انتخاب و خرید لپ‌تاپ کار ساده‌ای نیست مخصوصا برای کاربران غیر متخصص تشخیص بهترین نوت‌بوک از بین هزاران مورد کاری بسیار دشوار است.
بازار نوت‌بوک‌ها از داغ‌ترین بازارهای سخت‌افزار به شمار می‌رود که علاوه بر حضور پر رنگ برندهای معروف، روزی نیست که نام جدید و اغلب نا آشنائی به این رده اضافه نشود تا جایی‌ که در حال حاضر حتی یکی دو برند کاملا ایرانی نیز به این رده پر طرفدار پیوسته‌اند.

samsung-notebook-serie-7-gamer
از نگاهی دیگر علی‌رغم فضای مثبتی که حضور این برندهای گوناگون و رنگارنگ در ایجاد رقابت ایجاد کرده‌اند، مشخصات مشابه و قیمت‌های متفاوتی که بعضا از سوی این برندها ارائه می‌شود، خریداران ناآشنا با بازار را با مشکل پیچیده‌ای در انتخاب میان این همه نام مختلف روبرو ساخته است.

مسئله زمانی حادتر می‌شود که علاوه بر تشابه مشخصات سخت‌افزاری در برندهای مختلف، تشابه بسیار زیادی را نیز اغلب در میان کلاس‌های مختلف یک برند در سری‌های گوناگون آن می‌بینیم و این دقیقا همان جایی است که خریداران نه چندان پرحوصله که علاقه و وقتی برای جست‌وجوی بازار برای مدل مناسب خود ندارند را ناگزیر به پذیرفتن گفته‌های غیرحرفه‌ای فروشندگانی می نماید که به یکباره خریدار کم تجربه را در دریایی از اطلاعات فراوان و کلمات نا ‌آشنا غرق کرده و در انتها نیز با مهارتی مثال زدنی خریدار را به انتخاب کالای خود متقاعد می‌کنند که ناگفته پیداست که چنین انتخابی تا چه اندازه به مولفه‌های یک خرید حرفه‌ای نزدیک است.
از این رو قصد داریم به ویژگی‌های یک لپ‌تاپ مناسب اشاره کنیم.
برای خرید لپ‌تاپ باید به فاکتورهای زیادی توجه کرد ولی از همه مهم‌ترکاربردی است که از لپ‌تاپ خود انتظار دارید.
اگر نیاز به لپ‌‌تاپی داریدکه می‌خواهید آن‌را جایگزین کامپیوتر خانگی خود کنید به سراغ مدل‌هایی با مانتیورکوچک نروید. لپ‌تاپ‌های کوچک به دلیل این که مانیتورکوچکی دارند در طولانی مدت چشمان شما را خسته خواهند کرد.
اگر قصد دارید با لپ‌تاپ خود پروژه‌های گرافیکی انجام دهید مانیتورهایWide و Bright از اولین امکاناتی است که به آن نیاز خواهید داشت و همچنین مانیتور‌هایی که حتی در زوایای بسته تغییر رنگ زیادی روی آن‌ها مشاهده نمی‌شود.
اگر دنبال بازی کردن و استفاده از برنامه‌های گرافیکی هستید، باید دنبال لپ‌تاپی باشید که کارت گرافیک و رم قوی به اضافه یک صفحه نمایش عریض، باکیفیت بالا داشته باشد. صفحه کلید مقاوم در برابر ضربات زیاد جزء مهم‌ترین گزینه‌ها برای بازی‌خورهای حرفه‌ای به حساب می‌آیند.
اگر هدف از خرید لپ‌تاپ انجام کارهای حرفه‌ای محاسباتی با آن است بهتر است پردازنده آن در سری پردازنده‌های چهار هسته مستقل باشد. برای کاربرانی که قصد دارند لپ‌تاپ خود را مانند گوشی تلفن همراهشان همه جا همراه خود داشته باشند، لپ‌تاپ‌هایی با وزن کمتر از دو کیلوگرم پیشنهاد می‌شود.
این لپ‌تاپ‌ها از مانیتورهای کوچک‌تری برخوردارند. لازم به ذکر است که لپ‌تاپ‌های با مانیتور بزرگ، معمولا شارژ باتری زیادی مصرف می‌کنند. لپ‌تاپ‌ها معمولا قابلیت ارتقا یافتن ندارند. مگر در مواردی مثل رم و هارد و قطعاتی مانند کارت گرافیک و CPU تا پایان عمر لپ‌تاپ مهمان شما هستند، پس از ابتدا سیستمی بخرید که حد اقل تا دو سه سال قدیمی خوانده نشود.
مهمترین فاکتور در خرید لپ‌تاپ ریزپردازنده آن است. چون تاثیر مستقیم روی کارآیی و سرعت دستگاه شما دارد. رم هم یک حافظه موقت درکامپیوتر است که هر چقدر ظرفیت آن بالاتر باشد، پردازش با سرعت بالاتری انجام می‌شود. در دنیای رم‌ها دوران DDR2‌ها تمام شده و عصر DDR3‌ها آغاز شده است.
ظرفیت‌ هارددیسک، عمر باتری، مودم و بلوتوث هم سایر مواردی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید. هنگام خرید به گارانتی دستگاه توجه داشته باشید. در مورد لپ‌تاپ،گارانتی اهمیت ویژه‌ای دارد.

دیدگاه خود را بنویسید