این مقاله کوتاه شاید در نظر اول خیلی ابتدایی بنظر برسد اما برای کسانی  که همیشه کیس کامپیوترشان زیر میزشان بوده و کمتر با آن آشنا هستند مفید خواهد بود…
 
Main board
          مادر بورد یا برد اصلی (به انگلیسی: Main board) تخته مدار الکتریکی است که بخش‌های گوناگون کامپیوتر مانند واحد پردازنده مرکزی، حافظه دسترسی تصادفی (RAM) و … بر روی آن سوار می‌شوند و بلاک‌های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیر بایوس (BIOS) قرار گرفته‌اند. همچنین شاید بتوان مادر برد را اصلی‌ترین بخش یک کامپیوتر به شمار آورد و کار آن را کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر دانست.

http://shohadayf2.nkhschool.ir/showimage.php?t=10556

Case

 کیس در کامپیوتر های شخصی (رایانه ها) به محفظه ای اطلاق می شود که سایر قطعات سخت افزار در آن قرار گرفته ومجموعه یک سیستم کامپیوتری را تشکیل می دهند. کیس ها در انواع گوناگون ساخته شده و اکثر دارای چهارچوب فلزی و قاب های پلاستیکی یا فلزی می باشند. کیس ها به انواع مختلف ATX, ATX2, BTX و در اندازه های مختلف از کوچک تا بزرگ برای مصارف خانگی تا سرور های بزرگ ساخته می شوند.

 http://sitpc.ir/wp-content/uploads/2012/07/%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1.jpg

Monitor

 نمایشگر یا مانیتور، دستگاهی است که تصویر تولیدشده توسط آداپتور تصویری رایانه بر روی آن نشان داده می‌شود. نمایشگر توسط کابلی به آداپتور تصویری متصل می‌شود.

 http://www.fotovideo.com/images/rtx2sys.jpg

نمایشگرهای با قابلیت های متفاوت برای کاربردهای خاص تولید می شوند:

۱- نمایشگر تک رنگ که فقط سیاه و سفید و رنگ طوسی را نشان می دهد.

 ۲- نمایشگر دو یا چند رنگ که رنگ متن و کادر متن را می تواند تغییر دهد.

۳- نمایشگر تمام رنگی یا سوپر وی جی ئی که بیش از بیست میلیون رنگ تولید می کند و تصاویر نسبتا طبیعی عرضه می کند.

 نمایشگرها در دو نوع تولید می شوند:

 ۱- نمایشگرهای کاتدی که تکنولوژی آنها مانند صفحه تلویزیون است.

 http://www.jdgit-ac.ir/wp-content/uploads/2012/04/12581_1189344936.jpg

۲- نمایشگرهای LCD که تکنولوژی صفحه نمایش آنها مانند ساعت مچی دیجیتال یا صفحه نمایش تلفن همراه (موبایل) می باشد. صفحه نمایشگر LCD (Liquid crystal display) دارای کریستال مایع می باشد. سطح صفحه نمایش نمایشگر را بر حسب اینج می سنجند.

 http://gigadl.net/uploads/posts/2009-08/1251729138_samsung-toc.jpg
CPU
 

یک (central processing unit (CPU که به عنوان مغز رایانه نامیده می شود و مسئولیت کنترل تمام محاسبات، عملیات و قسمت های مختلف را بر عهده دارد.

  http://www.microrayaneh.com/Articles/Aimages/Core2Duo8.jpg

 

Hard Disk

 دیسک سخت (hard disk) یکی از قطعات رایانه است. دیسک سخت وسیله‌ای است با یک یا چند صفحه انعطاف‌پذیر که سطح آنها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده‌ها را به طور مغناطیسی بر روی آنها ضبط نمود. این وسیله علاوه بر صفحه‌های مذکور حاوی هدهای خواندن/نوشتن، سازوکار تعیین محل هد، و موتوری است که در محفظه‌ای جای داده می‌شود تا از آلودگی‌های خارجی در امان باشد این محیط محافظت شده به هدها امکان می‌‌دهد تا به اندازه ۱۰ تا ۲۵ میالینیم اینچ از سطح صفحه‌ای که عموماً ۳۶۰۰ تا ۲۷۰۰ دور در دقیقه می‌‌زند فاصله داشته باشد بنایراین حجم داده‌های قابل ذخیره سازی وسرعت دستیابی به آنها نسبت به فلاپی‌دیسک‌ها بسیار بیشتر است . در دیسکهای سخت جدید که به آنها دوربالا نیز گفته می شود، سرعت چرخش دیسک به ۷۲۰۰ دور در دقیقه می رسد. ظرفیت دیسک های سخت به مراتب از فلاپی دیسک ها بیشتر بوده و هر روز به ظرفیت آنها افزوده می‌شود به عنوان مثال امروزه ظرفیت متوسط دیسک های سخت در حدود ۷۰۰ گیگا بایت است. در دیسک های سخت چند صفحه دیسک جای داده می‌شود تا دیسک گردان بتواند به بیش از یک صفحه دستیابی داشته باشد.

 http://www.ccss.asia/images/HDD-Samsung-2tb-3.5.jpg

Power
 

 این قسمت از رایانه جریان الکتریکی مورد نیاز در رایانه را تنظیم نموده و مقدار آن راتأمین می کند.

 http://www.sakhtafzar.com/fileupload/image/green_1030/01.jpg

 VGA

مخفف video graphics array)) یک آداپتور ویدیویی است که در سال ۱۹۸۷ توسط شرکت IBM ساخته شد. این آداپتور علاوه بر پشتیبانی از حالتهای ویدیویی EGA، حالتهای متعدد دیگری نیز دارد که متداولترین آنها این دو حالت گرافیکی هستند :

- حالت نمایشی با کیفیت وضوح ۶۴۰ در ۴۸۰ پیکسل با ۲ یا ۱۶ رنگ هم‌ زمان از جدول ۱۴۴، ۲۶۲ رنگی

 - حالت نمایشی با کیفیت وضوح ۳۲۰ در ۲۰۰ پیکسل با ۲۵۶ رنگ انتخابی از جدول ۱۴۴، ۲۶۲ رنگی

  http://static.niazerooz.com/Im/O/87/0807/L6336082418780.jpg

Keyboard

صفحه‌کلید یا کیبورد یکی از اجزاء پیرامونی رایانه است. صفحه‌کلید هم مانند ماوس وظیفه فرمان دادن به کامپیوتر را دارد. صفحه‌کلید از تعداد زیادی دکمه تشکیل شده است. صفحه‌کلید در مدلها و اقسام گوناگون ساخته می‌شود. فیش آن معمولا از نوع PS2 بوده و در مدل‌های اخیر بنفش رنگ است. این فیش خروجی صفحه‌کلید بوده و به مادربرد وصل می‌‌شود. صفحه کلید از یک سری کلید تشکیل شده که به ریزپردازنده‌هایی متصل شده‌اند که حالت هر کلید را نشان می‌دهند. پردازشگر درون صفحه کلید پارامترهایی را که برای استفاده مهم است می‌فهمد. برای مثال موقعیت کلید که در قالب کلید است، مقدار جهش و نمایان شدن سرعت انتقال مطلب تایپ شده، حروف فرستاده شده به رایانه که در یک بافر حافظه نگهداری می‌شود و غیره. اطلاعات از طریق رابط به رایانه فرستاده می‌شود.

 http://gamingweapons.com/squidoo/logitech-g15-keyboard.jpg

 

 Mouse

 موشی یا موشواره یا ماوس(mouse) دستگاهی شبیه به موش است که جزو تجهیزات ورودی رایانه به حساب می‌آید.بهترین وسیله جهت نشان دادن و انتخاب نمودن گزینه ها و ایجاد ارتباط کاربر با رایانه می باشد.

  http://www.dansdata.com/images/moremouses/wmo440.jpg

Printer

 چاپگَر یا پرینتِر یکی از تجهیزات جانبی رایانه است که متن یا تصویر ایجاد شده به وسیله رایانه را بر روی کاغذ (یا رسانه مشابه دیگری) حک می‌‌کند.

 انواع چاپگرها عبارت‌اند از چاپگر ماتریس سوزنی، چاپگر لیزری، چاپگر جوهرافشان، تماسی و غیرتماسی.

 چاپگرهای جوهر افشان از اواسط دهه ۱۹۸۰ مطرح و بسرعت متداول گردیدند. شاید یکی از مهمترین دلایل رشد سریع این نوع از چاپگرها قیمت مناسب آنها نسبت به کیفیت و کارآئی آنان باشد. یک چاپگر جوهر افشان، چاپگری است که برای ایجاد تصاویر، قطرات (ذرات) بسیار کوچکی از جوهر را بر روی کاغذ پخش می‌کند (پاشیدن).

 http://www.locopoc.com/PortalData/Subsystems/Locopoc/LocoAd/Images/Original/HP%20LaserJet%201018%20printer.JPG

Scanner
اسکنر یا پویشگر وسیله‌ای است برای تصویربرداری از سندی کاغذی. اسکنرها دستگاه‌هایی برای ورود عکس یا متن به رایانه می‌باشند و کمپانیهای تولید کننده اسکنر همان کمپانیهای تولید کننده چاپگرها هستند. اسکنرها شمایلی مانند دستگاه فتوکپی دارند. در محفظه‌ای که در آن کاغذ قرار می‌گیرد تصویر یا متن مورد نظر در کامپیوتر وارد می‌شود. اگر ما بخواهیم متنی را وارد کامپیوتر کنیم باید تصویر را با برنامه‌ها و نرم افزارهای مخصوص تبدیل به متن کنیم. در پشت اسکنر دو خروجی وجود دارد که به یکی از آنها از طرف رایانه فیشی متصل می‌شود و به دیگری فیشی از طرف چاپگر متصل می‌شود. رنگ فیش خروجی اسکنر هم آبی است.
 http://www.techfuels.com/attachments/scanner/5981d1222684700-hp-scanjet-4370-photo-scanner-hp-scanjet-4370-photo-scanner.jpg
Modem
مودم یکی از ابزارهای رایانه‌ای است که برای اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر از طریق خطوط‌ مختلف مخابراتی استفاده می‌‌شود. البته هریک از این دو کامپیوتر می‌‌توانند راهی به یک شبکه رایانه‌ای باشند. نام مودم (Modem) مخفف Modular-Demodular است. یعنی وسیله‌ای که سیگنال‌ها را مدوله یا دمدوله می‌کند.

 http://upload.p30pedia.com/uploads/1245257592.jpg

 
USB

 USB پورت جدیدی محسوب می شود که سرعت بسیار بالایی دارد این پورت هم اکنون دربردهای جدید ازآن استفاده می شود و برای اتصال دستگاههابه سیستم به کارمی رود مانند : موس،چاپگر، و صفحه کلید و…

 http://www.viaarena.com/ViaArenaAdmin/images/articles/1/VIA%20C7M/USB%20image4.jpg

CD- ROM
دیسک های فشرده رایج هستند که حجم آنها از ۶۵۰ مگا بایت به بالاست و برای ذخیره و جابه جایی اطلاعات می باشد.

http://image.made-in-china.com/2f0j00avBtcowUCjkz/Internal-CD-ROM-Driver.jpg

DVD- ROM
این نوع رسانه مانند CD می باشد که با این تفاوت که دارای حجم بسیار بالا و کیفیت فوق العاده باشد.
 http://www.lg.com/ca_en/img/about/photo-library/1184908323208_desc_Blu-ray-Disc-Rewriter-and-HD-DVD-ROM-Drive1.jpg
Floppy
جهت ذخیره اطلاعات بکار می رود و حجم آن ۴۴/۱ مگابایت است.
 http://tomcom.ca/catalog/images/FD-SO-1.44.jpg

 http://www.dvdyourmemories.com/wp-content/uploads/2012/06/Floppy-Disc.jpg

 

دیدگاه خود را بنویسید