کارشناسان اقتصادی و تحلیل گران مالی بر این باورند که نوع رفتار بانکهای مرکزی جهان در سالهای اخیر بهترین توجیه برای خریداری طلا از سوی سرمایه گذاران بین المللی است.

از سال ۲۰۱۰ میلادی تا کنون بانکهای مرکزی جهان به خریدار خالص طلا تبدیل شده اند، این مساله در طی دهه های اخیر بی سابقه بوده است به طوری که بانکهای مرکزی جهان در سالهای گذشته همواره فروشنده طلا به شمار می رفتند.

بر این اساس، شورای جهانی طلا در گزارش اخیر خود نشان داد که روند خریداری طلا از سوی بانکهای مرکزی جهان نه تنها ادامه داشته بلکه بیشتر از گذشته گسترش یافته است . بر اساس گزارش شورای جهانی طلا میزان تقاضای طلا در سه ماه دوم ۲۰۱۲ میلادی از سوی نهادهای مالی رسمی جهان به بیش از ۱۵۷٫۵ تن رسیده است . این بالاترین رقم تقاضای خرید طلا از سوی بانکهای مرکزی جهان از سه ماه دوم ۲۰۰۹ میلادی به شمار     میرود و این رقم نسبت به تقاضای ۶۶٫۲ تن در سه ماه دوم ۲۰۱۱ میلادی بیش از دو برابر رشد داشته است .

میزان خرید طلا از سوی بانکهای مرکزی جهان در شش ماه نخست امسال نیز به بیش از ۲۵۴٫۲ تن رسیده که این رقم نسبت به ۲۰۳٫۲ تن در مدت مشابه سال قبل بیش از ۲۵ درصد رشد داشته است . بانکهای مرکزی کشورهای کره جنوبی ، فیلیپین ، قزاقستان ، روسیه ، مکزیک ، ترکیه ، آرژانتین و اوکراین در این مدت اقدام به افزایش ذخایر طلای خود کرده اند .

بانکهای مرکزی جهان با هدف کاهش وابستگی خود به دلار آمریکا میزان ذخایر طلای خود را افزایش داده اند . نکته قابل توجه در این گزارش تمایل روز افزون بانکهای مرکزی کشورهای در حال توسعه و نو ظهور برای افزایش ذخایر طلای خود در ماههای اخیر بوده است . این اقدام بانکهای مرکزی جهان نشان می دهد طلا هنوز سرمایه گذاری خوبی به شمار می رود و می تواند ارزش پول و سرمایه را به خوبی حفظ کند . بر اساس آمارهای شورای جهانی طلا بیش از ۵۱ هزار تن ذخایر طلای کشف نشده در جهان وجود دارد در حالی که میزان تولید جهانی طلا هم اکنون به ۴۵۰۰ تن در سال می رسد .

منبع:آگوست ۱۸, ۲۰۱۲

دیدگاه خود را بنویسید