چند سال پیش و در زمان ارائه ویندوز ویستا، شرکت مایکروسافت دو نسخه متفاوت از آن را با عنوان‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی ارائه کرد. در آن زمان این موضوع چندان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت اما پس از ارائه نسخه‌های مختلف ویندوز هفت و استقبال بسیار خوب کاربران از آن، توجه به تفاوت‌های نسخه‌های مختلف این سیستم‌عامل افزایش یافته است و اولین سوالی که در ذهن کاربران ایجاد می‌شود این است: کدام را نصب کنم، ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی؟. در این هفته قصد داریم تا به زبان ساده تفاوت‌های موجود در این دو نسخه را به شما مخاطبان عزیز آموزش دهیم.

http://www.dl.khobdownload.com/images/Microsoft.Windows.7.Ultimate.SP1.x86.Integrated.February.2012(www.khobdownload.com).jpg

تفاوت میزان آدرس‌دهی

به دلیل آن‌که توضیحات در این رابطه کمی تخصصی است، اشاره مختصری به آن می‌کنیم تا با کلیت آن آشنا شوید. در ویندوز ۶۴ بیتی، از آدرس‌دهی‌ها و محاسبات ۶۴ بیتی استفاده می‌شود. بنابراین میزان حافظه قابل استفاده در این نسخه افزایش می‌یابد اما در ویندوز ۳۲ بیتی میزان مورد نظر برای محاسبات و آدرس‌دهی به ۳۲ بیت می‌رسد. همین امر باعث می‌شود تا حداکثر میزان استفاده از حافظه RAM به ۴ گیگابایت محدود شود که البته بخشی از حافظه نیز به عنوان حافظه گرافیکی و حافظه مورد نیاز سیستم‌عامل مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین در بهترین حالت چیزی نزدیک به ۳٫۵ گیگابایت از رم سیستم شما قابل استفاده خواهد بود حتی اگر ظرفیت آن ۶ گیگابایت یا بیشتر باشد. در حالی که در ویندوز ۶۴ بیتی این میزان تا ۱۶ گیگابایت قابل ارتقاء است.

از ویندوز ۶۴ بیتی استفاده کنیم؟

از لحاظ منطقی استفاده از ویندوز ۶۴بیتی مناسبت‌تر به نظر می‌رسد زیرا علاوه بر توانایی اجرای تمامی نرم‌افزارهای ۶۴ بیتی، بسیاری از نرم‌افزارهای ۳۲ بیتی را نیز پوشش می‌دهد اما استفاده از این سیستم‌عامل نیازمند توجه به ۲ نکته است. نکته اول آن که پردازنده رایانه سیستم شما امکان بهره‌گیری از سیستم‌عامل ۶۴ بیتی را داشته باشد و دوم آن که قابلیت ارتقاء نرم‌افزاری سایر سخت‌افزارهای فعلی سیستم شما به ۶۴ بیتی نیز توسط شرکت سازنده در نظر گرفته شده باشد.

قدم اول پردازنده

در صورتی که شما از سیستم‌عامل ۶۴ بیتی استفاده کنید اما امکان بهره‌گیری از آن در پردازنده سیستم وجود نداشته باشد، تفاوتی در عملکرد سیستم مشاهده نخواهد شد. مشخص شدن نوع پردازنده در ویندوز هفت به این صورت است. ابتدا به کنترل پنل و سپس قسمت Performance Information and Tools بروید. در صفحه باز شده بخشی را با عنوان View and Print Detailed Performance and System Information را مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید. پنجره جدیدی باز می‌شود. در این پنجره به اطلاعات درج شده در قسمت System توجه کنید. در صورتی که ویندوز فعلی شما ۳۲ بیتی باشد، گزینه‌ای در انتهای این قسمت وجود دارد که قابلیت ارتقاء آن به ۶۴ بیتی را با Yes و یا No مشخص می‌کند. اما راه دیگری نیز برای مشخص شدن چند بیتی بودن پردازنده وجود دارد. برای این کار باید به رجیستری ویندوز مراجعه کنید. پنچره Run را با زدن کلیدهای Windows+R باز کرده و عبارت Regedit را تایپ کنید. با ورود به رجیستری به قسمت HKEY-LOCAL-MCHINE، سپس HARDWARE، در ادامه DESCRIPTION، پس از آن SYSTEM، سپس CentralProcessor و در نهایت پوشه زیرشاخه آن (برحسب تعداد هسته پردازنده متفاوت است) مراجعه کنید. حال در پنجره سمت راست اطلاعات مربوط به پردازنده شما قابل مشاهده است. در خط ششم، عبارت Identifier را مشاهده خواهید کرد که در مقابل آن و در ردیف Data نام و چندبیتی بودن پردازنده درج شده است. به عنوان مثال عبارت Intel64 بیان‌گر پردازنده ۶۴ بیتی است و می‌توانید از سیستم‌عامل ۶۴ بیتی به‌خوبی بهره ببرید.

قدم دوم سخت‌افزار

مشکل دیگر این است که هنوز برخی از شرکت‌های سازنده سخت‌افزار، درایورهای راه‌انداز ۶۴ بیتی را برای محصولات قدیمی خود ارائه نکرده‌اند. بنابراین نصب نبودن درایورهای سخت‌افزاری مناسب در سیستم‌عامل ۶۴ بیتی سبب می‌شود که سیستم شما کارآیی واقعی خود را نداشته باشد. بهتر است که قبل از نصب سیستم‌عامل ۶۴ بیتی وجود درایورهای ۶۴ بیتی سخت‌افزار خود را بررسی کنید. این کار را می‌توانید با مراجعه به سایت شرکت سازنده سخت‌افزار و یا آدرس زیر انجام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید