به گزارش فارس، محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور،  در ایران قبلا در سال ۹۰ تن طلا مصرف می شد اما با توجه به آن که سلیقه مردم عوض شده است در حال حاضر در سال ۴۵ تن طلا مصرف می شود. مردم به دنبال آن هستند که به صورت آنی سود کنند و در قبل بخشی از خرید طلا به دلیل پس انداز کردن و سرمایه گذاری بود که این انگیزه در حال حاضر به خرید سکه تبدیل شده است چون زودتر نقد می شود.


shemsh-300x187[1]

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در پاس خ به این پرسش که آیا مردم با پس‌اندازهای اندک وارد خرید بازار طلا و سکه شوند، گفت:
نمی‌توان نسخه عام برای مردم ارائه کرد، چون شرایط هرکس فرق می‌کند و همان گونه که قرص آسپرین برای سرماخوردگی‌های عام مفید است، اما برای کسی که فشار خون دارد، همین قرص مفید ضرر دارد.
کشتی‌آرای افزود: اگر کسانی که اطلاعات کافی دارند، وارد خرید بازار سهام شوند و در بورس سرمایه‌گذاری کنند، به نفع کشور است، اما اگر اطلاعات ندارند، باید با مشاوران اقتصادی و افراد قابل اعتماد مشورت کنند. بنابراین نمی‌توان به همه گفت که وارد کدام بازار شوند.
وی در مورد برنامه بانک مرکزی در پیش‌فروش سکه طلا گفت: من هم چنین چیزی شنیدم، اما اینکه این اقدام در شرایط کنونی برای جمع‌آوری نقدینگی سرگردان در جامعه مفید است،یا نه به سیاست‌گذاری بانک مرکزی بستگی دارد و تشخیص بانک مرکزی است که سیاست‌های پولی را تنظیم می‌کند.
کشتی‌آرای در مورد مصرف سالانه کل طلای کشور گفت: گرچه مصرف طلا کم شده، اما آمار دقیقی در دست نیست، البته در بخش مصنوعات طلا از ۹۰ تن به ۴۵ تن کاهش یافته است.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر تأکید کرد: اهرم کنترل نقدینگی در دست بانک مرکزی است.
محمد کشتی آرای در مورد اینکه آیا پشتوانه اصلی پول ملی هنوز طلاست، گفت: پشتوانه پول هر کشور به عوامل متعدد بستگی دارد و به جز سرمایه نقدی و سپرده‌های ارزی و طلا جواهرات، علم و تکنولوژی، کارخانه‌ها، راهها، پشتوانه پول و اقتصاد هر کشوری هستند که در کشور ما هم این گونه است.
وی گفت:‌ قبلاً مردم برای پس‌انداز و پشتوانه به خرید طلا اقدام می‌کردند، اما اکنون به سمت خرید سکه و طلای خام و نه مصنوعات راغب شده‌اند.
کشتی‌آرای گفت: طلا و جواهر و معادن و کارخانه‌ها پشتوانه اصلی پول ایران هستند.

دیدگاه خود را بنویسید