه پردازی برای این منظور استفاده می کنید، مطمئن شوید که پس از اتمام کار فایل را بصورت یک فایل متنی ساده ذخیره می کنید. سپس می توانید فایل تغییر یافته را به رجیستری خود Import نمایید.

ایجاد یک فایل reg

شما می توانید فایل های registration را ابتدا ایجاد کرده و سپس آنها را به رجیستری خود Import نمایید. این یک تکنیک مفید برای مواقعی است که شما می خواهید سفارشی سازی های خاصی بر روی سیستم های متعددی اعمال کنید. برای نمایش ساختار پایه یک فایل registration و ورودی های آن، شکل [۸] دو پنجره را نمایش می دهد. پنجره بالایی، Registry Editor است که کلیدی تحت عنوان Test در آن انتخاب شده است. Settings Pane حاوی شش تنظیم مثالی است: ارزش Default و یک نمونه از هر ۵ نوع تنظیمات قابل دسترسی (Binary, DWORD, Expanded String, String, Multistring). پنجره پائینی، کلید Test را در فایل Registration متعلق به Windows7 همیشه با هدر زیر شروع می شود:
Windows Registry Editor Version5,00
اگر در حال ایجاد یک فایل برای Registration یک سیستم ۴۹xMeNT Windows هستید، این هدر را به REGEDIT4 تغییر دهید.

سپس یک خط خالی قرار دارد و در خط بعدی مسیر کامل کلید رجیستری که تنظیمات اضافه شده توسط شما را نگهداری خواهد کرد در بین دو کروشه قرار می گیرد:
[HKEY_CURRENT_USERTest]
اگی می خواهید یک توضیح را به یک فایل reg اضافه کنید، یک خط جدید را ایجاد نموده و آن را با یک «;» آغاز کنید. در زیر کلید، نام ها و ارزش های تنظیمات قرار می گیرند که از قالب کلی زیر استفاده می کنند:
“settingName”=identifier:SettingValue
که بخش های آن به ترتیب عبارتند از:
SettingName: نام تنظیم. توجه داشته باشید که از سمبل @ برای بیان ارزش پیش فرض کلید استفاده کنید.
Identifier: یک کد که نوع داده ها را شناسایی می کند. ارزش های REG_SZ از یک شناسه استفاده نمی کنند، ولی شناسه های ۴ نوع دیگر داده ها عبارتند از:
dword: برای یک ارزش DWORD
hex(b: برای یک ارزش QWORD
hex: برای یک ارزش باینری
(hex(2: برای یک ارزش expandable string
(hex(7: برای یک ارزش multistring
SettngValue: این ارزش تنظیم است که شما آن را بصورت زیر وارد می کنید:
String: ارزش را در بین دو علامت نقل قول (“) قرار دهید.
DWORD: یک ارزش DWORD هشت رقمی را وارد کنید.
QWORD: هشت جفت عد هگزادسیمال دورقمی را وارد کنید که با ویرگول (,) از یکدیگر جدا شده اند و از زوج هایی با بالاترین ترتیب تا زوج هایی با پائین ترین ترتیب ردیف شده اند. مثلا برای وارد کردن ارزش QWORD معادل ۱۲۳۴۵۶۷۸۹abcd، شما باید از ارزش زیر استفاده کنید:
cd,ab,89,67,45,23,0,1,00
Binary: ارزش باینری را به صورت مجموعه ای از اعداد هگزادسیمال دو رقمی وارد کنید که در آن هرعدد با یک ویرگول از دیگری جدا شده است.
Expandable string: هر کاراکتر را به معادل هگزادسیمال آن تبدیل کرده و سپس ارزش را بصورت مجموعه ای از اعداد هگزادسیمال دورقمی که در آن هرعدد با ویرگول از دیگری جدا شده و هر یک از کاراکترها با ۰۰ از دیگری جدا گردیده، وارد کنید.
Multistring: هر کاراکتر را به معادل هگزادسیمال آن تبدیل کرده و سپس ارزش را بصورت مجموعه ای از اعداد هگزادسیمال دورقمی که در آن هر عدد با ویرگول از دیگری جدا شده، هر یک از کاراکترها با ۰۰ از دیگری جدا گردیده، و هر رشته با hex00) space) از دیگری جدا شده است، وارد کنید.
برای حذف یک تنظیم با استفاده از یک فایل reg می توانید ارزش آن را بصورت یک خط فاصله (-) وارد کنید. به عنوان نمونه می توانید به مثال زیر توجه نمایید:
Windows Registry Editor Version 5,00 [HKEY_CURRENT_USERTest] “BinarySetting”=-
برای حذف یک کلید، یک خط فاصله را به ابتدای نام آن اضافه کنید، مانند مثال زیر:
Windows Registry Editor Version 5,00 [HKEY_CURRNT_USERTest-]

تغییر نام یک کلید یا تنظیم

شما غالبا نیازی به تغییر نام کلیدها و یا تنظیمات موجود ندارید. با این حال اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، مراحل زیر را دنبال کنید:
در Registry Editor کلید یا تنظیم مورد نظر را یافته و آن را انتخاب کنید.
از منوی Edit گزینه Rename را انتخاب کرده و یا کلید F2 را فشار دهید.
نام کلید یا تنظیم را ویرایش نموده و سپس کلید Enter را فشار دهید.
فقط نام کلیدها و یا تنظیماتی را تغییر دهید که خودتان آنها را ایجاد کرده اید. اگر نام کلید یا تنظیم دیگری را تغییر دهید، ممکن است Windows7 قادر به ادامه صحیح کار خود نباشد.

ایجاد یک کلید یا تنظیم جدید

بسیاری از سفارشی سازی های مبتنی بر رجیستری با یک تنظیم و یا کلید موجود سروکار ندارند. در مقابل، شما باید یک کلید یا تنظیم جدید را ایجاد کنید. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال نمایید:
در Registry Editor کلیدی که می خواهید یک کلید فرعی یا تنظیم جدید را در آن ایجاد کنید، انتخاب نمایید.
از منوی Edit بر روی گزینه New کلیک کنید (شما همچنین می توانید در یک فضای خالی از Settings pane کلیک راست نموده و سپس گزینه New را انتخاب کنید). به این ترتیب یک منوی فرعی ظاهر خواهد شد.
اگر در حال ایجاد یک کلید جدید هستید، فرمان Key را انتخاب کنید. در غیر این صورت، فرمانی را انتخاب نمایید که با نوع تنظیمات مورد نیاز شما مطابقت دارد: String Value Binary Value, DWORD Value, Multi-String Value و یا Expandable String Value.
یک نام را برای کلید یا تنظیم جدید وارد کنید.
کلید Enter را فشار دهید.

http://www.sibdownload.com/wp-content/uploads/2010/10/windows-7-sp1.jpg

مراحل حذف یک کلید

در اینجا مراحلی که باید برای حذف یک کلید یا تنظیم دنبال نمایید را ذکر می کنیم:
در Registry Editor کلید یا تنظیمی که می خواهید حذف گردد را انتخاب نمایید.

از منوی Edit گزینه Delete را انتخاب کرده و یا کلید Delete را بر روی صفحه کلید خود فشار دهید. Registry Editor از شما خواهد پرسید که آیا از انجام این کار اطمینان دارید یا خیر.
بر روی Yes کلیک نمایید.
باز هم برای اجتناب از مشکلات، شما صرفا باید کلیدها و یا تنظیماتی را حذف نمایید که خودتان آنها را ایجاد کرده اید. اگر در مورد حذف یک تنظیم اطمینان ندارید، تغییر نام آن را امتحان کنید. اگر با مشکلی مواجه شدید، می توانید تنظیم را به نام اصلی خود برگردانید.

به کجا باید برویم

رجیستری حاوی تنها پنج کلید ریشه ای است؛ اما صدها کلید فرعی را در برمی گیرد. این واقعیت که بعضی از کلیدهای ریشه ای کپی هایی (Alias) برای کلیدهای فرعی در یک شاخه متفاوت هستند، تنها بر این سردرگمی می افزاید. اگر بدانید که باید دقیقا به کجا بروید، سلسله مراتب درختواره Registry Editor، یک شیوه قابل قبول برای رسیدن به آن محل خواهد بود. با این حال، اگر مطمئن نباشید که یک کلید فرعی یا تنظیم بخصوص در کجا قرار دارد، ممکن است تمام روز را برای گردش در پیچ و خم های تو در توی رجیستری صرف کنید.
به منظور کمک به شما برای رسیدن به محلی که می خواهید بروید، Registry Editor دارای یک ویژگی Find است که به شما امکان می دهد تا به جستجوی کلیدها، تنظیمات و یا ارزش ها بپردازید. نحوه انجام این کار به ترتیب زیر است:
در Keys pane, Computer را در بالای درختواره انتخاب کنید (مگر آنکه مطمئن باشید که کدام کلید ریشه ای حاوی ارزش مورد نظر شما است. در این صورت می توانید کلید ریشه ای مقتضی را انتخاب نمایید).
از منوی Edit گزینه Find را انتخاب نموده و یا ترکیب کلیدهای Ctrl+F را فشار دهید. به این ترتیب Registry Editor حعبه محاوره ای Find را نمایش خواهد داد که در شکل [۹] نشان داده شده است.
از فیلد متنی Find What برای وارد کردن رشته جستجوی خود استفاده نمایید. شما می توانید عبارات و یا رشته های نصفه را وارد کنید تا شانس خود را برای یافتن یک انطباق افزایش دهید.
در بخش Look at، عناصری که می خواهید مورد جستجو قرار گیرند را فعال کنید. برای اکثر جستجوها، بهتر است هر سه گزینه را فعال نمایید.
اگر می خواهید تنها ورودی هایی را پیدا کنید که دقیقا با متن جستجوی شما مطابقت دارند، گزینه Match Whole String Only را فعال کنید.
بر روی کلید Find Next کلیک نمایید تا Registry Editor اولین انطباق را بصورت برجسته (Highlighted) نمایش دهد.
اگر این انطباق مورد نظر شما نبوده است، از منوی Edit گزینه Find Next را انتخاب کرده و یا کلید F3 را فشار دهید تا کلید یا تنظیم مورد نظر خود را بیابید.
هنگامی که Registry Editor یک انطباق را پیدا می کند، کلید یا تنظیم مقتضی را نمایش می دهد. توجه داشته باشید که اگر ارزش منطبق یک ارزش داده یا نام تنظیم باشد، ویژگی Find کلید جاری را برجسته نخواهد کرد. این وضعیت تا حدودی گیج کننده است اما به یاد داشته باشید که کلید جاری همیشه در پائین Keys Pane ظاهر می شود.

دیدگاه خود را بنویسید