Belkin-SuperSpeed-USB-3

USB نخستین بار در سال ۱۹۹۵ به دنیا معرفی شد؛ از آن زمان تاکنون دو نسل از این تکنولوژی با نامهای USB 1 و USB 2.0 در قطعات و دستگاههای الکترونیکی به کار گرفته شده است. در سالهای اخیر، مشخصات نسخه سوم این تکنولوژی معرفی شد و از سال ۲۰۱۱ به طور رسمی، روی قطعات و دستگاههای مختلف استفاده شد. ما امروز شما را با تاریخچه ای از USB، تفاوتهای فنی بین گونه های مختلف آن و همچنین آینده این تکنولوژی آشنا خواهیم کرد.

در طی ۱۴ سال گذشته ، درگاه انتقال داده جهانی (Universal Serial Bus) یا همان USB تبدیل به رابطی استاندارد برای اتصال دستگاه های مختلف الکترونیکی به کامپیوتر شده است. فرقی نمی کند که این دستگاه یک دیسک سخت خارجی ، دوربین دیجیتال ، ماوس ، چاپگر و یا اسکنر باشد، زیرا اتصال فیزیکی به منظور انتقال اطلاعات بین دستگاهها به طور کلی توسط کابلی با پورت یواس بی انجام

می پذیرد. این رابط در واقع یک رابط پذیرفته شده در مقیاس جهانی است.Belkin-SuperSpeed-USB-2


تکنولوژی یواس بی از سال ۱۹۹۳ در حال توسعه بوده است. اولین نسخه یو اس بی با نام USB 1.0 به طور رسمی در سال ۱۹۹۶ معرفی شد. این استاندارد سرعت کمی در انتقال اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر داشت( نرخ انتقال کم سرعت ۱٫۵ مگابیت/ ثانیه برای ساب کانال کیبورد ها و ماوس ها ، و کانال پر سرعت ۱۲ مگابیت/ ثانیه). یواس بی ۲٫۰ که در سال ۲۰۰۱ آمد ، انقلابی در سرعت انتقال دیتا صورت گرفت با حداکثر سرعت باور نکردنی و سرسام اور ۴۸۰ مگابیت/ ثانیه.(عدد ۴۸۰ را با ۱۲ مقایسه کنید!) و پس از وقفه ای ۹ ساله در سال ۲۰۱۰ ، یواس بی ۳٫۰ سرانجام به بازار عرضه شد..

USB مخفف Universal Serial Bus بوده که به تعبیری یک مسیر برای انتقال اطلاعات به صورت سری است. USB قادر است دستگاههای جانبی مختلف مثل پرینتر، اسکنر، ماوس و بسیاری از دستگاههای دیگر را به کامپیوتر متصل کند. این تکنولوژی از یک رابط با پورت استاندارد برای اتصال این دستگاهها استفاده کرده که بر مبنای قابلیت Plug and Play کار میکند. قابلیت اتصال و اجرا، نیاز به راه اندازی مجدد سیستم عامل هنگام وصل کردن دستگاهها به پورت USB را به طور کامل از بین میبرد.
USB مزایای زیادی چون مصرف انرژی کمتر و سرعت انتقال بالاتر نسبت به سایر رابطهای انتقالی دارد که باعث کاربرد گسترده آن در بسیاری از دستگاههای الکترونیکی شده است.
پیشتر اشاره شد که تکنولوژی USB دارای چندین نسخه است. زیر شاخه های نسل اول، معمولا با USB 1.x نمایش داده میشوند که دارای سرعت کمتری نسبت به نسل دوم تکنولوژی یعنی USB 2.0 دارند. در کامپیوترهای امروزی، پورت هایUSB معمولا توسط چیپست مادربورد فراهم میشود. به طور معمول، کنترلر USB در دل پل جنوبی تعبیه شده که تعداد پورتهای USB مشخص را در اختیار کاربر قرار میدهد.
مادربوردهای امروزی، معمولا ترکیبی از پورتهایUSB نسل اول و دوم را با خود به همراه دارند. در محیط ویندوز و در پنجره Device Manager، کنترلرهای نسل دوم USB معمولا با عبارت Enhanced نامگذاری میشوند.
پورتهای USB جدیدتر، با پورتهای نسلهای قدیمیتر این تکنولوژی سازگار هستند. (Backward compatible) به همین دلیل است که شما میتوانید یک فلش دیسک که از رابط USB 2.0 استفاده میکند به یک پورت USB نسل اول وصل کنید. البته در این صورت در محیط ویندوز حتما با پیغامی مبنی بر کار نکردن فلش دیسک با حداکثر سرعت خود، مواجه خواهید شد.
مهمترین تفاوتهای موجود بین نسلهای مختلف USB به سرعت انتقال اطلاعات برمیگردد درگونههای مختلف نسل اول (USB 1.x) سرعت انتقال بین ۵/۱ تا حداکثر ۱۲ مگابیت در ثانیه است. سرعت انتقال اطلاعات در نسل دوم USB جهش بزرگی داشته و به حداکثر ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه رسیده است. همزمان با عرضه USB 2.0 یک اتصالگر USB کوچک بانام Mini B و پورت متناسب با آن نیز معرفی شد که در پخش کنندههای موسیقی، گوشیهای تلفن همراه و برخی دستگاههای الکترونیکی کوچک، کاربرد گسترده ای پیدا کرد.
سرعتهایی که در بالا برای درگاههای USB برشمردیم، حداکثر سرعتهای قابل دستیابی و به نوعی حداکثر سرعت تئوری هستند. بسته به نوع دستگاههایی که رابط USB برای آن تعبیه میشود پهنای باند استفاده شده توسط رابط USB، معمولا بسیار کمتر از مقادیر تئوری خواهد بود.
تحقیق، توسعه و پیشبرد تکنولوژی USB توسط گروهی با نام USB- IF صورت میگیرد. این گروه متشکل از شرکتهای اصلی دخیل در پیدایش USB مثل اینتل، اچ پی و مایکروسافت است. ثبت و معرفی نسلهای جدید این تکنولوژی و تنظیم مشخصات فنی و ویژگیهای تکنولوژی بر عهده این گروه است.

Belkin-SuperSpeed-USB-9
نسخه ۰/۱ از تکنولوژی USB در سال ۱۹۹۸ با نسخه ۱/۱ آن جایگزین شد. در کامپیوترهای شخصی، اولین تلاشها برای به کارگیری USB، جایگزینی رابط PS/2 برای ماوس و کیبورد با نوع USB آن بود. این روزها اکثر ماوس و کیبوردها با رابط USB به کامپیوتر وصل میشوند. برای پرینترها، حرکت به سمت USB یک استراتژی حیاتی به شمار میآمد چرا که امکان ارسال اطلاعات حجیمتری به پرینتر را فراهم میکرد.
به عقیده بسیاری، استفاده انحصاری اپل از USB رویiMAC ها در سال ۱۹۹۸، محکمترین گام برای عمومی کردن استفاده از این تکنولوژی به حساب میآید.
بد نیست بدانید که از نظر تئوری میتوانید تا ۱۲۷ دستگاه را به یک پورت USB متصل کنید برای امتحان این قابلیت میتوانید از چندین هاب USB به صورت پی در پی استفاده کنید تا تعداد دستگاههای اتصالی به ۱۲۷ عدد روی یک پورت USB برسد. البته برای این کار مادربورد سیستم شما باید بتواند برق کافی را برای اتصال این ۱۲۷ دستگاه را در اختیار یک پورت USB قرار دهد.
تکنولوژی USB از مسیرهایی شبیه خط لوله برای انتقال اطلاعات بین دستگاههای جانبی و کامپیوتر استفاده میکند؛ این لوله اطلاعات را تنها در یک جهت منتقل میکنند ۱۶ لوله برای بردن اطلاعات به کنترلر و ۱۶ لوله نیز برای خارج کردن اطلاعات از آن به کار میرود.
در نسخه های ابتدایی تکنولوژی USB، دو استاندارد برای کنترلرهای میزبان دستگاههای خارجی رایج بود. محصول اینتل در این قسمت، استاندارد UHCI بود که با عرضه نسل دوم تکنولوژی USB، با استاندارد جدیدتر EHCI جایگزین شد.
از آنجائیکه دو استاندارد موجود برای کنترلرهای نسل اول USB، دارای تفاوتهایی بودند و سازندگان قطعات الکترونیکی را در به کارگیری از USB 1.x دچار مشکل کرده گروهUSB -IF اعلام کرد که تکنولوژی USB 2.0 تنها از یک استاندارد برای کنترلر میزبان استفاده خواهدکرد.
تکنولوژی USB یک شکل پیشرفته و جذاب برای انتقال بدون سیم اطلاعات تحت استاندارد USB 2.0 با نام WUSB نیز دارد. متاسفانه سازندگان دستگاههای الکترونیکی و قطعات کامپیوتری، WUSB را به طور گسترده به کار نگرفتهاند به همین دلیل ممکن است نام آن برای خیلیها نا آشنا باشد.Belkin-SuperSpeed-USB-4
WUSB از امواج رادیوئی باپهنای باند بسیار بالا برای انتقال بدون سیم اطلاعات استفاده میکند. WUSB به گونهای طراحی شده که سرعت و امنیت در انتقال اطلاعات بین دستگاهها، همزمان رعایت شود.
WUSB از لحاظ تئوری همانند USB 2.0 توانایی انتقال اطلاعات با سرعت حداکثر ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه را دارد. برای رسیدن به حداکثر کارآیی در این تکنولوژی بهتر است دستگاههایی که قرار است به هم متصل شوند، درمحدوده حداکثر ۱۰ متری یکدیگر باشند. در عمل و کاربردهای رایج، در فواصل کوتاه سرعت انتقال اطلاعات بین ۵۰ تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه قابل دسترسی است، ضمن اینکه با افزایش فاصله، این سرعت معمولا کاهش مییابد.
طبق اطلاعات موجود، سرعت انتقال اطلاعات در نسل سوم تکنولوژی، بیش از ۱۰ برابر حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در USB 2.0 است. به این ترتیب حداکثر سرعت تئوری برای رابط USB 3.0 به بیش از ۸/۴ گیگابیت در ثانیه و یا به عبارتی ۶۰۰ مگابایت در ثانیه خواهد رسید. این پیشرفت در سرعت انتقال دادهها، قطعا گره از کار بسیاری از کاربران و دستگاههای قابل حمل مثل هارددیسکهای اکسترنال و دیسکهای فلش باز خواهد کرد. ضمن اینکه راه برای توسعه هارددیسکهای خارجی از نوع جامد(SSD) را نیز فراهم میکند.
USB 3.0 علاوه بر سرعت بالاتر درانتقال دادهها، مدیریت توان پیشرفته هم دارد. پورتهای USB 3.0 توانایی فراهم کردن جریان برق و در نتیجه توان الکتریکی بالاتری برای دستگاههای اتصالی دارند. به علاوه در این تکنولوژی صرفهجویی در مصرف انرژی دستگاههای اتصالی نیز به شکل بهینهتری انجام میگیرد و در صورت عدم استفاده از دستگاه متصل شده به پورت USB 3.0 وضعیت صرفه جویی به طور خودکار فعال خواهد شد.
اتصالگرها و پورتهای استفاده شده در USB 3.0 نیز نسبت به گونه های قبلی تکنولوژی تغییراتی داشته ولی کماکان با نسخه های قبلی کاملا سازگار است.
اگرچه به نظر میرسد USB 2.0 بتواند حداقل تا ۵ سال دیگر دوام بیاورد ولی USB 3.0 تمام پتانسیلهای لازم برای جایگزین کردن USB 2.0 را دارد. سرعت انتقال بالای اطلاعات و کنترل توان مصرفی مناسب، USB.3 را برای دستگاههای قابل حمل و کوچک بسیار ایدهآل ساخته است؛ مصرف انرژی در دستگاههای قابل حمل یک فاکتور بسیار تاثیرگذار بوده و به کارگیری تکنولوژیهای جدید برای کاهش مصرف انرژی، مطلوب اینگونه دستگاهها خواهد بود.Belkin-SuperSpeed-USB-8

 

مزیتهای USB.3
تعدادی از تغییرات در تکنولوژی USB.3 اجرا شده تا خواسته های رو به افزایش دستگاه های خارجی متصل شونده به رایانه ها را برآورده کند. در اینجا مروری سریع بر فن آوری یواس بی خواهیم داشت :
سرعت انتقال دیتا
این رابط کاربری جدید با سرعت فوق العاده زیادش نرخ انتقال واقعی حدود ۳۲۰۰ مگابیت بر ثانیه (یا ۳٫۲ گیگابیت بر ثانیه) را برای انتقال دیتا فراهم می کند. البته از نظر تئوری نرخ سیگنالینگ به میزان ۴٫۸ گیگابیت بر ثانیه است.
برای پی بردن به کارایی USB 3.0 تنها کافی است نگاهی به تفاوت زمانی کپی یک فیلم HD با حجم ۲۵ گیگابایت توسط انواع مختلف USB بیاندازید:

با USB 1.1 حدود ۹٫۳ ساعت
با USB 2.0 حدود ۱۴ دقیقه
با USB 3.0 حدود ۷۰ ثانیه

انتقال دیتا
USB.3 تکنولوژی انتقال داده های کامل دوبلکس را برای اولین بار معرفی کرده است. دو خط از ۵ خط برای ارسال اطلاعات محفوظ است ، در حالی که سه تای دیگر به دریافت داده ها اختصاص داده شده است ، بدین معنی که یواس بی ۳٫۰ قادر به خواندن و نوشتن داده ها به طور همزمان در سرعت کامل است.درحالی که در مشخصات USB.2 از تکنولوژی انتقال دو جهته داده ها (bi-directional data transfer) پشتیبانی نمی شد.Belkin-SuperSpeed-USB-6

 

قدرت
میزان توان ذخیره انرژی به ۱۵۰ آمپر برای هر واحد افزایش یافته و یک دستگاه پیکربندی شده بر اساس یو اس بی ۳٫۰ میتواند توسط حداکثر ۶ واحد شارژ شود ، که می شود شدت جریان ۹۰۰ میلی آمپر. این میزان جریان گرفته شده ۸۰ ٪ بیش از USB.2 بوده و منجر به زمان بسیار کوتاه تر شارژ یک دستگاه از طریق یو اس بی و یا تأمین انرژی بیش از ۴ دستگاه به طور همزمان از یک هاب می شود. علاوه بر این ، حداقل ولتاژ عامل دستگاه از ۴٫۴ ولت به ۴ کاهش یافته ، که موجب صرفه جویی در انرژی برق مصرفی می شود.

مدیریت مصرف انرژی
USB.3 قاعده مصرف از تمام دستگاه های متصل به یک هاب (اصطلاحا device polling) را که در یو اس بی ۲٫۰ وجود داشت منسوخ کرده،و پروتکل قطع ارتباط با دستگاه های بی مصرف(interrupt-driven protocol) جایگزین کرده. در نتیجه ، دستگاه هایی که هم اکنون توسط یو اس بی به دستگاه رایانه متصل اند اما هیچ کاربردی ندارند، قادر به تخلیه قدرت نیستند زیرا نیاز به سیگنالی از دستگاه برای شروع انتقال داده ها دارند. در USB.2 کنترل کننده میزبان دائما مشغول بررسی ارتباط های فعال بود، که سبب می شد به آرامی قدرتش تخلیه شود. به طور خلاصه USB.3 سه حالت بیکار(idle) ، خواب (sleep) ، و تعلیق (suspend) دارد و همچنین از حالت های link-, device-, و function-level برای مدیریت قدرت بهره مند است .

ظاهر فیزیکی
مشخصاتی که در بالا شرح داده شد در ظاهر فیزیکی USB.3 ، تغییراتی ایجاد کرده اند. در حالی که کابلی که قبلا هم از ان نام بردیم ضخیم تر شده ، زیرا حاوی ۴ سیم بیش از USB.2 است، به نظر می رسد این مورد هم اکنون مساله مهم نیست.بلکه مزیت اصلی شیوه نصب ان است که، به سادگی سبب اتصال دستگاه و پورت USB.3 می شود. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده پورت اتصال دهنده شامل مجموعه ای از اتصالات اضافی است.Belkin-SuperSpeed-USB-7

سازگاری
USB.3 سازگار USB.2 است. بنابراین چه شما دستگاه جدیدی با USB.3 بخرید یا کامپیوتر جدیدی که از USB.3 پشتیبانی می کند تهیه کنید، سخت افزار های قدیمی شما قادر خواهند بود تا با رابط کاربری جدید ارتباط برقرار کند. طبیعی است که در این حالت، USB.3 سرعتی در حد USB.2 خواهد داشت. با این حال ، شما قادر به استفاده از کابل USB.3 برای وصل کردن آن به دستگاه USB.2 نخواهید بود(به دلیل شکل ظاهری کابل و پورت USB.3)

نرخ انتقال دیتا
تا حالا شرط می بندم این سرعت های مگا بیت و گیگا بیت بر ثانیه بالا که در مورد USB.3 ذکر شده همه شما را شگفت زده کرده، اما در حقیقت این اعداد چه معنیی میدهد؟ خوب ، اجازه دهید من برای شما یک مثال بزنم. USB.3 شما می توانید یک فایل ۱۰ گیگابایتی را از کامپیوتر خود به درایو خارجی (مثل فلش مموری یا هارد اکسترنال با پورت USB.3) با صرق زمانی در حدود ۲۵ ثانیه انتقال دهید. با USB.2 این امر بیش از ۵ دقیقه (۳۰۰ ثانیه) وقت خواهد گرفت!

دستگاه هایی از USB.3 بیشتر بهره می برند که در حال حاضر دارای سرعت انتقال دیتای بیشتر از USB.2 هستند، از جمله وب کم های HD ، درایو های بلو ری ، یا بعضی هارد های اکسترنال.Belkin-SuperSpeed-USB-1

 

پیش از این مشخص شده بود که ویندوز ویستا ، ویندوز ۷ ، و لینوکس از USB.3 پشتیبانی می کنند. انتظار مک نیز این رویه را دنبال کند. با توجه به سن بالای ویندوز ایکس پی ، احتمال نمی رود مایکروسافت یک بروز رسانی برای این ویندوز برای پشتیبانی از این رابط کاربری جدید منشر سازد.

معایب USB.3
1.حداکثر طول کابلی که USB.3 پشتیبانی می کند به حدود ۳ متر کاهش یافته ، در حالی که در USB.2 این عدد ۵ متر بود. با این حال ، با استفاده از هاب ، حداکثر طول می تواند به ۱۸ متر افزایش پیدا کند.

۲٫طبیعتا همه دستگاه های الکترونیکی قادر به استفاده از حداکثر سرعت ارائه شده در USB.3 نخواهند بود. به عنوان مثال دیسک های سخت مغناطیسی ، توسط دور در دقیقه (RPM) گردش درایو خود و سرعت مربوط به خواندن / نوشتن محدود شده اند. از این رو USB.3 زیبایی کامل خود را تا زمانی که کامپیوترها به طور پیش فرض مجهز به سخت افزار سریعتری ، مانند درایوهای حالت جامد (SSD) نشوند به ما آشکارا نشان نخواهد داد. اما همه ما می دانیم که ذات آی تی پیشرفت های سریع و انقلابی است. کافیست فقط یک یا دو سال صبر کنید تا قادر باشید به طور کامل از قدرت USB.3 بهره مند شوید.Belkin-SuperSpeed-USB-5

آینده USB.3
از زمان ارائه تکنولوژی جدید USB 3.0 تاکنون حدود ۱۰۰ میلیون محصول با استفاده از این تکنولوژی پرسرعت ارتباطی به بازار آمده است با وجود اینکه سال ۲۰۱۰ سال ورود این محصول به بازار بوده است ولی سال توفیق این تکنولوژی مخصوصا محصولات موبایل سال ۲۰۱۱ بود.
همانطور که می دانیم USB یکی از تکنولوژی های ارتباطی پرطرفداری است که بسیاری از لوازم دیجیتال مانند PC، تبلت، پرینتر و موبایل های هوشمند از آن می کنند. SuperSpeed که نام تجاری USB 3.0 است در حدود ۱۰ برابر سرعت بیشتری نسبت به USB 2.0 دارند.
در سال گذشته محصولات سری A شرکت AMD،لپ تاپهایی را به بازار فرستاد که بر روی پردازنده های آنها قابلیت USB 3.0 بصورت built-in تعبیه شده بود.
این روند را در سال ۲۰۱۲ با پردازنده های شرکت اینتل نیز دنبال خواهیم کرد. البته این تکنولوژی بر روی چیپ های مدل Ivy Bridge قرار دارد. یکی از دلایل سرعت کمتر این شرکت در ارائه این محصول، همکاری آنها با شرکت اپل بر روی یک تکنولوژی پرسرعت دیگر به نام Thunderbolt می باشد.

موبایل ها نیز یکی از پرمصرف ترین محصولاتی هستند که از USB برای ارتباطات خود استفاده می کنند. بر اساس گزارش های رسیده در حدود ۱٫۲ بیلیون موبایل از USB استفاده می کنند. البته SuperSpeed تا سال ۲۰۱۳ بر روی آنها قرار نخواهد گرفت ولی از مدل بهینه شده آن با نام micro-USB استفاده خواهند کرد. قطعا آینده از آن USB.3 خواهد بود.

۳ دیدگاه به ثبت رسیده است .

  1. آشنا می‌گه:

    با سلام … من یک هارد جدید خریدم که با تکنولوژی یو اس بی ۳ کار می کنه اما شکل ظاهری کابلش ( طرفی که به کیس وصل میشه عین کابل های قدیمی هست ) اما طرفی که به هارد وصل میشه یک شکل دیگر هست و معلوم هست که با حد اکثر سرعت کار نمی کنه و در انتقال فایل ها کمی سرعتش کمتر هست البته در متن نوشتید که فرق سرعت یو اس بی ۲ با یو اس بی ۳ چقدر هست! من این تفاوت سرعت را به عینه مشاهده کردم … فقط خواستم بنویسم که با اینکه نوشتید سرعت فعل و لنفعالات در بخش آی تی زیاد هست اما این کار مستلزم هزینه زیاد هست که از دست هر کسی بر نمی یاد که هر دو سه ماه یکبار سیستمش را آپ دیت کنه ….

  2. امیر می‌گه:

    مطلب جالبی بود استفاده کردم

دیدگاه خود را بنویسید