رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهرات وضعیت بازار طلا و سکه را در هفته گذشته آرام خواند و به جوانان توصیه کرد برای سرمایه‌گذاری طلا بخرند.

محمد کشتی‌آرای با اشاره به کاهش قیمت جهانی طلا در هفته گذشته اعلام کرد: اوایل هفته هر انس طلا ۱۷۸۲ دلار بود و سپس به ۱۷۶۶ دلار رسید. در کل روند قیمت طلا رو به کاهش بود و مقداری از التهابات بازار در ایران نیز کاسته شد.
وی با اشاره به اینکه قیمت سکه در اوایل هفته گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود تاکید کرد: با توجه به کاهش قیمت طلا و تثبیت نرخ ارز، کاهش التهابات و کاهش تقاضا، قیمت سکه نیز کاهش یافت.


کشتی‌آرای با اشاره به این‌که قیمت سکه در پایان هفته تا نرخ یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان گفت: این کاهش نسبت به روند افزایشی که ۱۰ روز پیش وجود داشت و باعث شده بود قیمت سکه نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شود، روند خوبی است و می‌توان گفت قیمت سکه بی‌حباب است.
رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهرات در پاسخ به این پرسش که با وجود حباب در نرخ ارز آیا می‌توان گفت که قیمت طلا بی حباب است اظهار کرد: تمام مبادلات ارزی از طریق اتاق مبادلات ارزی انجام می‌شود و می‌توان گفت به نوعی نیاز ارزی کشوری از طریق اتاق تامین می‌شود بنابراین وضعیتی که در بازار ارز بوجود آمده بود در طول یک هفته گذشته با راه‌اندازی اتاق مبادلات ارزی سروسامان بهتری یافته است و از نرخ‌های کاذب گونه به سمت تثبیت قیمت و نرخ واقعی نزدیک شده‌ایم.
وی با بیان اینکه قیمت‌های واقعی باعث شده‌اند که وضعیت بازار ثابت شود، ادامه داد: یکی از دلایل ثبات قیمت سکه و عدم افزایش کاذب حباب‌گونه‌ نرخ آن این است که وضعیت قیمت ارز بهبود یافته است.
کشتی‌آرای در مورد شرایط بازار طلا و سکه در هفته آینده پیش‌بینی کرد : انتظار می‌رود هفته آینده نیز همین روند ادامه یابد البته در بازارهای جهانی انتظار نوسان است و قیمت‌ها در بازار ایران هم تابع قیمت جهانی هست.
رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهرات با اشاره به نقش ثبات قیمت ارز در بازار سکه و طلا گفت: انتظار می‌رود بازار همچنان به سمت قیمت‌های واقعی پیش رود.

با وجود اتاق ارز بازار آزاد نقشی ندارد
وی در مورد تاثیر نوسانات احتمالی قیمت ارز در بازار آزاد با وجود تامین ارز از طریق اتاق مبادلات ارزی تصریح کرد: نوسان قیمت ارز در بازار آزاد به علت نیاز موجود به ارز است. حال آنکه وقتی نیاز ارزی از طریق مرکز مبادلات ارزی تامین می‌شود، تاثیرپذیری قیمتهای سکه و طلا به سمت بازار آزاد نمی‌رود.
کشتی‌آرای با اشاره به دلیل نوسان قیمت‌ها به دلیل عرضه و تقاضا تاکید کرد: وقتی تقاضا در یک بازار جانبی برآورده می‌شود، بازار موازی دیگر نیز شرایط تثبیت شده پیدا می کند.

از فاصله‌ ۱۰۰ هزار تومانی سکه طرح قدیم تا نزول قیمت
رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهرات در مورد چرایی نزول قیمت سکه طرح قدیم نسبت به نرخ سکه طرح جدید در بازار گفت: مبنای رسمی قیمت سکه، نرخ سکه طرح حضرت امام است که به نام سکه طرح جدید خوانده می‌شود.
وی افزود: سکه طرح قدیم، سکه‌ای‌ است که در سال‌های بسیار دور ضرب شده و به دلیل قدمت از نظر ظاهری کهنه بوده، خط وخش دارد و خیلی‌ها طالب آن نیستند. از سوی دیگر با توجه به این‌که تعداد موجود سکه‌ طرح قدیم، محدود است، قیمت آن‌ سکه‌ها تابعی از عرضه و تقاضاست.
کشتی‌آرای با اشاره به فاصله ۱۰۰ هزار تومانی قیمت سکه طرح قدیم نسبت به سکه طرح جدید در یکی دو سال گذشته گفت: در آن مقطع تقاضا برای خرید سکه طرح قدیم بیشتر بود ولی الان وضعیت برعکس است و اکثر مردم هنگام خرید سکه، طالب سکه طرح جدید هستند بنابراین با توجه به تقاضای افزون آن، نرخ سکه طرح جدید نسبت به قیمت سکه طرح قدیم بیشتر است و قیمت سکه طرح قدیم تا قیمت طلای آب کرده کاهش یافته است.
رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهرات با تاکید بر اینکه همیشه برای خرید طلا زمان خوبی است، گفت: محدودیتی برای زمان خرید طلا وجود ندارد و در تمام سال‌ها، ادوار و مقاطع مختلف خرید طلا کار بسیار بسیار خوب و درستی است مگر در مواقع التهاب بازار.
وی با اشاره به اینکه هنگام التهاب قیمت‌ها وقت مناسبی برای خرید طلا نیست، اظهار کرد: به مردم توصیه می‌کنم که نه تنها طلا بلکه مصنوعات آن و سکه بخرند مخصوصا برای خانم‌های جوان خرید طلا کار بسیار خوبی است چرا که مواقعی که نیاز به پول دارند و می‌خواهند یک پس‌انداز داشته باشند، طلا همواره به داد آن‌ها رسیده است و طلا بهترین چیزی است که می‌توانند تبدیل به پول کنند.
کشتی‌آرای با تاکید بر اینکه طلا بهترین چیزی است که تبدیل به پول می‌شود، گفت: بسیاری از کسانی که از نسل گذشته در حال حاضر صاحب خانه هستند، کسانی‌اند که پس‌انداز طلا داشته‌اند و آن را تبدیل به پول کرده‌اند بنابراین به نسل جدید توصیه می‌کنم پول‌های اضافه‌ خود را تبدیل به طلا کنند و برای پس‌انداز طلا داشته باشند تا بتوانند از آن استفاده کنند.

قیمت سکه و طلا در هفته گذشته
رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهرات با اشاره به قیمت سکه در هفته گذشته گفت: قیمت سکه تمام در چند روز گذشته به طور متوسط بین یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان نوسان داشته است.
بر این اساس نیم سکه ۶۱۰ هزار تومان، ربع سکه ۳۱۰ هزار تومان و سکه گرمی با قیمتی بین ۱۵۸ هزار تا ۱۶۰ هزار تومان مبادله شده است.
همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار در هفته گذشته با نرخی بین ۱۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شده است.
دلار مرجع که از طریق مرکز مبادلات ارزی تامین شده است و برای حوزه طلا مورد معاملات قرار گرفته نیز به طور متوسط قیمت ۲۵۴۸ تومان داشته است.

منبع: اقتصاد آن لاین

دیدگاه خود را بنویسید