این روزها ۳ یا ۴گیگابایت رم، جزو امکانات رایج و معمولی لپ‌تاپ‌ها محسوب می‌شود. لپ‌تاپ‌ها همانندکامپیوترهای دسکتاپ از تمام مزایایی که برای رم زیاد برشمرده شد بهره می‌برند ولیهدف اصلی در انتخاب رم بالا برای لپ‌تاپ، جلوگیری از افت کارآیی آن است. بد نیستبدانید که هارددیسک‌هایی که روی لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شوند، حداقل ۵۰ درصد ازهارددیسک‌های رایج روی کامپیوترهای دسکتاپ کندتر هستند و به همین دلیل در لپ‌تاپ‌هاباید تا حد امکان از فعالیت هارددیسک جلوگیری شود.

http://www.parsnaz.ir/upload/4/0.248417001308143805_parsnaz_ir.jpg

ساده ترین و کمهزینه‌ترین راه‌حل مقابله با این مشکل بالا بردن حجم رم برای کاهش استفاده از فایل swap و استفاده بیشتر وکارآتر از قابلیت superfetch است.

لپ‌تاپ‌هایی که به همراه سیستم‌عامل ۶۴ بیتی عرضه می‌شوند معمولا تمامی درایورهای ۶۴ بیتی را به همراه خود دارند با این حال کماکان برخی ناسازگاری‌ها در بخش ذخیره‌کننده‌ها وجود دارد کهباید مورد توجه بیشتری قرار گیرند البته ما به دلیل کمبود فضا قصد نداریم وارد اینمقوله شویم ولی در آینده حتما به این موضوع خواهیم پرداخت.

جمع بندی

- کیت‌های حافظه ۴ گیگابایتی و حجیم‌تر، کمک زیادی به افزایش سرعتسیستم شما می‌کند استفاده کمتر از فایل swap و تمایل بیشتر به سمت superfetch درویندوز ویستا و ویندوز ۷، نتیجه استفاده از رم بیشتر است.

- به حرفه‌ای‌هاتوصیه می‌شود که حتما به سمت سیستم‌عامل های ۶۴ بیتی حرکت کنند حتی اگر لازم باشندبرخی از قطعات جانبی قدیمی سیستم را تعویض کنند.

- در لپ‌تاپ‌ها، سیستم‌عامل ۶۴ بیتی تفاوت قابل ملاحظه‌ای ایجاد نمی‌کند چرا که حداکثر حجم رم نصب شده رویلپ‌تاپ‌ها، معمولا ۴ گیگابایت است با این وجود، اگر مشکل سازگاری درایورها وجودنداشته باشد باز هم توصیه می‌شود برای استفاده از تمام حافظه رم، سراغ راه حل ۶۴بیتی بروید.

- برای کامپیوترها و قطعات جدید، معمولا مشکل وجود درایور ۶۴بیتی وجود ندارد و جای نگرانی وجود نخواهد داشت ولی برای سیستم‌ها و قطعاتقدیمی‌تر، بهتر است ابتدا از سازگاری درایورها اطمینان حاصل کنید و بعد به نصبسیستم‌عامل ۶۴ بیتی بپردازید.
هفته نامه عصر ارتباط

دیدگاه خود را بنویسید